Кредитування малого та середнього бізнесу в Україні поступово відновлюється. Про це свідчать цифри Нацбанку – за минулий рік фінансові установи в Україні видали кредитів на суму 47 млрд 283 млн грн. Це майже вдвічі перевищує показники кризового 2009 року. Прогнози банкірів на цей рік оптимістичні. Мовляв, буде збільшено цифру кредитування вітчизняних юридичних осіб щонайменше на 8,5%.
Реанімація програм
Зазвичай банки не вигадують велосипед, а насамперед потроху реанімують програми, які заморозили під час кризи. Поза тим, до вибору позичальника підходять виважено та обережно. Водночас чимало банків значні суми корпоративних кредитів надають лише в головних офісах, а філіям залишили строго лімітовані і значно обмежені в розмірах кредити для представників малого та середнього бізнесу.
Головна проблема банкірів – брак коштів для кредитування. Адже фінансування за рахунок ресурсів іноземних банків практично відсутнє. Хоча сьогодні воно поступово, але повільно, повертається в Україну.
Ще до початку кризи фактично безпроблемним було кредитування закупівлі обладнання для реалізації цікавих і перспективних інвестиційних проектів під прийнятні відсоткові ставки. Нині ж останні значно зросли, та й кредит можна отримати лише за умови наявності застави. Зазвичай нею є житлова та комерційна нерухомість, обладнання та товари, майнові права на гарантійний депозит, державні цінні папери, права за договорами та контрактами, а також – треті особи, які виступають поручителями.
Разом із тим, попри те, що умови отримання та видачі кредитів за час економічної кризи стали значно жорсткішими, банкіри все ж шукають способів прихилити до себе споживачів цього виду фінансових послуг. Передусім – зниженням відсоткових ставок. До цього вітчизняних банкірів підштовхують російські колеги, які створюють щораз серйознішу конкуренцію на українському ринку фінансових послуг.
Найпопулярнішою валютою для отримання кредитів у 2010 році в Україні була вітчизняна гривня. За статистикою Національного банку України, портфель кредитів у національній валюті торік зріс на 45 млрд 790 млн грн. Доларові ж кредити збільшилися лише на 4 млрд 344 млн грн. Найменше видали, а, відповідно, і отримали кредитів у євро. Кредитний портфель у європейській валюті у минулому році в Україні зменшився на млрд 94 млн грн.
Валютні кредити
Нині ж банкіри взагалі збентежені рішенням Вищого спеціалізованого суду України з цивільних і кримінальних справ, який визнав незаконною видачу валютного кредиту. Тим паче, що майже половина вітчизняної фінансової системи функціонує у валюті. Відтак, тепер банки закладатимуть у вартість послуг ризик визнання незаконними валютні кредити з допомогою судів. Безумовно, це негативно позначатиметься на вартості кредитів.
“До того часу, поки у банків та інвесторів є такий ризик, що їх вкладення в цю країну або кредит у валюті може бути визнаний недійсним, банки будуть закладати вартість цих ризиків у ціну свого кредитування. Вони видаватимуть більш короткі кредити і будуть обмежувати коло позичальників”, – прогнозує експерт ЄБРР.
Звісно, кредитування в іноземній валюті своїх співвітчизників – не найкращий шлях для розвитку вітчизняної економіки, але реалії такі, що нині, крім іноземної валюти, нема довгого і передбачуваного ресурсу. Відтак можна говорити про заборону кредитування в іноземній валюті фізичних осіб, а не скасування довгострокового валютного кредитування як такого.
Лояльність і надійність
Окрім питання вибору валюти кредитування, відсоткових ставок та інших умов, для банкірів величезне значення сьогодні, як ніколи раніше, має надійність потенційного позичальника.
Найбільш лояльно фінансові установи при вирішенні питання про надання кредиту ставляться до компаній, які вижили під час кризи, дотримувались фінансової дисципліни та добре зарекомендували себе. На таку ж лояльність можуть розраховувати і представники державного сектору економіки.
Надійними позичальниками є клієнти, які займаються торгівлею і продуктів харчування, і фармацевтичних препаратів, і бензину, і інших видів пального. У цих видів бізнесу – швидкий обіг коштів.