Єгипетська сила - 2

Країна опинилася на межі громадянської війни. Тепер усе залежить від того, чию сторону візьме армія

Країна опинилася на межі громадянської війни. Тепер усе залежить від того, чию сторону візьме армія

Сьогодні в Каїрі повинна відбутися наймасовіша акція протесту. Опозиційний рух “6 квітня” напередодні поширив амбіційну обіцянку вивести на вулиці мільйон осіб.

Мітингували на центральній каїрській площі Тахрір і вчора. Вкрай неспокійно було в країні і на вихідні. Зокрема, війська увійшли до популярного, зокрема й серед українців, курорту Шарм-аль-Шейх. В країні не працює інтернет, а в багатьох містах немає навіть телефонного зв’язку. Більшість посольств і готелів залишилися без охорони. В країні запроваджена комендантська година. Мародери потрощили низку експонатів Національного музею, де зберігається чимало артефактів доби фараонів.

Усього в результаті дій вандалів постраждало близько 100 експонатів музею (зокрема, двом муміям з якогось дива відірвали голови), однак всі вони підлягають відновленню. Станом на вчора було відомо про 100 (деякі інформаційні агентства називали цифру 150) загиблих. Точну кількість поранених та арештованих не брався підрахувати ніхто.

Ненависний єгиптянам президент Мубарак оголосив про розпуск уряду, але не про свою відставку, якої, власне, й вимагають демонстранти. Уперше з 1981 року призначено віце-президента. Ним став “сірий кардинал” Єгипту, керівник розвідувальної служби Омар Сулейман, який вважається соратником Мубарака. Припускають, що Мубарак зречеться влади на користь вірного розвідника. Зокрема, вже вчора з’явилися повідомлення, буцімто віце-президент сам запропонував президенту зректися посади, щоб притишити пристрасті.

Міжнародна реакція на події в Єгипті суперечлива. Населення держав арабського світу всіляко вітає спрямовану проти диктатора революцію. Натомість арабські лідери про всяк випадок уникають якихось конкретних коментарів. Що цікаво: так само ні про що плескають язиками й західні лідери. Суть заяв одна: уникайте насильства, може, якось порозумієтеся. Зрештою, Заходу повалення повністю “ручного” Мубарака аж ніяк не вигідне, щоб там не говорили про встановлення справжньої демократії.

Найбільше зацікавлені у збереженні єгипетського диктаторського режиму Сполучені Штати, які досі крутили найбільшою арабською державою, як хотіли. Більше того: новий уряд Єгипту може істотно зіпсувати американцям життя. Наприклад, заборонити військовим кораблям проходити Суецьким каналом. Народ таке рішення  підтримає, а у Вашингтона з’явиться гризота глобального масштабу.

На фоні єзуїтської поведінки американців вигідне враження справляють ізраїльтяни, котрі ріжуть правду в очі: вони двома руками “за” збереження режиму Мубарака. В ізраїльтян свій інтерес: усі угоди з Єгиптом вони укладали, розраховуючи на авторитарного керівника, який керуватиме країною, не озираючись на думку народу. Так, на прохання американців та ізраїльтян і всупереч волі єгиптян Мубарак щільно блокував кордон із сектором Газа. Новий лідер цей кордон, швидше за все, відкриє. Це означатиме завершення блокади сектора й різке посилення руху ГАМАС.

Нині ситуація в Єгипті вкрай хитка – до громадянської війни може призвести чиясь необережна автоматна черга. Тепер усе залежить від того, чий бік візьмуть збройні сили. В Єгипті це – цілком самостійний інститут із власними інтересами: політичними, економічними й соціальними. Із самого початку революції військові поводилися показово нейтрально, не підтримуючи ні режим, ні демонстрантів. Щойно шальки у погонах схиляться у чийсь бік, стане зрозуміло: чи заюшить кров, чи Єгипет виборсається на демократичний шлях.

P. S. Міністерство закордонних справ України наполегливо рекомендує українцям утриматися від поїздок до Єгипту. На цьому вчора наголосив прес-секретар МЗС Олександр Дікусаров. Зокрема, зовнішньополітичне відомство рекомендує утриматися від поїздок до Каїра, Александрії та Суецу, а також на курорти Єгипту до стабілізації ситуації. “Ми також переконані, що туристичні компанії, які пропонують громадянам України відвідати Єгипет з туристичною метою, повинні в обов’язковому порядку інформувати їх про  нестабільну ситуацію у цій країні”, – цитує речника українського МЗС агентство УНІАН. Станом на вчора в Єгипті перебували шість з половиною тисяч українських туристів, з них три тисячі – у Хургаді.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3994 / 1.57MB / SQL:{query_count}