Учора в Давосі розпочався черговий Всесвітній економічний форум
Марія Щепанська
Експерти наголошують, що програма цьогорічного форуму не має чіткого тематичного приводу, порівняно з минулим роком, коли на учасників заходу тиснула глобальна економічна криза. Ще до початку форуму було відомо, що значну увагу приділять питанню безробіття.
Це, зрештою, й не дивно, оскільки проблема справді актуальна. Офіційне безробіття у світі в 2010 році, як і раніше, залишалося на рекордному рівні, незважаючи на поступовий вихід економіки з кризи, стверджує Міжнародна організація праці (МОП). Торік без роботи нудилися 205 мільйонів осіб – майже стільки ж, як і в 2009-му. Так, найбільша у світі американська економіка за останні три роки втратила більше шести мільйонів робочих місць (це за умови, що з демографічних причин населення Сполучених Штатів постійно зростає). В Європі ситуація не набагато краща, у країнах, що розвиваються – по-різному: якщо Китай завдяки надшвидкому економічному зростанню все-таки якось примудряється працевлаштовувати своє більш ніж мільярдне населення, то в державах з економікою меншого обсягу успіхи скромніші. Типовий приклад – Туніс, де молодіжне безробіття стало однією з ключових причин нещодавніх бунтів, що обернулися в підсумку революцією. Порівняно нормальною залишається ситуація з працевлаштуванням у Бразилії, Казахстані, Шрі-Ланці, Таїланді та Уругваї, де рівень безробіття впав у порівнянні з докризовими показниками. У МОП також відзначили, що 630 мільйонів працівників (20,7% загальносвітової робочої сили) жили разом зі своїми сім’ями в умовах крайньої бідності – на 1,25 долара на день.
Водночас експерти звертають увагу на те, що статус держав “третього світу” на форумі поступово і невідворотно міняється. Раніше держави, що розвиваються, прибували до Швейцарії в якості пасивних спостерігачів, натомість тепер принаймні найбільші з них сприймають як серйозних гравців у світових політиці та економіці. Зрештою, більша половина глав держав, які прибули до Давосу, представляє саме світ, що розвивається.
З європейців на форумі у перших ролях, безперечно, будуть Франція та Німеччина. Зважаючи на це, саміт підлаштовується під фактичний стан справ, адже фінансова криза показала, що в ЄС аж ніяк не панує рівність – є лідери-донори й всі інші, від них залежні.
Напередодні Всесвітнього економічного форуму активно обговорювали й питання статевої рівноправності. Йшлося про жіноче представництво, яке багато прихильників гендерної рівності вважає явно недостатнім. Донедавна частка жіноцтва серед учасників не перевищувала 17 відсотків. Цього року її вольовим рішенням збільшили до 20%, однак і цього впливовим феміністкам занадто мало. Засновник і незмінний керівник форуму Клаус Шваб цього року навіть допустив жінок до двох посад співголів, які посіли глава індійського банку ICICI Чанда Кочхар і гендиректор американської компанії “DuPont” Еллен Куллманн.
Всесвітній економічний форум (World Economic Forum) – міжнародна неурядова організація, діяльність якої скерована на розвиток міжнародного співробітництва. Створений 1971 року. Засновник і незмінний керівник – професор зі Швейцарії Клаус Шваб. Свою нинішню назву одержав 1987 року (до того – Європейський форум менеджменту). Членами Форуму є близько 1000 великих компаній і організацій з різних країн світу. Бюджет формується за рахунок щорічних членських внесків і пожертв учасників.
Щорічні зустрічі під егідою форуму відбуваються в Давосі (Швейцарія), крім того, форум є організатором ділових заходів у різних країнах. У межах давоських зустрічей проводиться близько 300 пленарних засідань, семінарів і “круглих столів”, а також міні-зустрічі у верхах за участі державних діячів. Тут не приймаються резолюції або інші документи, але форум надає можливість зустрітися й обговорити за неформальних умов багато ключових питань світової економіки та політики, встановити нові ділові контакти, провести неофіційні зустрічі віч-на-віч.