Знедолені року
12 січня Гаїті струсонув страшний землетрус, який перетворив країну на суцільну руїну. Загинули близько 250 тисяч людей, завдано збитків майже на шість мільярдів євро. А восени спалахнула епідемія холери, яка уразила більше 84 тисяч осіб, з яких дві тисячі померли.
Екологія року
21 березня, після понад 200 років спокою, раптом прокинувся вулкан під льодовиком Ейяфйяллайокулль в Ісландії. В атмосферу шугонула величезна кількість попелу. Зловісна хмара накрила всю Європу, було закрито понад 300 аеропортів, скасовано майже 63 тисячі рейсів, так чи інакше постраждали близько семи мільйонів пасажирів. А 20 квітня вибухнула і пішла на дно Мексиканської затоки нафтова платформа “Deepwater Horizon”. Загинули 11 зі 126 нафтовиків, які перебували на вишці, а сама свердловина була пошкоджена в трьох місцях. Це стало найбільшою екологічною катастрофою в історії США.
Сенсація року
24 березня в журналі “Nature” з’явилась публікація, яка поставила догори дриґом традиційні уявлення про походження людства. Знайдена в Денисовій печері на Алтаї стародавня кістка дала можливість вченим припустити, що між неандертальцем та Homo sapiens існував третій, досі невідомий, вид – “Денисова людина”.
Корупція року
У березні проти німецького автогіганта “Daimler AG” федеральним окружним судом у Вашингтоні висунуто звинувачення у підкупі чиновників 22 країн світу. У позовній заяві стверджувалося, що “Daimler” у період 1998 – 2008 роках широко практикував підкуп чиновників іноземних держав, включаючи Росію, Китай та Ірак, з метою одержання державних контрактів на поставки своїх транспортних засобів.
Заколот року
6 квітня у місті Талас у Киргизстані почалися масові заворушення, які наступного дня поширилися на решту території країни. Цьому передували кілька тижнів протистояння між опозицією та президентом Курманбеком Бакієвим, якого звинувачували у спробах узурпувати владу та призначенні родичів на високі посади. Врешті-решт Бакієв утік з країни. Загинули 76 осіб. А 11 червня на півдні Киргизстану почалися криваві міжетнічні сутички між киргизами та узбеками. Було вбито 210 людей, 100 тисяч втекли до сусіднього Узбекистану.
Катастрофа року
10 квітня зазнав аварії літак урядового авіазагону Польщі Ту-154. На борту перебувала польська делегація, що летіла в Катинь для участі в меморіальних заходах з нагоди річниці знищення сталінським режимом полонених польських офіцерів. Загинули 96 осіб. Крім президента Лєха Качинського та його дружини, серед жертв також: начальник генштабу та командувачі родами військ, глава Бюро нацбезпеки, віце-спікери й депутати Сейму, представники Сенату, глава Нацбанку, глава Інституту національної пам’яті.
Штірліци року
27 червня в США заарештували 10 глибоко законспірованих резидентів Служби зовнішньої розвідки Росії. Агенти тривалий період жили в США, налагоджуючи зв’язки серед впливових політиків і вербуючи потенційно корисних американців. Усіх їх згодом передали Росії. Резидентуру здав полковник-зрадник з СВР, який утік до Америки.
Голодомор року
У вересні вийшла книга “Churchill’s Secret War”, в якій американська письменниця індійського походження Мадхушрі Мукерджі звинуватила сера Вінстона в причетності до масового голоду в Індії в роки Другої світової. Після окупації Японією Бірми припинилися поставки бірманського рису до Індії. Водночас Черчілль відмовився надати допомогу, посилаючись на відсутність вільних кораблів. Внаслідок цього в Калькутті й штаті Західна Бенгалія від голоду загинуло більше мільйона осіб.
Медсестра року
У листопаді сайт “Wikileaks” оприлюднив 250 тисяч секретних дипломатичних листів, які посольства США надсилали до Держдепартаменту. Українців найбільше потішила історія “розкішної української медсестри”, котра всюди супроводжує лівійського лідера Муаммара Каддафі. Чи існують між ними романтичні стосунки, чи все обмежується банальними заштриками – не знає навіть “Wikileaks”.