Із саркофага в могилу

Російська влада хоче винести із мавзолею тіло Лєніна?

Російська влада хоче винести із мавзолею тіло Лєніна?

Уп’ятницю минула чергова річниця смерті Владіміра Ульянова-Лєніна. Водночас дуже підозріло з цим збіглася в часі публікація результатів інтернет-опитування, проведеного сайтом з промовистою назвою goodbyelenin.ru.

Понад 150 тисяч користувачів підтримали пропозицію винести з мавзолею на Красній площі забальзамоване тіло Лєніна й поховати його на Волковому цвинтарі у Санкт-Петербурзі поряд з могилами матері та сестри. Лише 40 тисяч виступили проти цього. А найцікавіше, що сайт goodbyelenin.ru був спеціально заснований для проведення опитування партією “Єдіная Росія”, яка беззастережно підтримує російського прем’єра Владіміра Путіна, пише італійський часопис “La Repubblica”. Також газета звертає увагу на те, що безпосереднім ініціатором опитування і послідовним прихильником перепоховання Лєніна є депутат від “Єдіной Росіі” Владімір Мєдінскій, який наважився викласти на офіційному сайті партії таке: “Присутність Лєніна як головної, центральної фігури в некрополі у серці країни – це нісенітниця!”

“Мавзолей Владіміра Лєніна, розташований у самісінькому центрі Москви, залишається проблемою для уряду Путіна. Можна стверджувати, що вживаються обережні спроби підготувати громадську думку до невідворотного вибору”, – робить висновок “La Repubblica”. “Прагнення Путіна розпрощатися з минулим виявлялося не раз. Цим літом, наприклад, на параді до Дня Перемоги багато хто зауважив, що мавзолей, який роками використовувався як трибуна для радянської і пострадянської номенклатури, був сором’язливо прикритий транспарантом у вигляді російського прапора. Але головні події заплановано на 2012 рік, рік президентських виборів. Мова йде про урочисте відкриття “цвинтаря героїв” у передмісті Москви, куди буде переміщено більшу частину останків, які нині поховані біля кремлівської стіни на Красній площі та у Новодівочому монастирі. Ймовірно, саме тоді Путін ухвалить рішення щодо перепоховання “найбільш незручної” мумії Росії”, – пише автор статті в італійському часописі.

Проте наразі російський прем’єр, за старою розвідницькою звичкою, не поспішає розкривати свої карти. Щойно минулого тижня офіційний представник Кремля Віктор Хрєков зробив повідомлення для засобів масової інформації: “Тіло Владіміра Лєніна й надалі лежатиме в мавзолеї на Красній площі, а поховання в кремлівській стіні залишаться на колишньому місці. Наскільки мені відомо, жодних рішень з цих питань не приймали”. Та й сам Путін свого часу був категоричний: “Країна жила в умовах монополії КПРС 70 років. Це час життя цілого покоління, і багато людей з ім’ям Лєніна пов’язують своє життя. Для них перепоховання Лєніна означатиме, що вони поклонялися помилковим цінностям, ставили перед собою помилкові завдання й що їхнє життя прожите даремно”.

Нагадаємо також, що після розпаду СРСР ідею винести з мавзолею тіло Лєніна публічно підтримували патріарх Алєксій II та екс-президент СРСР Міхаїл Горбачов. Можливо, що їхнє бажання незабаром утілиться в життя.

Марія Щепанська

За час існування на Красній площі мавзолею у ньому відбулося кілька резонансних інцидентів:

– 19 березня 1934 року Мітрофан Нікітін намагався вистрілити в забальзамоване тіло комуністичного вождя. Йому перешкодили охоронці та відвідувачі. Під час спроби затримання Нікітін застрелився. При ньому виявили лист-протест, звернений до партії та уряду;

– 14 липня 1960 року житель Фрунзе Мінібаєв перестрибнув бар’єр і ударом ноги розбив скло саркофага. Уламки пошкодили шкіру забальзамованого тіла Лєніна;

– 9 вересня 1961 року Л. Смірнова, проходячи повз саркофаг, плюнула на нього, а потім пожбурила загорнений у носову хустинку камінь. Скло саркофага розбилося, але мумія не постраждала;

– у вересні 1967 року житель Каунаса Крисанов підірвав начинений вибухівкою пояс біля входу в мавзолей. Терорист і ще кілька людей загинули;

– 1 вересня 1973 року невідомий чоловік підірвав саморобний вибуховий пристрій усередині мавзолею. Загинули сам терорист та  подружня пара, яка оглядала саркофаг, кілька людей, зокрема діти, були поранені. Тіло Лєніна не постраждало, оскільки на той момент саркофаг уже був закритий куленепробивним склом.

Джерело: wikipedia.org
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4268 / 1.57MB / SQL:{query_count}