Створюється враження, що за нинішнього міністра освіти та науки Дмитра Табачника студентам і абітурієнтам годі розраховувати на розмірене життя, стабільність, впевненість у завтрашньому дні. Не встигли вони отямитися від новини, що держзамовлення скорочують майже наполовину, як з’явився новий законопроект про вищу освіту, який на думку молоді, загрожує “ще більше комерціалізувати освіту в Україні” та може призвести до звуження права громадян на освіту та принципу доступності освіти, що закріплені у Конституції.
Всеукраїнська молодіжна організація “Фундація регіональних ініціатив” (ФРІ), яка виступає проти прийняття нового законопроекту про вищу освіту, вважає, що він містить кілька одіозних норм.
“Формулювання міністерського проекту загрожує збільшенням під час навчання плати з поправкою на індекс інфляції, а також на деякий нерегламентований ректорський “ікс”, – пояснюють у молодіжній організації. – Сьогодні ж чинний Закон “Про вищу освіту” гарантує, що протягом усього навчання розмір плати змінюватися не може. Досі ця гарантія неодноразово дозволяла студентам-контрактникам вигравати у суперечках з ректоратами, якщо ті намагалися невиправдано збільшувати ціну за навчання”.
Законопроект пропонує скасувати прив’язку плати за навчання і надання додаткових освітніх послуг до гривні. Також пропонується вилучити гарантію про прийняття на перший курс за безплатною формою навчання студентів дистанційної (заочної), вечірньої та екстернатної форм навчання.
Решта небезпечних норм проекту загрожує повернути високий рівень хабарництва у школи та виші на стадії вступу абітурієнтів, а також ліквідувати один із здобутків чинного закону щодо питань студентського самоврядування, прийняття якого роками домагалися студентські та молодіжні організації.
Олена Мусієнко