Надія Ясюренко, завідувач сектору метеопрогнозів Львівського обласного центру гідрометеорології
Незмінним атрибутом львів’ян та жителів області впродовж наступних двох тижнів стане парасолька. Метеорологи прогнозують, що до кінця місяця ми побачимо усі види дощу – від мжички до зливи зі снігом. Опісля зима нагадає про себе похолоданнями вже на початку лютого. Про те, яка погода буде найближчим часом, – у розмові “Пошти” з Надією Ясюренко, завідувачем сектору метеопрогнозів Львівського обласного центру гідрометеорології.
– Пані Надіє, розкажіть, будь ласка, яка погода буде наступного тижня?
– Найближчі чотири доби погода майже не змінюватиметься. В області очікуємо дощів з мокрим снігом. 15 січня ми чекаємо на помірний дощ, уночі температура ртутного стовпчика триматиметься на позначці +5, а вдень коливатиметься від 3 до 8 тепла. Також удень слід очікувати поривів вітру. Наступного дня, 16 січня, вночі температура опуститься до -3, а вдень знову підніметься до +8. 17-18 січня опадів не слід чекати, вночі температура опуститься до -3, а вдень підніметься до 4-9 градусів тепла. А ось 19 січня чекаємо похолодання, вже вночі ртутний стовпчик опуститься до 3-8 градусів морозу. Найімовірніше, температура поступово опускатиметься до кінця місяця, тому лютий розпочнеться морозом.
– Чи бачите Ви тенденцію до того, що зима буде короткою?
– Поки що про такі прогнози говорити зарано. Найбільш достовірними є дані, які укладені до двох тижнів. Далі – припущення, як можуть розгортатися погодні умови. Гідрометцентр не опирається на народні прикмети, тому сказати про закінчення зими ми не можемо.
– Початок цьогорічної зими видався напрочуд холодним, а коли на Львівщині був зафіксований найхолодніший грудень?
– Середній показник за грудень – 3,7 градуса морозу. Це досить низька температура, але найхолодніший початок зими за останні 60 років був не так давно – 2002 року. Тоді середня позначка температури на вулиці становила -7 градусів. Найтепліше у цей час було у 1960 році, тоді середньомісячна температура дорівнювала 2,2 градуса тепла.
– А в січні?
– Про середню температуру в січні цього року ми ще не можемо говорити, бо місяць не закінчився. Наразі вона дещо вища за норму. Проте найхолоднішим був січень 1963 року, тоді середньомісячна температура становила 12,1 градуса морозу. Найтепліше було три роки тому, у 2007-му, тоді середня температура на градусниках дотягувала до 2,4 градуса тепла.
– Чи може швидке танення снігу нині стати причиною паводків навесні?
– Про це говорити зарано. Сніг, який розтанув зараз, не стане причиною підняття рівня води у річках навесні. Ми очікуємо, що сніговий покрив може утворитися ще раз у лютому. Якщо і цей сніг розтане, то причиною підняття рівня води у річках можуть стати затяжні весняні дощі, які бувають досить часто.
До теми:
2010-й рік став найтеплішим роком в історії метеоспостережень у світі. Цей титул він поділив із 2005 роком, який донедавна вважали рекордсменом. Такі дані оприлюднило Національне управління океанічних та атмосферних досліджень Сполучених Штатів Америки.
У 2010-му середня температура поверхні суші і моря перевищила середню температуру на планеті за ХХ сторіччя на 0,62 градуса.
Крім температурного рекорду, минулий рік побив і рекорд за вологістю. Стільки опадів, як було торік, не випадало із 1900 року.