Свято душі, а не шлунка

Поради лікаря-дієтолога Бориса Скачка, як на Різдвяні свята обійтися без виклику «швидкої»

Поради лікаря-дієтолога Бориса Скачка, як на Різдвяні свята обійтися без виклику «швидкої»

Кожен, мабуть, потрап­ляв у ситуацію, коли після щедрого застілля давав собі слово –  не в їжі радість свят. Та щойно здоров’я покращувалося, добровільно від цих слів відмовлявся, бо смаколикам, якими пригощають українці на Різдвяні свята, важко протистояти.

Але вихід є. Лікар-дієтолог Борис Скачко твердить, що проблем зі здоров’ям можна уникнути, якщо знати, які продукти можна між собою поєднувати, з чого починати святкову трапезу і чим закінчувати. І як швидко отямитися, якщо ви все-таки знову переїли чи хильнули зайвого.

Мезим, фестал можуть спровокувати інсульт або інфаркт

“Святкову трапезу варто розпочати з білкової їжі, бо білки підвищують обмін речовин на 40% і тому всі зайві калорії згоряють, – сказав “Пошті” дієтолог Скачко. – Тож спершу за святковим столом варто з’їсти кусень курки, м’яса чи риби. Але у жодному разі не можна змішувати різні білки, тобто не можна їсти одночасно курятину, рибу, м’ясо. А після білків можна їсти все, що подобається, і навіть солодощі, і не боятися, що вони відкладуться у жир”.

Якщо ж сідаєте до столу й відчуваєте, що апетиту зовсім нема, дієтолог радить спершу випити трохи сухого вина або горілки, з’їсти продукт, у якому є багато спецій, щоб викликати апетит, прискорити обмін речовин, виділення шлункового соку. А тоді вже братися за курку чи м’ясо.

Чимало людей, особливо жінки, помилково вважають, що розпочинати застілля треба зі салатів. Мовляв, вони не такі калорійні й, якщо ними заповнити шлунок, то для іншого їства залишиться  вже мало місця. Але дієтолог категорично не радить розпочинати трапезу із салатів, бо вони заберуть весь шлунковий сік, який на їх перетравлювання  зовсім не потрібний. Шлунковий сік потрібний для травлення м’яса, риби, яєць, а його для цих продуктів уже не вистачить. А це викличе “революцію” у шлунку.

Якщо відчули, що попри всілякі обмеження, все-таки з’їли забагато, Борис Скачко радить випити ложку меду з водою або просто з’їсти мед і запити його водою. Це пришвидшить потрапляння їжі зі шлунка в кишківник. Хапатися за мезим, фестал лікар не радить, бо це можете спровокувати інсульт або інфаркт. Ці препарати, за словами Бориса Скачка, різко збільшують в’язкість крові, а це підвищує ризик розвитку гіпертонічного кризу, інфаркту міокарда, інсульту.

Мед допоможе під час похмілля

Сідаючи за святковий стіл, дієтолог Скачко радить пити лише один алкогольний напій і не змішувати вино, горілку, коньяк тощо. Та, коли дуже кортить спробувати ще якогось напою, то слід розпочинати зі слабшого напою, а потім перейти до міцнішого.

Чоловіки часто полюбляють після спиртного випити пива, вважаючи, що “горілка без пива – гроші на вітер”. Але їм наступного дня не позаздриш. І організму обов’язково слід допомогти впоратися з проблемою. Полегшити стан допоможе капустяний, огірковий, помідоровий розсоли. Вони сприяють залуженню крові та очищенню організму через нирки. Але найкращий порятунок – холодець. Його треба розтопити і випити бульйон гарячим. Білки, що містяться в ньому, зв’язують та виводять через нирки токсичні метаболіти алкоголю. А ось від кави та чаю слід категорично відмовитися, бо вміст кофеїну сприяє збільшенню притоку крові до мозку, що може бути небезпечним у випадку судинного захворювання, атеросклерозу, схильності до підвищеного тиску.

Якщо супутника чи супутницю треба швидко привести до тями, лікар  радить у склянку води додати кілька крапель нашатирного спирту і дати випити – протверезіє відразу. Можна також дати випити склянку марганцівки. Але, готуючи світло-рожевий розчин, обов’язково перелийте його в іншу посудину, щоб осад залишився на дні. Бо інакше, потрапивши у шлунок, він зробить з нього решето.

Британські вчені переконують, що пережити тривалі святкові застілля допоможе мед, який добре виводить з організму токсини, незважаючи на велику дозу спиртного. Фруктоза, яку містить мед, допомагає організму легше розщеплювати алкоголь на безпечні побічні продукти. Вчені також запевняють, що мед допоможе скоротити час похмілля.

Безпечні дози

Як би не радили лікарі тим, хто потерпає від хронічних недуг, про спиртні напої забути раз і назавжди, на свята це табу, як правило, зникає. Мовляв, підняти келих за здоров’я рідних, друзів, сусідів – не гріх, і встояти проти цієї пропозиції важко.

Шкоди від напоїв, як твердять лікарі-гастро­ентерологи, справді не буде, якщо вживати безпечні дози. А ними можна вважати (на вибір):   60 г міцних напоїв (горілки, коньяку ), 180 – 200 мл вина чи шампанського , 0,5 л світлого пива . Спиртне, випите у цих дозах, розщепиться ще у шлунку і не дійде до печінки, серця, мозку. Тож що кому пити?

Сердечникам – сухе вино . Краще червоне . Відомо, що ферменти темних сортів винограду тонізують судини. Можна і бокал шампанського , але варто попередньо випустити з нього бульбашки.

Гіпертонікам – трішки хорошого коньяку . Він знімає спазми судин, звільняє кровотік.

Гіпотонікам, навпаки, коньяк краще не пити – може впасти тиск. Їм краще трішки рому (найкраще не в чистому вигляді, а в коктейлі) або кілька бокалів легкого вина .

Діабетикам – горілки . Є імовірність, що “чистий продукт” буде найбільш безпечним для рівня цукру. Від солодких напоїв відмовтеся, пиво також не варто вживати, бо воно не дуже добре впливає на підшлункову й має багато вуглеводів.

Алергікам варто уникати напоїв на травах, у тому числі вермутів , лікерів. На чистий алкоголь алергії не буває взагалі, але треба пам’ятати, що спиртне посилює будь-які алергічні реакції.

Золоте правило: якщо ви вживаєте ті чи інші ліки, обов’язково запитайте в лікаря, чи можна вам трішки випити на свята і чого саме, хоча б чисто символічно. Бо є медикаменти, які зовсім не сумісні з алкоголем. Тож навіть ковток може призвести до непередбачуваних реакцій організму і втрати свідомості. Тож чи варто заради ковтка ризикувати?

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4263 / 1.62MB / SQL:{query_count}