Експерти переконані, що конфліктом на Кавказі Росія зробила себе маргіналом для цілого світу
Період затишшя настав на теренах Грузії. Російські військові сили неохоче рухаються додому, однак щодня надходить суперечлива інформація щодо виведення російських підрозділів із грузинських територій поза Південною Осетією.
Олег Панфілов |
![]() |
Мешканці Тбілісі зібрали "гуманітарну допомогу" для мародерів з Росії |
За словами заступника начальника Генштабу Росії Анатолія Ноговіцина, про виведення російських військ із Грузії не йдеться. При цьому на початку тижня, коментуючи ситуацію у зоні грузинсько-осетинського конфлікту, Дмітрій Медвєдєв сказав, що, незважаючи на задеклароване перемир'я між російською та грузинською сторонами, при будь-якій, навіть найменшій агресії проти російських громадян у майбутньому буде дана "нищівна відповідь". "Ніхто безкарно не вбиватиме російських солдатів, які на території Грузії є миротворцями. Якщо ж хтось зробить таку спробу, я даю дозвіл на вогонь у відповідь".
У той же час президент Саакашвілі стверджує, що "Грузія відкрита і готова всі спірні питання вирішувати шляхом діалогу і переговорів".
"Після того, як російські війська будуть виведені з Грузії, ми повинні почати серйозно думати про пошук подальших форм відносин між Грузією і Росією для того, щоб наші народи не відвернулися один від одного назавжди", - сказав грузинський лідер. Пан Саакашвілі переконаний, якщо Росія не захоче піти на компроміс та сісти за стіл перемовин, вона ризикує стати "маргіналом для цілого світу на довгі роки".
На боці Грузії виступили і НАТО, і Євросоюз. У північноатлантичному альянсі навіть заявили, що Грузія, як тільки захоче, зможе стати членом Альянсу. "Росія має негайно вивести свої війська з території Грузії і сісти за стіл перемовин", - так озвучили свою позицію країни-члени НАТО.
Однак чи дійсно готова Європа ціною газу захищати Грузію від її великого сусіда? Хто ж у підсумку став переможцем, а хто переможеним у грузинсько-російській війні, кому вона була потрібна і для чого? Ба більше, чи стала війна на Кавказі точкою переформатування всього світового порядку? Із такими питаннями "Пошта" звернулася до Володимира Горбача, експерта з питань зовнішньої та внутрішньої політики України, співробітника інституту Євроатлантичного співробітництва. "На мою думку, у грузинсько-російській війні нема ні переможців, ні переможених. Сам конфлікт - це не що інше, як низка тотальних невдач і компрометацій. Світ зайшов так далеко, що вже не зможе повернутися назад і відновити статус-кво світової політики. Ми є свідками відновлення атмосфери та принципів холодної війни, коли великі держави не зважають на суверенітет малих країн".
За словами експерта, у грузинсько-російській війні постраждали всі: Росія, так і не досягнувши свого, підірвала будь-яку довіру до себе як до держави. Скомпрометував себе і Євросоюз. "У ЄС чомусь вважають, що всюди, де з'являються зірочки Євросоюзу, розвівається прапор та сяють усмішки європосадовців, - має настати мир і достаток. Росія ж довела, що має всіх у носі. І візити пана Саркозі чи пані Меркель не міняли ситуацію. Москва робила своє. Медвєдєв обіцяв припинити вогонь, однак чинив на свій розсуд, і в Грузії далі лилася кров. Дещо змінило ситуацію засідання країн-членів НАТО. Росія трохи "присіла" і почала вивід своїх військ", - наголосив пан Горбач.
Відповідь на запитання "Для чого потрібно було Росії так розбурхувати увесь світ" звучить доволі просто: "Події в Грузії пояснюють розуміння того, як саме Росія бачить "реформування" системи безпеки у світі. Відповідно до цього бачення, у світі повинні існувати зони геополітичного впливу, зони військово-політичної відповідальності так званих "світових лідерів". Саме у цьому полягає сенс славнозвісної російської концепції "багатополярного світу".
Росія зараз демонструє, що простір колишнього СРСР - це її "внутрішній двір", неформальна зона її "інтересів", де повнісінько її громадян, свідомих чи несвідомих агентів її впливу. Це уявлення про так званий "русский мир". Що робить тут Росія, нікому не має бути діла: ні США, ні НАТО, ні Європейському Союзу, ні ПАСЄ з ОБСЄ.
Вже самі уявлення нинішньої кремлівської верхівки про те, як має бути влаштований світ, є величезним викликом та ризиком для України. І якщо російська "візія" буде втілена в життя, Україна перебуватиме в досить принизливому становищі", - заявив Володимир Горбач.
Однак поки що намагання Росії змінити світовий статус-кво зазнали краху. Що буде далі, важко прогнозувати. "Найімовірніше за все, після конфлікту на Кавказі НАТО зробить Росію маргіналом для всіх країн світу. Чи це можливо? Так, можливо. Якщо йдеться про глобальну війну з Росією, то в Кремлі не підуть проти цілого світу. Адже ні США, ні Китай, ні ЄС не зацікавлені у переформатуванні світової системи безпеки. Як це не парадоксально, але Росія власними руками завдала собі непоправної шкоди", - наголосив експерт.