Дохід на одного члена сім’ї у багатодітних родинах Львова становить в середньому 370 грн на місяць
У місті Лева проживає близько 2,5 тисячі багатодітних родин, які виховують троє і більше дітей, 550 сімей виховує більше чотирьох дітей. Забезпеченими є тільки 4% таких родин, а майже 70% з них живуть за 1 – 3 тисячі на місяць. На одного члена родини припадає в середньому 370 грн, але є і такі, в яких доходи ще менші. Більшу частину цих грошей витрачають на харчування і оплату комунальних послуг. Такі результати дослідження, яке проводили працівники кафедри соціології “Львівської політехніки” на замовлення громадської організації “Щаслива родина”.
– Основними годувальниками таких сімей є чоловіки, – розповіла керівник громадської організації Леся Кравчишин. – Вони переважно зайняті в державному чи приватному секторі. А ось майже 40% жінок – безробітні.
За словами пані Лесі, одна з головних проблем багатодітних сімей – житло. Майже 35% багатодітних живуть у двокімнатних квартирах (іноді – 8 – 10 осіб на кількох десятках квадратних метрів), третина – у трикімнатних, 14% – в однокімнатних, майже 4% винаймають житло, 6% родин мешкають у гуртожитках.
Багатодітні родини не можуть взяти пільговий молодіжний кредит на житло, оскільки середній вік батьків 30 – 50 років (серед мам переважають жінки 30 – 40 років, серед батьків – чоловіки 40 – 50 років). Окрім того, отримати кредит не дозволяють і доходи сімей.
Та й на житло, яке можуть надати за чергою, сподіватися також не доводиться.
– У державі є закон, відповідно до якого, родини, де є п’ятеро і більше дітей, чи ті, де одночасно народилося троє, повинні отримувати житло поза чергою, – говорить Леся Кравчишин. – У Львові на черзі є 32 сім’ї, де виховують п’ятеро і більше дітей.
Але сім’ї, які за останні роки отримали житло, можна порахувати на пальцях однієї руки. У місті є програма, відповідно до якої, житло надаватимуть тим багатодітним, які перебувають в особливо складних умовах. Проте “Щаслива родина” хоче, аби й інші багатодітні родини мали право на першочергове житло.
Ще одна біда багатодітних – обіцяні пільги на комунальні послуги. Як нагадала пані Леся, багатодітні мали би платити 50% вартості комунальних послуг ще від початку 2010 року. Але через те, що бюджет довго приймали, заяв на пільги у таких сімей з початку року не хотіли брати, а почали їх оформляти вже з літа й відповідно платити за пільговим тарифом такі сім’ї отримали можливість тільки влітку.
– Родини, які наполегливі й відстоювали свої права, таки подавали заяви на пільги взимку і їм нараховували меншу оплату з 1 січня 2010 року. Тим, хто подав заяви влітку, комунальні служби й досі не провели перерахунки, – кажуть багатодітні мами.
Великий біль багатодітних – лікування. Хоча їм і обіцяли пільги на придбання медикаментів, але грошей на такі потреби у бюджеті не передбачили. А якщо у багатодітній родині захворіє одна дитина, то це означає, що перехворіють усі, тож витрати зростають у рази. А для бюджету таких родин – це часто непосильний тягар. Тож руку допомоги у таких випадках їм простягає не держава, а самі багатодітні сім’ї, які збирають кошти для тих родин, які потребують нагальної допомоги на лікування.