Країна уперше змогла з власних родовищ одержати урановий концентрат, необхідний для виробництва ядерного палива
Цей концентрат, так званий “жовтий пиріг”, після обробки завантажують у центрифуги для збагачення. Як підкреслив глава Організації з атомної енергії Ірану Алі Акбар Салехі, тепер Іран “став незалежним у всьому паливному циклі”.
Атомний чиновник повідомив, що концентрат отримали на урановому руднику Гачін на півдні країни й доставили для переробки на завод з виробництва ядерного палива, розташований в Ісфагані. Отриманий матеріал уже незабаром завантажать у центрифуги в місті Натанза. За словами глави Організації з атомної енергії Ірану, ця подія стала свідченням того, що нікому не вдасться зупинити ядерну програму країни.
Дотепер Іран використовував урановий концентрат, який закупив у Південній Африці ще в 1980-х роках. Ці запаси, як відомо, вже вичерпуються. Водночас нині поставки цих матеріалів у Іран заборонено санкціями Організації Об’єднаних Націй.
Варто нагадати, що наприкінці листопада в енергоблок першої іранської атомної електростанції, розташованої в місті Бушер, закінчили завантажувати ядерне паливо. Процес завантаження розпочався ще 21 серпня. Тоді ж відбулася урочиста церемонія за участі вищого іранського керівництва та російської делегації, присвячена фізичному пуску Бушерської АЕС.
А лише кілька днів тому глава Організації з атомної енергії Ірану Алі Акбар Салехі наголосив, що протягом лише одного-двох місяців Іран уже почне споживати електроенергію, яку виробила АЕС. Це, зрештою, відповідає планам, які раніше задекларувало іранське керівництво. Відповідно до них, наприкінці 2010 року має відбутися енергетичний пуск і вивід Бушерської АЕС на проектну потужність. Паливо для АЕС у Бушері постачає Росія, відпрацьоване паливо також повертатимуть до Росії. Нині діє спільне російсько-іранське підприємство з експлуатації електростанції в Бушері: первісно угоду укладено на паритетних засадах, але поступово частка Росії буде зменшуватися, а через два-три роки підприємство стане повністю іранським.
Р. S. Тим часом учора в Женеві після більш ніж річної перерви відновилися переговори з іранської ядерної програми за участі представників США, Росії, Китаю, Франції, Британії та Німеччини. Ці держави спробують переконати Іран у необхідності докласти всі можливі зусилля для того, щоб довести мирний характер своєї ядерної програми.
Марія Щепанська