У рамках всесвітньої акції “Міста проти смертної кари” у Львові підсвітять Каплицю Боїмів червоним кольором
Цьогоріч Львів першим із українських міст підтримав міжнародну ініціативу проти смертної кари. Попри те, що в Україні вже сім років заборонено обривати життя смертною карою, львів’яни вирішили взяти участь у акції, аби показати свій приклад іншим.
Аби висловити свою позицію, правозахисники сьогодні підсвітять у містах-учасниках акції важливі споруди. Зокрема у Парижі – Собор Паризької Богоматері, у Римі – Колізей. Кольори підсвічування країни обирають відповідно до своїх традицій. Львів обрав червоний, оскільки це колір любові.
– Ми обрали Каплицю Боїмів найперше через скульптуру Ісуса, який сидить на даху, – пояснює Василь Косів, заступник міського голови з гуманітарних питань. – Його постать відображає думки у Гетсиманському саду, коли він очікує своєї страти. Відтак о п’ятій годині, коли каплиця засяє червоним кольором, ми ще раз нагадаємо про сенс скульптури і приєднаємося до боротьби проти смертної кари.
За словами Алессандро Салаконе, члена римської спільноти Св. Егідія, що приїхав до Львова, аби провести акцію, усього у акції візьме участь 1302 міста.
– Щороку акцію проводять саме 30 листопада, оскільки у цей день 1786 року вперше держава скасувала смертну кару – це було Велике Князівство Тосканське, – розповідає Алессандро Салаконе.
Прискорення процесу скасування смертної кари за останні десять років набрало обертів. Зокрема, у Європі від покарання відмовилися за три роки у Киргистані, Казахстані, Таджикистані та Туркменістані. Не в останню чергу це сталося завдяки Тамарі Чикуновій, правозахисниці, очільниці організації “Матері проти смертної кари і тортур в Узбекистані”.
– Я прийшла до цієї ініціативи після того, коли незаконно засудили і стратили мого сина. Я юрист і не встигла врятувати рідного сина, а що казати про тих людей, які не можуть дозволити собі адвоката. Відтак вирішила допомогти тим, кого ще можна врятувати, – розповідає Тамара Чикунова. – Коли 2008 року в Узбекистані скасували смертну кару, живими залишилося 57 осіб. Хіба це не стимул продовжувати боротьбу?
За попередніми даними у 2009 році 93% страт у світі припадає на 5 країн: Китай, Іран, Пакистан, Саудівська Аравія та США. Як пояснила “Пошті” Тамара Чикунова, точної статистики страчених ніхто не веде, оскільки часто країни приховують ці дані як державну таємницю. З усіх країн Європи тільки Білорусь і досі не скасувала вищу міру покарання. Складність присуду смертної кари, на думку правозахисників, у тому, що часто в кріслі смертників опиняються невинні люди. Як стверджує Лариса Шидловська, близько 11% відсотків страчених – насправді ні в чому не винуваті. Це жахлива помилка через недбалість слідства.
Довідка:
У 2008 р. значну частину смертних вироків виконали в Азії – 1840, зокрема, на Китай припало 72% вироків, які виконали у світі. Там засудили 1718 осіб. На другому місці Близький Схід та Північна Африка – 508 страт. У Саудівській Аравії, де страту виконують публічно шляхом відрубування голови (іноді з подальшим розп’яттям тіла), у 2008 році стратили щонайменше 102 особи. У Європі тільки Білорусь страчує людей. Страту виконують пострілом у потилицю. Родичів офіційно не сповіщають ні про дату страти, ні про місце поховання. У екс-республіці СРСР вища міра покарання огорнута завісою секретності.