"Пошта" підрахувала: на підготовку першокласника до школи батьки мусять витратити від 750 до 2000 грн
Хоча надворі ще літо й діти насолоджуються останніми тижнями відпочинку, але в повітрі вже витає дух осені та початку нового навчального року. Особливо це відчувається на міських ринках та в магазинах канцелярських товарів, де біля прилавків галасливо гуртуються майбутні школярі, а батьки з довжелезними списками поспішають придбати все необхідне до школи.
"Купила всього кілька зошитів, щоденник, обкладинки для підручників, ручки, олівці й витратила майже сто гривень", - каже бабуся шестирічного Іванка, який цьогоріч піде до першого класу.
"А я ще навіть не починала скуповувати канцелярські товари, - приєднується до розмови Оля Париляк, мати першокласника Максимка та ще трьох школярів і одного студента (загалом у сім'ї 8 дітей). - Але як подумаю, скільки всього треба купити, то стає страшно. Максимові потрібно придбати все - від ручки до одягу. Та й старших дітей до школи потрібно зібрати".
Склавши список найнеобхідніших речей, вирушаємо на ринок і ми. Насамперед, шукаємо ранець. Вибір великий, вартість коливається від 50 до 100 грн. Та батьки з досвідом радять: дешевих краще не брати, бо вони іноді й півроку не прослужать, й тоді доводиться купувати ще один. У міських дитячих супермаркетах можна знайти ранці й за 700-1000 грн. Ми вибрали ранець за 125 грн.
Прямуємо за канцелярським приладдям. Першим у списку - щоденник. Цей "барометр" успішності коштує 8-10 грн. Зошит на 12 аркушів з кольоровою обкладинкою - 75 коп., з нейтральною - 60 коп. Альбом для малювання - 6-15 грн, олівці - 5-30 грн (залежно від кількості та якості), фломастери - 10-30 грн, фарби - 5-10 грн. Нотні зошити для уроків музики - 3-5 грн. Папки для зошитів обійдуться у 5-10 грн, пенали - 8, 10 грн (у деяких супермаркетах - 25-50 грн). Вартість кулькових ручок коливається від 75 коп. до кількох грн, прості олівці - 50 коп.-1 грн, набір лінійок - 3 грн. Інші дрібні предмети - гумки, стругалки - 3-5 грн. Окрім стандартного набору шкільного приладдя, для учня початкових класів майже з усіх предметів потрібні спеціальні зошити. Вартість одного такого зошита приблизно 5 грн, з деяких предметів потрібно по 2 зошити на рік. У першому класі діти вивчають 8-10 предметів. Щоб купити зошити для всіх предметів, потрібно витратити приблизно 100 грн.
Порахувавши витрати на найнеобхідніші предмети шкільного інвентаря, який повинен наповнювати ранець першокласника, отримуємо суму в межах 250-1000 грн.
Уже не перший рік у багатьох школах, особливо у початкових класах, обов'язковою вимогою до дітей є шкільна форма. На міських ринках шкільну форму для хлопчиків (штани, піджак, желетка) можна купити за 145-175 грн (залежно від якості тканини та розміру). За сорочку треба віддати 30 грн. Вбрання для дівчаток обійдеться дорожче. Форма-трійка (піджак, штани, спідничка або сарафан) коштує від 175 до 225 грн. Білі блузки - 60- 80 грн.
Цього року вперше Головне управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації виділило 850 600 грн на підготовку дітей з соціально незахищених сімей (зі статусом малозабезпечені) до Списки таких дітей формують районні відділи освіти разом зі школами, і вже вони вирішуватимуть, чи надавати школярам допомогу грошима, чи централізовано закупити для них канцтовари. За словами Лесі Солтис, діти зможуть отримати гроші чи канцтовари вже до 20 серпня. |
Дуже необхідна спортивна форма. Вартість дитячих спортивних костюмів - від 60 до 200 грн. Спортивне взуття коштує від 20-30 грн (за пару кедів) до 80-120 грн (за кросівки). У магазинах дитяче спортивне взуття дорожче - 200-400 грн.
Окремі витрати підуть на банти для дівчаток, галстуки для хлопчиків тощо.
Підбивши підсумки витрат і на канцтовари, і на форму, доходимо висновку, що з сімейного гаманця витрачено 750-2000 грн.
Але це ще не всі витрати. Батьки мусять залишити ще певну суму прозапас, бо з перших днів імовірні нові витрати, адже передбачити все, що потрібно першачкові, просто неможливо.
Суб'єктивний погляд |
Надія Оксенчук, |
Підручники для шкіл постачають централізовано. Наразі привозять партії окремих підручників, а масовий завіз буде з 20 серпня. В останні роки школи були забезпечені підручниками приблизно на 90 %. У цьому році, прогнозується така ж ситуація. У перші дні навчання проводимо моніторинг щодо забезпеченості підручниками і, якщо в якійсь школі є надлишок, то ми передаємо їх в інші школи. У багатьох школах докуповують підручники та робочі зошити з окремих предметів, зокрема з іноземних мов, які є кращими, ніж ті, що пропонує міністерство. Але рішення - купувати чи ні - приймають батьки. |