Війна… Наша?

Кожна війна починається з великої брехні. Так сталося і у випадку з Грузією. Росія упродовж майже тижня господарювала на теренах свого (на її нескромну думку) «молодшого брата». І причиною став аж ніяк не грузино-осетинський конф­лікт, як декларували в Кремлі, а бажання офіційної Москви насадити новий світовий порядок.

 

AP
gr3.jpg
Підбитий грузинський танк на вулицях Цхінвалі

 

Кожна війна починається з великої брехні. Так сталося і у випадку з Грузією. Росія упродовж майже тижня господарювала на теренах свого (на її нескромну думку) «молодшого брата». І причиною став аж ніяк не грузино-осетинський конф­лікт, як декларували в Кремлі, а бажання офіційної Москви насадити новий світовий порядок.

 

AP
gr2.jpg
Російська бронемашина на вулицях Цхінвалі

 

А тим часом результати неоголошеної війни вражають цифрами. Кількість жертв конфлікту з обох боків перевищило 2 тисячі осіб, більшість із яких, за інформацією російської сторони, мешканці Цхінва­лі, що загинули під час грузинського бомбардування. Росія - «захисник» Південної Осетії добряче розбомбила Грузію. Російські війська захопили головний автошлях, який сполучає Ґорі з Тбілісі. Вони контролюють багато ключових мостів та шляхів на території Грузії, залишаючи столицю Тбілісі ізольованою.Однак після кількох днів обстрілу і спустошення Грузії та цілої плеяди європейських посадовців, які їздили до Москви просити, як святої води,  миру для Грузії, президент РФ Дмітрій Медвєдєв наказав сво­їм збройним силам припинити вогонь у районі грузинсько-осетинського конфлікту.

 

Reuters
gr1.jpg
Після бомбардування грузинського міста Горі російськими літаками 8 серпня

 

Французький президент Ніколя Саркозі - посередник у конфлікті - узгодив попередній план подолання кризи між Росією та Грузією. Згідно з ним, усі сили повертаються на позиції, які вони займали до сутичок минулого тижня. Росія повинна залишити у Південній Осетії лише миротворчі вій­ська, які там були до конфлікту. Надходження гуманітарної допомоги в регіон має бути безперешкодним.

Ілюзія умиротворення

Проте міжнародні аналітики переконані: на цьому російсько-грузинська війна не завершиться. Великою мірою, Росія досягла бажаного. За весь цей час, якщо не брати до уваги значної усної критики, вона не наштовхнулася на рішучу реакцію Сполучених Штатів і Європи. Сусідське свавілля на території Грузії залишилося безкарним.

Як пояснив "Пошті" Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-атлантичного співробітництва, "Росія борнться  за новий світовий порядок і принагідно  прагне ревізувати підсумки історичної еволюції Європи 1991-2004 років. Якщо РФ переможе у цій війні, в Європі утвердиться новий порядок, у межах якого Україні, як суверенній державі, місця не буде. У Кремлі скористались ситуацією: Заход, як ніколи, слабкий, розмежований та заглиблений у власні проблеми. Прагнення спокійно дивитись Олімпіаду сильніше, ніж прагнення здійснювати бодай-якусь місію. Деморалізований стан провідних західних інститутів є ідеальним тлом, на якому розгортається імперський реванш. У Москві панує думка, що "вільний світ" нині не спроможний на жодні ефективні солідарні дії на захист і утвердження власних цінностей. Той Захід, який нині не може дозволити собі навіть запросити дві східноєвропейські країни до виконання ПДЧ НАТО (право на подібне рішення у минулому мали охочі країни майже у технічному порядку), не викликає жодної поваги Москви, а отже, розв'язує ру­ки до будь-яких дій", - резю­мував пан Сушко.

На Сході Європи немає нейтральних

Але найцікавіше у цій ситуації, що під приціл росіян потрапила не тільки Грузія, спустошена і змучена війною, але й наша держава. І немає сенсу запитувати, яку загрозу несе російсько-грузинська війна нашій державі, адже ми - вже на війні. Пан Сушко пояснив це так: "По-перше, Україна вже втягнута у війну, тому що базовані в Криму кораблі ЧФ беруть участь у військових діях проти Грузії, що автоматично перетворює Україну у воюючу країну, а Севастополь - у потенційну мішень.

По-друге, тому що тональність послань офіційної Москви офіційному Києву майже не від­різняється від тональності розмови Москви з Тбілісі.

По-третє, тому що Москва, яка систематично озброює незаконні сепаратистські формування, офіційно звинувачує Київ у тому, що він "озброює до зубів" легітимний грузинський уряд, щодо якого немає жодних міжнародних санкцій.

Дискурс "війни з Україною" давно став популярним в ро­сійських навколополітичних інтелектуальних колах".

Таким чином наша держава постала у цілком незахищеній ситуації. Однак цим мало хто переймається. Президент Ющенко разом із лідерами Польщі, Литви та Естонії побував у Грузії, аби підтримати дружню країну, члена ГУАМ у скруті. Тому запитання, як допомогти самим собі у грузино-російській війні, не стоїть на порядку денному в української влади.

Нарощування обороноздатності є правильним напрямом у вирішенні української проблеми. Реальний військовий бюджет України є лише вдвічі більшим за військовий бюджет Грузії (а країна - в 10 разів більша).

Бідна Грузія витрачає уп'ятеро більше коштів на одного військового, аніж істотно заможніша Україна. Грузія протягом останніх років придбала сотні одиниць нової військової техніки,  а Україна - майже нічого.

Чи є вихід? За словами Олек­сандра Сушка, маємо два шляхи.

Перший: вступ до НАТО у найкоротші терміни, що практично унеможливить зовніш­ній збройний напад. Незважаючи на ослаблення Заходу і втрату ним пасіонарності в обороні власних цінностей, все ж система колективної безпеки, заснована на 5 статті Вашингтонського договору досі є достатньою гарантією проти спокуси збройного втручання з-зовні. Це доводить досвід Балтійських країн, які, на відміну від Грузії та України, зуміли своєчасно інтегруватись в цю систему.

Для реалізації цього сценарію Україні, як мінімум, необхідно подолати імпотенцію власної центральної влади та переконати глухо-опозиційну Німеччину.

Другий: політична капітуляція перед Росією і відмова від самостійної суб'єктності у внутрішній та зовнішній політиці. Тобто перетворення України на "Росію-2" або "Малоросію" як частину "русского міра" з усіма політичними, суспільними та культурними атрибутами.

Олег Огородник
gr.jpg

12 серпня під стінами російського консульства у Львові відбулася акція протесту проти війни в Грузії

Суб'єктивний погляд

Джумбер  Дзігуа, 
заступник голови грузинської громади у Львові

- Наразі  це лише обурення. Ми зібралися за декілька годин для того, щоб спеціально висловити свій протест. Зараз ми хочемо налагодити контакти з іншими грузинськими громадами в Україні й організувати всеукраїнську акцію. В Україні грузинів - близько 50 тисяч. Це переважно біженці. Грузини взагалі ніколи не ставили за мету жити на чужині. В грузинському лексиконі слово "діаспора" не приживається. Ми завжди мріємо про повернення і маємо намір колись це зробити. Я вже 20 років живу в Україні, в мене є тут сім'я, але у Грузії в мене батьки.

Ми не хочемо розмовляти ні з ким із російського  консульства, бо Грузія зараз у стані війни з Росією, тож  розмовляти  немає про що. Я дуже вдяч­ний, що в найпотрібніший момент, коли грузини залишились наодинці з такою бідою і ніхто не захотів втягуватись у цей конфлікт, українці сказали своє слово. Кораблі чорноморського флоту вийшли в напрямку  Грузії, натомість  українці попередили, що вертатись не варто. І це дуже важливо. Якщо буде потреба, я негайно поїду в Грузію захищати свою батьківщину. Але запевняю, що Грузія - це та країна, де щодня поступово наводиться порядок і кожна людина займає своє місце. І сьогодні Грузії я потрібен тут.

Суб'єктивний погляд

Гія Майсурадзе,
представник грузинської громади Львова

- Я поважаю Ющенка, який   не допустив  російський  флот назад на базу в Севастополі. Це дійсно мужній крок, оскільки  Кремль душитиме  Україну після Грузії. Така наша доля. Я  вважаю, що українці - братній грузинам народ. Україна, насамперед, має допомогти і вона допомагає Грузії. В мене сестра і племінники в Грузії. Розповідають, що  бомблять всюди. Ми  хвилюємося за свою родину, яка там залишилась.

Суб'єктивний погляд

Євген Гузєєв,
почесний консул РФ у Львові

- Я хочу звернутися до громадян Галичини  і Львова з проханням надати  гуманітарну допомогу осетинському народу, який постраждав від агресії керівництва Грузії, як нещодавно Російська Федерація надала гуманітарну допомогу  мешканцям Західної України.  Це прохання до всіх чесних людей, які хотіли б допомогти жителям  Південної Осетії, які зараз на межі гуманітарної катастрофи.  Ми вважаємо , що наші дії не суперечать міжнародному праву, а також спрямовані на вирішення ситуації. Ми хотіли б, щоб до Осетії повернулись біженці, які зараз у РФ. Наші війська не перебувають на решті  території Грузії. Водночас  ми будемо вирішувати  це питання через знищення воєнної  інфраструктури Грузії, оскільки не впевнені, що через декілька днів історія не повториться. Щодо договору про дружбу партнерство між Росією і Україною, то наша офіційна позиція така. Ми  виступаємо і  за цей договір, і за його продовження  в оновленій формі.  Адже дружні стосунки, повага, партнерство, незалежність  і самостійність двох держав є основою  наших відносин . Тому ми не за те, щоб розривати цей договір. Але якщо Україна увійде до НАТО і тут будуть іноземні бази, цей договір не матиме ніякого сенсу.  Оскільки це пряме порушення шостої статті  цього договору. Військові бази на території України - це пряма загроза безпеці Росії. Звичайно, ми будемо відповідно реагувати, коли з'являться бази тут. Народи Польщі й  Чехії також повинні знати, що з появою таких баз їх безпека не зміцнилась, а значно послабла. Тому думатимо про налагодження стосунків, а не розірвання договорів.

 
Суб'єктивний погляд

Микола Кміть,
т. в.о. губернатора Львівщини, колишній президент IDS Group - виробник  води "Миргородська", "Моршинська", "Трускавецька", "Боржомі"

- Я ще півроку тому був керівником холдингу, велику частку  якого становив грузинський капітал. Тому майже  щодня спілкуюся  з колишніми колегами  і друзями з Грузії.

Зважаючи на те, що порт розбомбили, ми не тільки залишимось без грузинського вина і води "Боржомі", але й частково постраждає український бізнес. І втрати стратегічні. Насамперед, постраждають туристичні компанії, які налагоджували роботу з курортами Грузії. Окрім цього, постраждають  виробники горілки  "Nemiroff", фруктових соків "Sandora", будівельних матеріалів, які експортують  у Грузію. Якщо  в Грузії   зруйнують виробництво, то  значно зросте собівартість товарів, імпортованих звідти. Щодо львівського бізнесу, то прямих грузинських інвестицій в нашу область не було, однак планувалося відкриття заводу з виробництва натурального лимонаду. Цей напій дуже поширений в Грузії, однак експортувати його неможливо, оскільки термін придатності до п'яти днів. Сподіваюсь, що конфлікт у Грузії швидко вирішиться, оскільки чим довше він триватиме, тим більше буде втрат.

 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5410 / 1.71MB / SQL:{query_count}