Увівши платні послуги у вишах, Дмитро Табачник вирішив запровадити
їх і в школах та дитсадках. Цим коштом лататимуть діри держбюджету
Наприкінці минулого тижня міністр освіти та науки України Дмитро Табачник підписав наказ, згідно з яким усі навчальні заклади – від садочка до університету – повинні затвердити перелік платних освітніх послуг. За рахунок батьківських грошей головний освітянин країни планує поповнити державний бюджет.
Ідея платних послуг у закладах освіти не нова, коментують у львівській Ратуші, – вони існують з 1997 року. Нині дитячі садочки та школи мають право брати гроші за уроки хореографії, вивчення додаткової мови, проведення екскурсій тощо. Щоправда, після чергового наказу міністра, гроші від цих послуг не залишатимуть у школі, а скеровуватимуть до держбюджету.
Скасував, щоб підписати ще раз
Нагадаємо, наприкінці серпня Дмитро Табачик підписав указ, яким затвердив перелік послуг, за які українські виші можуть брати додаткову плату. Документ одразу викликав хвилю обурення спудеїв у всій країні. В обласних центрах відбулися багатотисячні протести незгідних із такою політикою міністерства. Як наслідок – 12 жовтня міністр перегланув свій наказ і дещо скоротив список послуг, за які ВНЗ можуть брати плату. Згідно із корективами, виші досі мають право брати гроші зі студентів, які планують перевестися з одного вищого навчального закладу до іншого, за обмундирування, користування читальними залами понад встановлені навчальними закладами строки.
Не минуло і двох днів, 14 жовтня, Дмитро Табачник підписав указ, яким зобов’язав школи та дошкільні заклади подати списки платних послуг. Щоправда, проіснував наказ недовго. Вже 21 жовтня міністр... його скасував. Однак сподіватися, що це означає відміну платних послуг, батькам не варто. Як запевнили “Пошту” в прес-службі Міністерства освіти та науки України, до кінця жовтня, тобто вже наступного тижня, міністр розглядатиме новий проект наказу з переліком платних послуг, які мають право надавати дитячі садочки та школи. Як зазначила “Пошті” Леся Оробець, народний депутат України, голова підкомітету з питань базової освіти Комітету з питань науки й освіти Верховної Ради України, Табачник тимчасово відмінив свій указ через те, що сам заплутався у своїх документах.
– Скасування міністром власного наказу від 14 жовтня може мати два пояснення: або він зовсім не читає постанов уряду, або Кабмін оприлюднює рішення “заднім числом”. Якби Дмитро Табачник уважніше прочитав постанову №939 від 12 жовтня, то підписував би 14 жовтня свій наказ на підставі цього документа, а не №796… Тому можемо говорити про те, що наказ скасований для того, щоб у майбутньому уникнути “зайвих запитань”, – переконана Леся Оробець.
За її словами, новий наказ, який доручено підготувати в тижневий термін не істотно відрізнятиметься від старого за суттю. “Можливо, затвердять дещо інший перелік платних послуг, – коментує “Пошті” Леся Оробець. – З одного боку, зважаючи на відсутність статусу юридичної особи в переважної більшості навчальних закладів, адресація зароблених ними коштів до спеціального фонду Держбюджету є найбільш безпечною для міністра схемою. Він страхується від зловживань, так би мовити, на директорському рівні. З іншого боку, ми маємо справу з доволі традиційним підходом. Згідно із законами про Держбюджет, які щорічно ухвалює парламент, “власні надходження бюджетних установ” і без наказу Табачника, зазвичай, належать до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України. Зокрема, 50 відсотків плати за оренду майна, що належить бюджетним установам, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету”.
Львів про платні послуги не знає
У львівських школах про наказ наразі не чули, але переконані, що нововведення підкосить шкільні плани. Якщо раніше оплату за додаткові послуги вводили для того, аби поліпшити стан навчального закладу, тепер гроші доведеться віддавати у держбюджет.
– Ми минулого року запровадили плату за користування басейном, діти мали змогу приходити туди в позаурочний час, займаючись у гуртках з плавання, – розповідає “Пошті” Мирослава Бичишин, директор львівської СЗШ №65. – За отримані гроші ми змогли відремонтувати басейн, частково виплачувати зарплату та закупити мийні засоби. Це була суттєва грошова підтримка для нас…
Львівська облдержадміністрація після студентського пікету з димовими шашками просить не нагнітати ситуацію. Мирон Янків, перший заступник голови Львівської ОДА, розповідає, що напередодні мав зустріч із двома десятками студентів, під час якої вони записали усі зауваження до переліку платних послух у вишах і підготували резолюцію, яку скерували до Кабінету Міністрів та Президентові.
– Студенти висловилися проти оплати за формений одяг, оформлення документів державного зразка, видачу студентських квитків та залікових книжок, – сказав “Пошті” Мирон Янків. – Можу сказати і те, що у Львові жоден виш не зголосився впроваджувати такі послуги…
Про внесення змін до платних послуг у школах та дитсадках посадовець наразі не говорить.
Рояль із кущів
Накази Дмитра Табачника мають й інші підводні камені. За словами Лесі Оробець, набагато більше корупційних ризиків міститься не в тому, як буде використано кошти, отримані від платних послуг, а в чиїх інтересах вони будуть надані.
– Найбільш небезпечним у цій ситуації є те, що, попри скасування низки найбільш скандальних послуг, у тексті постанови Кабміну все ще залишається нововведення, яким фактично легалізовано корупційну схему відчуження шкільних майстерень, бібліотек, спортивних залів і майданчиків, флігелів, прибудов тощо, – пояснює парламентар. – Якщо текст попередньої постанови 1997 року (із доповненнями 2004 року) забороняв передавати в оренду майно, яке використовувалося у “навчально-виховній, навчально-виробничій і науковій діяльності”, то нова постанова дозволяє здавати в оренду майно, що “тимчасово не використовується” в такій діяльності. Поясню на прикладі: із такої діяльності можна вивести тимчасово майстерні і стадіон, скажімо, для капітального ремонту. Гроші для ремонту стадіону беремо за рахунок оренди майстерень, які “тимчасово не використовують”. Орендар вносить поліпшення, що перевищують балансову вартість об’єкта і з “легкої руки” керівника навчального закладу відсуджує флігель із майстернями.
Нардеп переконана: якщо текст постанови невідкладно не відкоригувати, не тільки школи, але й вищі навчальні заклади можуть не дорахуватися приміщень і площ, яких наразі й так бракує. Міністр, як завжди, вийде сухим із води, а директорів-“стрілочників” посадять за ґрати.
На жаль, отримати коментар у Міністерстві освіти і науки “Пошті” не вдалося. За два дні прес-служба не знайшла людини, яка б могла прокоментувати наказ “Про затвердження платних послуг” і його скасування…