З першими осінніми приморозками
у помешканнях знову стало прохолодно. Початок опалювального сезону не
завжди асоціюється з комфортом у квартирі, будинку, та й ціна на газ
змушує шукати альтернативи. Зараз у магазинах побутової техніки можна
зустріти чимало покупців, які шукають обігрівачі. Які з них кращі й
швидше нагрівають кімнату? Який прилад купити, щоб і електроенергії
багато не тягнув, й суттєво не відбився на сімейному бюджеті? “Пошта”
також поцікавилася цими питаннями й попросила продавця-консультанта
однієї із львівських мереж побутових приладів Дмитра Чорновуса
допомогти зробити правильний вибір.
– Вибір побутових кліматичних приладів дуже великий, – каже Дмитро. – Усіх їх можна поділити на чотири категорії: тепловентилятори, масляні радіатори, конвектори та інфрачервоні обігрівачі. Кожен із них має свого споживача та свої переваги.
Тепловентилятори
Ці пристрої поєднують у собі нагрівальний елемент та вентилятор і нагрівають повітря, проганяючи його через систему нагріву. Зазвичай тепловентилятор вмикають на короткий час, щоб підняти температуру повітря на кілька градусів. Переваги: легкість, компактність, невисока ціна (від 100 грн), швидке і рівномірне поширення гарячого повітря у приміщенні. Недоліки: шум під час роботи вентилятора і “спалення” кисню. Є прилади з керамічними нагрівачами, вони не “спалюють” кисень, але коштують дорожче. Тепловентилятори мають здатність пересушувати повітря та піднімати пилові частки, в приміщенні разом із теплом поширюється запах смаленого, тож, як каже продавець-консультант, найменше підходять людям, які мають проблеми із диханням, і маленьким дітям.
Масляні радіатори
Сьогодні це найпоширеніший тип обігрівача. Влаштовані вони досить просто: всередині герметичного металевого корпусу, наповненого мінеральною олією, нагрівається електрична спіраль. Виглядає як звичайний ребристий радіатор опалення на коліщатках. Деякі з масляних радіаторів вкриті захисним кожухом, інші мають вбудовану конвекційну систему, що дозволяє швидше та рівномірніше прогрівати приміщення.
Ці прилади не “спалюють” кисень і не дають запаху, але мають властивість пересушувати повітря. Деякі виробники пропонують моделі із вбудованим зволожувачем, в іншому разі необхідно самостійно підтримувати в приміщенні потрібну вологість. Також вони достатньо важкі, але мобільні за рахунок коліщат.
Вартість приладу – від 350 грн. Середнього класу обігрівач коштує близько 650 грн.
Конвектори
Сучасні конвектори кріплять стаціонарно на стіну, непомітні в інтер’єрі – товщина не більше семи сантиметрів. Вони лише дуже віддалено нагадують знайомі з дитинства “лампи” та електрокаміни: в них не вигоряє пил, вони не “спалюють” кисень, корпус приладу не такий гарячий, традиційну спіраль розжарювання сьогодні замінила вкрита сріблом трубка. Більшість із них не нагрівається вище 90°С, а в деяких моделей декоративний кожух не є теплішим за 55°С. Це значно менше, ніж в інших приладів. Скажімо, радіатори водяного опалення мають (а точніше, мали б мати 90°С), тому це непоганий, як каже наш консультант, вибір для дитячої кімнати. Вбудований термостат захистить прилад від перегріву та знеструмить у нестандартних ситуаціях (перепад напруги чи падіння). Мінімальна ціна близька до 450 грн, середня – до 950 грн.
Інфрачервоні обігрівачі
Сьогодні вони є популярними, тому що дозволяють здійснювати зональний або точковий обігрів: у різних частинах кімнати можна підтримувати різні температурні режими, є високоефективними у високих та великих приміщеннях. Інфрачервоні обігрівачі випромінюють теплову енергію, яка не поглинається повітрям, тому тепло не втікає під стелю. Це дозволяє заощадити на обігріві. Також до переваг цієї категорії приладів можна зачислити ефективність на відкритому просторі, компактність та мобільність – їх легко перенести та змонтувати навіть на балконі чи на подвір’ї, і там можна почуватися комфортно навіть прохолодного вечора. Вартість такого обігрівача починається від 750 грн, а вартий уваги обійдеться у понад 1000 грн.
Що треба знати
Усі сучасні конвектори, масляні та інфрачервоні обігрівачі мають вбудований термостат, завдяки якому можна підтримувати у приміщенні температуру на заданому рівні, а сам прилад працює не постійно, а в режимі коротких ввімкнень-вимкнень. Якщо надворі знизилась температура, перерви в роботі скорочуються. Така схема дозволяє зберігати енергію та продовжити термін дії приладів.
Вираховуючи необхідну потужність приладу, консультант радить відштовхуватися від площі та висоти приміщення. Так, для основного обігріву приміщення площею близько 20 м кв. та за стандартної висоти 2,5-3 м найкраще підійде агрегат потужністю 2 кВт, для додаткового достатньо ,5 кВт. Відповідно, при більшій площі чи висоті необхідно вибирати потужніший обігрівач. І ще. Потужність слід вибирати “із запасом” та відрегулювати за потребами чи обставинами, це також дасть можливість продовжити його термін служби. Однак завжди слід зважати на стан електричної мережі в будинку, щоб не залишитися без електроенергії взагалі. Якщо в нових будинках це не є проблемою, то в будівлях радянської забудови потужність обігрівача має не перевищувати 2 кВт.
Як зазначив консультант “Пошти”, всі кліматичні прилади представлені в офіційному продажу, є безпечними у використанні, вони проходять необхідні технічні експертизи та відповідають санітарним нормам. Вибираючи обігрівач, варто зважати не стільки на країну-виробника, як на торгову марку. Відомі фірми намагаються підтримувати вищі стандарти якості, краще представлені сервісними центрами, крім того, сервісне обслуговування надають деякі торгові мережі, тому не завжди незначна економія на вартості приладу себе виправдовує.
Ольга Хворостовська