Шоколад – це, мабуть, улюблені ласощі поціновувачів солодощів. Ринок шоколадних виробів постійно росте й поповнюється новими назвами та торговими марками. Звісно, що справжні шоколадні цукерки чи плитки шоколаду – задоволення не з дешевих, й ціна не стоїть на місці. Експерти запевняють: проблем з неякісним чи фальсифікованим продуктом на нашому ринку немає й український шоколад є достойним конкурентом відомим світовим маркам.
Що вищий відсоток какао-маси, то кращий шоколад
Валентин Безрукий, керівник центру експертиз “Тест”, розповів “Пошті”, що дослідження, які проводив їхній центр, засвідчують: продукція, де пише “шоколад”, а не, до прикладу, шоколадна плитка, справді є шоколадом. І це не може не тішити споживачів.
Різновидів шоколаду є багато: чорний, а точніше темний, бо саме така його правильна назва, білий, молочний. Та справжній шоколад – це темний шоколад. Головним складником шоколаду є какао-маса (можуть також подавати у рецептурі какао терте) і що вищий її відсоток, то якість шоколаду буде кращою. І відповідно до нашого законодавства, відсоток какао-маси обов’язково повинен бути зазначений на упакуванні. Що менший відсоток какао-маси, то більше в шоколаді може бути різних добавок. Якщо у рецептурі подають, що там є какао-порошок, хоча він також має шоколадне походження, це вже не справжній шоколад.
Спеціаліст також рекомендує звертати увагу на те, чи входять до складу шоколаду різні добавки.
– Якщо у шоколадних виробах є багато додаткових складників, зокрема барвників чи ароматизаторів, то краще від покупки відмовитися, адже тепер все-таки є продукція, яка їх не містить. Хоча ці добавки й дозволені МОЗ, але якщо є змога, краще вибрати те, що не містить добавок, – говорить Валентин Безрукий. – Шоколад має хороший природний аромат і колір. Використання додаткових інгредієнтів свідчить про те, що щось в оригінальному продукті було не те, що виробник вирішив додатково покращити аромат чи змінити колір. Окрім того, чорний шоколад містить мало вологи, тож використання добавок тут абсолютно не потрібне. Консерванти можуть використовувати в шоколадних цукерках, аби подовжити термін їх зберігання, адже через начинку, яку містять цукерки, може бути мікробіологічне псування.
Серед найвідоміших добавок, які додають до шоколаду, є лецетин. Його функція – забезпечення нормальної консистенції.
Справжнім є і білий шоколад. До його складу в основному входить какао-масло білого кольору. Він містить більше цукру й менше какао-маси. За складом такий шоколад більше подібний до молочного, але все-таки є натуральним. А ось далеким від справжнього шоколаду є молочний, який містить додаткові складники.
Хоча шоколад українці споживають доволі давно, та все ж таки якоюсь мірою це екзотичні ласощі, адже основну сировину – какао-боби – привозять з далеких екзотичних країн. І саме ця сировина може приховувати для споживачів небезпеку – містити шкідливі речовини.
– Небезпека, яку може приховувати шоколад, – це забруднення сировини кадмієм чи бензопіреном. Кадмій – це важкий метал, який поширений у вулканічному ґрунті. А значну частину сировини привозять з Південно-Східної Азії, територія якої є дуже вулканічною й, відповідно, багатою на кадмій, – продовжує Валентин Безрукий. – Бензопірен – це техногенний забрудник, який пов’язаний з підготовкою сировини – сушінням. Це канцерогенна речовина. Ми знаходили незначні сліди бензопірену, у межах норми, хоча у нас вміст цієї речовини не нормують. Такі норми діють тільки на території ЄС. Поки проблем особливих не було.
Купуючи шоколад чи цукерки, варто зважати на термін придатності та умови зберігання. Оптимальна температура, за якої шоколадні цукерки зберігають свої якості, +18 градусів. Різкі перепади температури та підвищена вологість – головні вороги шоколадних цукерок. При перепадах температури вони набувають білуватого нальоту. Вони легко всмоктують сторонні запахи, тому їх треба зберігати подалі від інших продуктів харчування, щоб вони не втратили свого аромату.
Цілющі властивості шоколаду
Учені встановили: гіркий шоколад знижує кров’яний тиск. Медики вважають, що це відбувається завдяки флавоноїдам – речовинам, що містяться в гіркому шоколаді у великій кількості. Флавоноїди зміцнюють серце, покращують кровообіг і перешкоджають утворенню кров’яних тромбів, що призводять до інфарктів та інсультів.
Плитка шоколаду – це не лише смачний десерт, а й природний антидепресант. Шоколад містить натуральний “гормон щастя” – серотонін.
Людям, які займаються спортом, дуже корисно їсти шоколад, оскільки він містить калій і магній, які стимулюють роботу м’язової та нервової систем.
До складу шоколаду входить глюкоза, яка потрібна для правильного функціонування головного мозку. Шоколад є не тільки смачним, але й корисним для людей, які займаються інтелектуальною діяльністю. Американські дослідники вважають, що горнятко шоколаду в день допомагає зберегти красу, оскільки шоколад містить антиоксиданти. Тож, аби почуватися радісним і щасливим, завжди варто мати під рукою чи у кишені плитку справжнього шоколаду.