Той, хто регулярно буває на світських вечірках, може легко впасти у сумніви, чи справді досі слід дотримуватися вказаного дрес-коду, чи цим переймаються тільки зануди. Але останнє переконання хибне. І навіть фатально хибне. Сучасні дрес-коди, ясна річ, сильно відрізняються від колишніх, але ігнорувати їх не можна у жодному разі. Можна хіба що перетворити дотримання правил у гру. Особливо, якщо на запрошенні стоїть “форма одягу довільна”. Саме так роблять деякі знаменитості і роками ходять на всі вечірки в одній і тій же маринарці, а на додаток ще й шкіряній, насміхаючись цим із усіх правил доброго тону в одязі.
Але іноді довільність форми одягу залишається мрією, бо, скажімо, наречена, запросивши 550 гостей, зобов’язує всіх дам вбрати сукні пастельного кольору, і ніяких рожевих або жовтих. А для чоловіків діє правило – білі костюми, білі сорочки і білі краватки. І тут уже нічого не зробиш – доводиться дотримуватися дрес-коду.
А іноді трапляються запрошення із зовсім особливими вимогами щодо дрес-коду. Наприклад, із написом “Be Sexy” або “Весняне прокидання”. І тут важливо не розчарувати господаря, прийшовши у звичайному вбранні, яке демонструє повну відсутність фантазії. Саме такі вечірки зараз входять у моду в Лондоні та Нью-Йорку, вони нагадують костюмовані бали, модні колись давно у світських салонах. Темою одягу може бути як стиль певного часу – мода 60-х чи 70-х, так певного місця – “Маямі-вечірка”, а іноді навіть певного настрою, скажімо – “істеричний гламур”. Приємно, що вбравшись на таку вечірку, важко проколотися з одягом, адже тут дозволено все, крім нудного.
Відвідувачі казино, в які не пускають без краватки, іноді доводять виконання цієї вимоги до абсурду і вішають собі на шию просто потворні ганчірки, аби лише мати алібі. Одного погляду на таких достатньо, щоб у кожного пропало бажання носити краватки.
Тож нічого дивного, що доведені до відчаю частою необхідністю дотримуватися дрес-коду, відвідувачі модних вечірок всіляко намагаються уникнути цього, проігнорувати чи інтерпретувати по-новому. Все залежить від того, наскільки вони поважають господаря, і від того, наскільки серйозно сам господар ставиться до своєї вимоги. Адже іноді саме ігноруванням можна образити найбільше. Отже, як правильно визначити, що можна, а що категорично заборонено у правилах коктейльного одягу?
Коктейль
Основне правило – краще мати замало, ніж забагато одягу. Найгірше, що можна собі уявити – це опинитися на коктейлі у довгій вечірній сукні. Запрошення на коктейль означає елегантну вечірку після 16.00. Жінки, які не хочуть проколотися з гардеробом, здебільшого одягають “маленьку чорну сукню”. Таке рішення все ще вважається гарним, чемним і правильним, але рідко викликає зацікавлення і звертає на себе увагу.
На щастя, сьогодні на коктейльних вечірках уже набагато спокійніше ставляться до форми одягу, ніж іще кілька років тому. Дозволяється вбирати коротші і сміливіші сукні, для чоловіків джинси можуть сполучатися з маринарками, а вимога вбирати краватку трапляється все рідше. Хоча, ясна річ, не варто ігнорувати локальні відмінності. Якщо у провінції люди, як правило, вбираються елегантніше, то у столицях зазвичай ставляться до дрес-коду спокійніше.
Ще років десять тому на богемних вечірках вважалося поганим тоном носити щось інше, крім чорного гольфа і таких же штанів. Чорний колір був домінантним особливо у Східній Європі. Сьогодні стандарт набагато різноманітніший. Навіть рок-зірки іноді опускаються до того, щоб убратися в смокінг. Тим паче, що асортимент смокінгів сьогодні набагато ширший, ніж колись. Окрім класичних чорних, існують і темно-сині, кольору нічного неба, темно-зелені. А замість класичного метелика до смокінга іноді дозволяється вбрати звичайну чорну краватку.
Дрес-код для дам на смокінгових вечірках тепер став демократичнішим. Класичним вважається вихід у довгій вечірній сукні. Але навіть у жіночих журналах усе частіше можна прочитати, що замість сукні можна вбрати елегантний костюм зі штанами і маринаркою або ж коктейльну сукню довжиною до коліна. Отже, гарні ноги можна тепер сміливо демонструвати.
Старомодним вважається і правило, що до вечірньої сукні жінки не повинні вбирати годинника.
Весілля
Сакраментальне питання кожного господаря: що робити, якщо гості взагалі не дотримуються дрес-коду? Ясна річ, найпростіше ігнорувати такі речі. Втрутитися і зробити зауваження можна хіба що тоді, коли ситуація стає зовсім екстремальною і хтось з’являється у тенісному костюмі на вечерю у смокінгах. Але якщо хтось прийшов у чорному костюмі, бо не прихопив у відрядження свого смокінга, то навряд чи варто звертати гостеві увагу на некоректність.
Що стосується весіль, то найпізніше від часів моди на фільм “Чотири весілля і один похорон” усім відомо, що справжній джентльмен, не залежно від того, гість він чи наречений, з’являється на вінчання у візитці. Відомі лондонські дизайнери одягу люблять жартувати, що більшість їхніх клієнтів приходять за вбранням в останній момент, за день до одруження і вимагають вбрати їх так, щоб вони виглядали якомога непомітніше і коректніше. Адже на фоні блискучої сукні нареченої вигляд її майбутнього чоловіка вже не має особливого значення, згідно з традиційними уявленнями про церемонію. Тож гість на весіллі, вбраний у візитку, ризикує не лише виглядати святковіше за нареченого, а і бути схожим на павича з розпущеним хвостом. Мабуть, тому більшість чоловіків обирає надійний і безпечний варіант костюма з краваткою, причому вдень уже давно не обов’язково носити темний костюм, дозволено багато – від світлих кольорів до костюмів у клітинку.
Те саме стосується жінок. Усе частіше на весіллях демонструють новомодні зміни традиційного одягу. Іноді наречені та їхні гості навіть намагаються вбратися якомога скромніше, хоча таке все ще трапляється вкрай рідко. Гламурні весілля натомість часто перетворюються на демонстрацію нових колекцій одягу від популярних дизайнерів. Тут уже гостей не обмежують жодні правила. Важливо бути елегантним. Сукні гостей найрізноманітніших кольорів, тільки не білого. Навіть вельон і церковний шлюб давно перестали бути обов’язковим елементом церемонії. Поступово все зводиться до суто зовнішніх атрибутів і весілля перетворюється на звичайну вечірку, хіба що трохи помпезнішу.
Олена Гірка