Вона з тих, хто переконаний, що добро та краса врятують світ. Її врода, особливо очі та усмішка, зачаровують чоловіків. Ще б пак, це одна з найгарніших жінок України. Вона відома та успішна, розумна та добра, цілеспрямована та вольова. Але по-людськи найбільше тішиться тим, що вона любляча мама та кохана дружина. Головна мета її життя – робити добро та ефективно працювати. І це їй вдається. “Нині модельний бізнес залишився позаду. Для мене це була прекрасна школа життя, школа стосунків із людьми. Я стала мудріша, розумніша та здобула чималий життєвий досвід. Сьогодні я є головою благодійного фонду “Обдаровані діти – майбутнє України”, – каже гостя “Пошти” Влада Прокаєва (Литовченко).
До Львова відома українка приїжджала на Форум видавців з почесною місією – в рамках всеукраїнського проекту “З книгою в серці”, який проводить її благодійний фонд. Зокрема, оновлено та поповнено книжкові фонди Львівської обласної бібліотеки для юнацтва комплектом нових видань у розмірі 500 примірників, які придбано на основі моніторингу читацького попиту. Це енциклопедична та довідкова література, а також твори сучасних українських прозаїків та поетів. Президент фонду певна: книга виховує молодь і є цеглинкою у фундаменті майбутнього нації. Львів став четвертим містом (після Києва, Херсона та Житомира), де відбулася передача книг бібліотекам для юнацтва. До кінця 2010 р. бібліотеки ще у трьох українських містах поповняться новими книгами.
Уміти поєднати
– Успішна жінка, любляча мама, кохана дружина – що з цього списку для Вас є найважливішим та найціннішим?
– Жінки у XXI ст. стали настільки мудрими, гнучкими та добре пристосовуються до різних обставин, що вони можуть успішно поєднувати сім’ю та роботу. Вважаю, що можна бути гарною професіоналкою, себто досягти успіхів в улюбленій справі, при цьому створити хорошу сім’ю. Звісно, за таких обставин бракує часу на виховання дітей. Міцна сім’я та гарні стосунки з чоловіком – вкрай важливо для жінки. Діти – дуже велика відповідальність. Переконана, що мама має виховувати дитину особисто, як мінімум, до трьох років, а не залишати її тільки на бабусь та няньок.
– А якою мамою Ви себе вважаєте?
– Свою першу доньку народила у 19 років, другу – у 29. Не можу сказати, що на всі сто відсотків свій час віддавала дітям. Мені дуже пощастило, що у вихованні малечі допомагала моя мама, за що їй щиро вдячна! Обидві донечки виросли мудрими дівчатами та з правильними життєвими і родинними цінностями, чим дуже тішуся. Зараз 21-річна Маргарита є студенткою 5-го курсу факультету “Міжнародна інформація” Київського університету міжнародних відносин. Молодша – учениця 5-ого класу гімназії.
– Ви сувора у вихованні дітей?
– Ні, аж ніяк. Нормальна (сміється). Єдине, що мені дуже не подобається, це коли діти себе нечемно поводять. Але зараз кажу не про своїх доньок… Нещодавно прочитала інтерв’ю з відомою голлівудською кіноакторкою Кетрін Зета Джонс, в якої велика родина. Її правила виховання дітей цілком співпадають з моїми. Вона каже, що в її сім’ї дуже поважають дітей, вони можуть прийти, привітатися та побути з гостями, поза тим, дотримуються певних правил. Бачу, як “виховують” своїх чад заможні українці. Вони не звертають уваги ні на що, діти можуть галасувати в присутності гостей. Їх батьки вважають, що це нормально. Я так не думаю.
– Які цінності Ви, як мама, закладаєте у виховання дівчат?
– Насамперед вони мають поважати людей, зокрема літніх, та бути добрими до них. Якщо є можливість, то потрібно допомагати малозабезпеченим. На жаль, сьогодні наше суспільство є дещо цинічним та майже байдужим до чужого горя.
Сім’я – постійна праця
– Особисто я вважаю, що найбільше багатство у житті людини – це міцне здоров’я та справжнє кохання. А як думаєте Ви ?
– Ну, це таки правда. Адже, коли немає здоров’я, то нічого не хочеш. Навіть, якщо це стосується банальної простуди. Коли людина хвора, їй бракує життєвої енергії, сил, настрою, позитивного імпульсу… Кохання – це як наркотик. Існує навіть теорія, що деякі люди використовують закоханість як наркотик та стимул до чогось. Закоханість згодом переростає у реалії та будні. Дуже важко у повсякденному житті зберегти стабільні стосунки та приносити радість один одному. Це постійна робота.
– Себто, Ви дотримуєтеся думки, що сім’я – це праця?
– Це постійна праця! Мені здається, що легше здобути успіх в своїй справі чи захистити дисертацію, ніж досягнути гармонії у родині. Жінка має свідомо віддавати та служити дітям, чоловікові й лише потім дбати про себе. Оце і є справжня жінка. Жінка, особливо українська, має бути берегинею роду! Коли так буде, подружжя буде міцним.
– Яких помилок з минулого шлюбу Ви ніколи не зробите у стосунках із чоловіком?
– Зарікатися не можна (сміється). На думку спала фраза: ніколи не кажи ніколи… Головне – контролювати емоції.
– А Ви емоційна?
– О, дуже. Втім розумію, що емоції треба стримувати. Звісно, це буває важко. Як говорили давні мудреці, людина, яка контролює свої емоції, контролює світ. Вчуся контролювати свої емоції (сміється).
Про жіночу мудрість та щастя
– На Вашу думку, в чому має полягати жіноча мудрість?
– У терпінні, толерантності. Це не зовсім легко… На мою думку, мудра жінка має терпіти, змовчати, коли треба, можливо, і зціпити зуби, коли навіть боляче.
– А яким є Ваше бачення, якою має бути жінка у стосунках із чоловіком?
– Передусім з великою повагою ставитися до чоловіка! Звісно, має бути доброю господинею. І це не залежить від статусу. Чоловік має завжди смачно їсти вдома. Жінка також має цікавитися, скажімо, яку сорочку та костюм він завтра одягне. Це наче просто і зрозуміло, але, якщо цього дотримуватися, то у сім’ї не виникатимуть проблеми і буде позитивна аура! Важливими є традиції, зокрема, сімейних свят.
– У кожної з нас є свої пріоритети жіночого щастя. У чому полягає Ваше?
– У задоволенні сім’єю, чоловіком, дітьми. Коли родина – єдине ціле, жінка – щаслива! Для мене є дуже важливою цінність сім’ї та відносин. Власне мені дуже подобається, що у Львові дуже серйозно ставляться до сімейних стосунків. Тут міцні родини!
– За що Ви хотіли б подякувати своєму чоловікові?
– Що він є у моєму житті! Вдячна за те, що у різних життєвих ситуаціях він мене постійно вчить. Зрештою, кожен із нас постійно вчиться, триває безперервна внутрішня робота. І це цілком нормально, адже ми живемо.
Цілеспрямована та вольова
– Скажіть, будь ласка, Ви звикли розраховувати на себе чи радше на когось?
– Лише на себе!
– Якою має бути сильна жінка?
– Цілеспрямованою та вольовою. Саме це додає їй сили. Також вона має не розкисати. А навіщо розкисати, якщо є руки, ноги, робота, сім’я.
– Ви завжди так думали чи це прийшло з роками?
– Я така від природи. Мої батьки привчили мене до самостійності та роботи над собою. Треба було добре навчатися, мати гарні оцінки, їздити з Київської області на навчання до столиці. На мені була велика відповідальність ще з юних років.
– То Ви максималістка?
– Уже ні. Зрозуміла, що будь-які великі навантаження дуже виснажують. Треба виконувати стільки роботи, скільки можеш осилити. Треба правильно розподіляти навантаження. Зазвичай, коли людина перевантажується, настає депресія та песимізм. А жінки не можуть собі дозволити бути песимістками, бо це відбивається на їхньому зовнішньому вигляді (сміється).
Краса – це робота
– Ви у числі найгарніших жінок України. Яким є Ваше особисте відчуття?
– Звісно, це приємно, але є ще інша сторона медалі. Кажу про людські заздрощі та прискіпливе ставлення до мене з боку оточуючих. Мені виповнилося 40 років, я мама двох доньок. Зі мною ще змагаються 20-річні дівчата…
– Красивою бути важко?
– Бути красивою – це робота! Бути красивою у 18 – 20 років – це природно. Коли тобі вже 40, то це робота над собою, здоров’ям, своїм внутрішнім світом. Бачу багато жінок, які мають фізичну вроду, але не мають внутрішньої краси, вогню, зацікавленості у житті.
– Ви згадали про заздрощі. На жаль, це “добро” сьогодні є дуже поширеним явищем…
– Так, відчуваю більш прискіпливе ставлення до себе, зокрема, й іронію. Чомусь існує міф: якщо красива, то дурна. Постійно треба доводити, що маєш різні сфери інтересів, можеш бути цікавим співрозмовником та освіченою людиною. Якщо є вибір – бути красивою чи розумною, то я вибираю: і красивою, і розумною.
– У Вашому житті було багато збігів обставин? Ви особисто вірите в долю?
– Так. Була вчителькою музики, а потім потрапила у модельний бізнес… Я вірю у знаки, помічаю їх, вірю в долю. Якщо я роблю правильно, то завжди є підказки та орієнтири, які мені підказують, що все правильно.
– Що Вас надихає, звідки черпаєте сили?
– Постійна внутрішня робота та пошук. Якщо шукаєш, то завжди знаходиш. Є певні осяяння.
– Яким є життєве кредо Влади Прокаєвої?
– Все, що нас не ламає, робить нас сильнішими. Це правда.