Повернення мулло Абдулло

Таджикистан знову опинився на межі громадянської війни

Таджикистан знову опинився на межі громадянської війни

На схилах Паміру вчергове пролилася кров. У Раштському районі за 180 кілометрів від столиці Душанбе була винищена автоколона місцевого міністерства оборони – загинуло близько чотирьох десятків військовослужбовців, у тому числі п’ятеро офіцерів, десятки поранених.

Офіційно вояки прямували в гори, щоб уполювати 25 особливо небезпечних злочинців, які примудрилися втекли із СІЗО Держкомітету нацбезпеки. Але навряд чи втікачі мали при собі кулемети і гранатомети, з яких і пошматували армійську колону. Напад здійснив загін такого собі мулло Абдулло (Абдулло Рахімова) – колишнього активного учасника громадянської війни початку 1990-х, який контролював район Дарбанда (колишній Комсомолабад). Мулло Абдулло навідріз відмовився скласти зброю після підписання угоди про мир у 1997 році, що поклала кінець громадянській війні. Ще кілька років чоловік завзято партизанив у диких памірських ущелинах, аж доки, втративши в боях з урядовими військами 20-літнього сина й брата, із рештками свого загону не перебрався до сусіднього Афганістану. Там він командував одним із підрозділів лідера Північного альянсу Агмада Шаха Масуда. Ходили чутки, що мулло Абдулло потрапив у полон до солдатів НАТО, але за якийсь час загадково опинився на свободі.

Де тинявся невгамовний моджагед останні роки – невідомо. Всі думали, що він уже давно грає в нарди з Аллахом, як раптом на початку травня цього року живий і неушкоджений мулло Абдулло в супроводі майже сотні зарізяк з’явився в Таджикистані. “Я повернувся додому, – заявив він і почав ходити памірськими кишлаками, зустрічатися зі старійшинами, наголошуючи на всіх кутках: справедливість і порядок – ось що потрібно таджикам!” Гасло сподобалося, і до кінця літа польовий командир фактично встановив контроль над кількома районами, а його загін виріс майже втричі. Крім того, з ним почали шукати контакт кланові лідери з інших частин країни.

Це неабияк налякало президента Таджикистану Емомалі Рахмона (саме так правильно звучить його прізвище), в якого проблем і так вище тюбетейки (про це – трохи нижче). Для початку Раштську групу районів, де облаштувався польовий командир, відрізали від телефонного зв’язку. Потім ввели посилений контроль на дорогах. А потім трапилася взагалі загадкова історія – на перемовини до Абдулло відправили його колишнього соратника часів громадянської війни, а нині опозиціонера Мірзо Зієєва. Що саме трапилося в диких памірських горах, достеменно не відомо. Парламентаря застрелили, причому Рахмон переконує, що це зробив мулло Абдулло, який, своєю чергою, твердить, що підступний президент вирішив убити двох зайців (чи кого там таджики в таких випадках вбивають): і опозиціонера зі світу звести, і польового командира скомпрометувати.

Експерти солідарні в тому, що активна діяльність колишнього польового командира становить реальну загрозу безпеці Таджикистану. За останній місяць республіку серйозно залихоманило. Спочатку була вже згадувана зухвала втеча із СІЗО, потім – теракт на території регіонального відділу з боротьби з оргзлочинністю Согдійської області, через кілька днів – вибух на нічній дискотеці в Душанбе, а 13 вересня розгорівся запеклий бій на таджицько-афганському кордоні. Тепер – розстріляна автоколона. Жодна НП не обійшлася без людських жертв.

Водночас ескалація насильства відбувається на фоні катастрофічної ситуації в економіці країни, причиною якої стали падіння світових цін на основну експортну сировину (алюміній і бавовну) та зменшення майже вдвічі грошових переказів від трудових мігрантів з-за кордону. Зростає й невдоволення правлячим режимом з боку місцевої еліти, яка вважає, що влада Рахмона перетворилася на диктат сімейного клану. В результаті скривдженими почуваються не тільки опозиціонери, але й колишні союзники, які свого часу й всадили Рахмона в крісло президента. Мулло Абдулло цілком може виявитися тим “камінчиком, що викличе лавину”. “В таких людей є чуття, коли саме потрібно з’явитися”, – прокоментував ситуацію у розмові з “Коммерсантом” голова опозиційної Соціал-демократичної партії Таджикистану Рахматулло Зоїров.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4382 / 1.57MB / SQL:{query_count}