Влаштуватись у Чехії буде легше

Новий закон краще охоронятиме іноземних працівників: запровадять "зелені карти" і ліквідують "чужинецьку поліцію"

Новий закон краще охоронятиме іноземних працівників: запровадять "зелені карти" і ліквідують "чужинецьку поліцію"

Чеський парламент обговорює новий проект закону про працевлаштування. У ньому пропонується низка суттєвих змін для іноземних працівників. Проект зараз є у нижній палаті депутатів на другому читанні. Уряд вважає, що його мета - запровадити зрозумілі та прозорі правила активної політики працевлаштування. Також реагує на проект антидискримінаційного закону.

Три типи "зелених карт"

Найвідомішою новинкою для іноземців є єдиний дозвіл на роботу та перебування під назвою "зелена карта". Вона має на меті подолати зайву бюрократичну тяганину, яка є на шляху працевлаштування іноземця у Чехії. Професії, які протягом 30 днів не будуть зайняті громадянином Чехії чи іншої країни ЄС, автоматично потрапляють до бази даних вільних робочих місць, доступних для іноземців, і на них можна буде відкривати "зелену карту" трьох типів: A - для ква­ліфікованих працівників, які мають вищу освіту та займатимуть керівні позиції, B - для працівників, від яких вимагається мінімум професійна освіта, та тип C - для решти працівників. Карта типу А діятиме три роки, а В та С - два роки. Тип А та В можна буде продовжити, тип С - ні. Заяву на її видачу можна буде подати як у консульстві ЧР за кордоном, так і у відділенні чеського МВС. Результат очікуватиметься 1-2 місяці, про нього буде повідомлений роботодавець. Видаватиметься "зелена карта" іноземцеві особисто у відділенні МВС протягом трьох днів від приїзду. Іноземець повинен  повідомити поліції адресу місця проживання у ЧР.

Дозвіл на роботу на два роки

Процес видачі традиційного дозволу на роботу і робочої візи як таких не зникне. Навпаки, він зазнає ліберальніших змін. Наприклад, чеський працедавець більше не потребуватиме особливого дозволу на прийом іноземців на роботу (того, що коштував 85 євро на кожних 50 вільних робочих місць). Такий дозвіл вимагатиметься вже лише від іноземця. А він, своєю чергою, зможе його ("працовні поволені") оформити на два роки, а не лише на рік, як зараз. Відповідно, на два роки можна буде оформити й візу або дозвіл на перебування з метою працевлаштування (як нині підприємницьку). Крім того, дія робочої візи не припинятиметься зі звільненням: якщо іноземець не з власної вини або за домовленістю втратить роботу, він матиме законних 60 днів для пошуку нового роботодавця. На ці два місяці вони будуть зобов'язані оформити договірне (комерційне) медичне страхування. Подібний захисний термін ("охранну лгуту") матимуть також власники згаданих "зелених карт".  Легшим стане і оформлення дозволу на роботу - наприклад, не треба буде більше надавати довідку від лікаря. Вільно зможуть працювати іноземні студенти та випускники чеських навчальних закладів, члени сімей єврорезидентів.

Міністерство внутрішніх справ матиме більше прав контролювати агентства з праце­влаштування. На кожну ліцензію на опосередкування працевлаштування, яку видає Мінпраці Чехії, необхідною буде згода МВС. Воно також матиме право скасувати цю згоду, і Мінпраці повинне буде відібрати ліцензію. Мінпраці також матиме право позбавити агентуру ліцензії за порушення трудової угоди із пра­цівником або порушення реєстрації опосередкованого працевлаштування та надання статистики Мінпраці. Новий закон вступить  у дію на початку наступного року.

Справами іноземців займеться безпосередньо міністерство

"Улюблене" місце зустрічі іноземців, які проживають у Чехії, - поліція у справах іноземців, чи то простіше кажучи, "чужинецька поліція", протягом п'яти років зникне. Візами та дозволами на перебування займатиметься безпосередньо Міністерство внутрішніх справ, у якому працюють цивільні урядовці. Тобто де-юре усіх громадян інших країн Чехія вже не сприйматиме як потенційних злочинців. Поки що МВС обі­цяє, що рішення прийматиме швидко і у достойних умовах.

Про жахи, які чиняться перед приймальними чеської поліції у справах іноземців, чеські журналісти та громадські організації вже втомилися писати. Найважча ситуація у Празі, де легально проживає біля 130 тисяч громадян інших країн. Тут, на вулиці Конєвова,   іноземці стоять у чергах десятки годин, навіть днів. Чергу супроводжують сварки за місце, перебігання, навіть продаж місця у черзі. Нещодавно тут влаштували облаву на посередників, серед яких було чимало закарпатців. Показово до відділку відвели майже два десятки "рішал". З іншого боку, іноземці постійно скаржаться на повільне обслуговування у приймальній, на нібито привілеї, які мають посередницькі фірми у прийомі документів. Тим більше, що віднедавна поліцейські мають обов'язок самостійно з'ясовувати стан судимості іноземця, що ще більше затягує прийняття рішень. Отож з прийомом документів та видачею дозволу на перебування в один день іноземцям довелось розпрощатися: період очікування нині становить 30-60 днів.

Від початку наступного року вже безпосередньо МВС ЧР прийматиме рішення щодо набуття іноземцями дозволу на постійне проживання у ЧР, а через кілька років (від 2013-го) воно займеться і тимчасовими дозволами. Для цього МВС створить 182 нові робочі місця, але стільки ж місць зникне у "чужинецькій поліції". Адміністративною роботою - звіркою документів, ліпленням віз та дозволів на перебування тощо -  займатимуться секретарі, а не вишколені поліцейські, які мають боротися із злочинністю. Таким чином "чужинецька по­ліція" залишиться фактично без роботи: контролювати "нешенгенських" іноземців в аеропортах та всередині країни - на ринках, у гуртожитках, на будівництвах, у транспорті тощо - будуть звичайні поліцейські. "Цивільна адміністрація набагато дешевша", - каже Владімір Ржепка з МВС і додає, що на зекономлені кошти можна буде поліпшити якість послуг.

Речник "чужинецької по­ліції" Барбора Кулачкова каже, що розробляється нова концепція інституції. Але кажуть, що радше вона просто зникне. Цього, власне, вже довго вимагають численні чеські недержавні організації. "Підхід поліції у справах іноземців до самих іноземців часто не витримує ніякої критики, - каже Ева Гола з Організації допомоги біженцям. - З урядовцями МВС ми маємо набагато кращий досвід співпраці".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4888 / 1.6MB / SQL:{query_count}