Попри запевнення уряду, ціни на овочі стрімко поповзли доверху, й експерти не радять сподіватися на їх суттєве зниження
Попри запевнення уряду, ціни на овочі стрімко поповзли
доверху, й експерти не радять сподіватися на їх суттєве зниження
Після значного зростання вартості гречки, прогнозів про можливе подорожчання олії, хліба та виробів з борошна українці переживають ще один ціновий стрес – вартість другого хліба, картоплі, порівняно з минулим роком, зросла майже удвічі. Хоча уряд заявляє, що причин для зростання цін, зокрема, на картоплю, немає, овочі все-таки дорожчають.
“Для підвищення цін були об’єктивні обставини в Україні? Щодо гречки – жодних абсолютно, щодо картоплі – жодних абсолютно”, – сказав прем’єр. Та ситуація на ринку свідчить про цілком протилежне. Картоплю нині можна придбати в основному по 4 грн за кілограм, дехто цінить і у 5 грн, вартість моркви коливається від 4 до 7 грн, буряків, цибулі – 3 – 5 грн. Городяни не поспішають робити овочеві запаси на зиму, сподіваючись, що ціни ще знизяться, адже сезон збору овочів тільки розпочався.
Другий хліб не всім по кішені
Експерти називають кілька причин зростання цін на овочі. Перша – неврожай. Хоча збирати картоплю тільки почали, селяни кажуть, що вона вродила значно гірше, ніж торік. І якість врожаю гірша. І цей чинник стримує зростання цін, а то ціна на картоплю могла б підскочити ще вище.
Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України, заявив, що цього року буде дефіцит картоплі. “Виходячи з прогнозу врожаю на рівні 12 млн тонн або 14 млн тонн, це неістотно. На споживання необхідно 6 – 7 млн тонн, на посадку – близько 5 млн тонн, майже 6 млн тонн – на корми і на переробку – 1,5 – 2 млн тонн, а втрати становлять 20 – 22%. Тож баланс у нас не зійдеться. Цей дефіцит однозначно необхідно буде покривати за рахунок імпорту”, – зазначив він.
За словами Томича, нині врожайність картоплі в Україні становить від 100 – 120 до 140 ц/га, але є господарства, які збирають в межах 400 ц/га. У зарубіжних країнах – традиційних виробниках картоплі врожайність, незалежно від погодних умов, сягає 300 – 400 ц/га.
Хоча врожай картоплі менший, ніж торік, та деякі експерти твердять: для забезпечення потреб держави її має вистачити. Міністр агрополітики Микола Присяжнюк заявив, що врожай нижчий всього на 1% (200 тис. т). За словами Тетяни Гетьман, фахівця консалтингової компанії “АПК-Інформ”, середня врожайність по країні нижча лише на 5% і становить 133 ц/га, а валовий збір залишився на минулорічному рівні – 19,5 млн т.
У тому, що картоплі українцям вистачить, впевнений і Іван Стефанишин, експерт аграрного ринку. За його даними, втрати урожаю нині становлять приблизно 25 – 30%, але говорити про остаточні цифри ще зарано, адже збір урожаю на наших теренах тільки починається. Та навіть через зменшення врожаю, не варто бити на сполох, бо тієї картоплі, яка є, має вистачити. Як додає експерт, торік Україна виростила майже 20 млн тонн картоплі, на одного жителя України припало 400 кг. Цього досить зі запасом, бо людина споживає приблизно 100 кг картоплі. Хоча західні області, особливо Львівщина, перевищують ці показники. У нас один житель області споживає приблизно 168 кг на рік. Але тут значну роль відіграє купівельна спроможність жителів нашого регіону, пропозиція круп та макаронних виробів на ринку та й, зрештою, кулінарні вподобання галичан.
Окрім зниження врожайності, Іван Стефанишин називає ще кілька причин подорожчання овочів.
– Цей рік був складним за фінансовим забезпеченням, оскільки не виконано ряду програм, не було виділено коштів, а це змусило фермерів шукати інші джерела фінансування, що спричинило збільшення собівартості продукції, – говорить Іван Стефанишин.
Українську картоплю росіянам
За даними інших експертів, здорожчання картоплі провокує і ситуація в Росії, де врожай значно гірший, тож туди вже починають звозити українську картоплю, адже там її вартість вища, ніж у нас.
Тож у такій ситуації, як прогнозують експерти, вартість картоплі може зрости до 6 грн за кілограм. Та Іван Стефанишин вважає, що до таких цін на Львівщині не дійде.
– Тепер середня ціна зупинилася на позначці 3,5 грн. Після того, як почнуть масово копати картоплю у приватному секторі, можна очікувати зниження ціни й до 3 грн. Але в межах торішньої ціни картоплі не буде, – повідомив пан Стефанишин.
На ринках міста продають переважно картоплю зі Львівщини (вона становить 34% ринку), частково з Волині, адже там ще не починали копати картоплю у значних обсягах. Є також з Рівненщини.
Імпортна картопля на наш ринок ще не потрапляла. Хоча, як повідомив І. Стефанишин, спроби завезти її є. Картоплю, яка йде на зимове використання, переважно везе Польща, там вона дешевша. Нині її ціна у Західній Європі становить 30 центів (у межах трьох гривень).
Не дорожчатимуть, як прогнозує Іван Стефанишин, морква та буряк. Вартість цих культур має залишитися на рівні минулого року. Морква – це єдина культура з коренеплодів, ціна якої не зросла суттєво. Зі столовим буряком і морквою, каже експерт, проблем не буде. Запаси достатні, щоб забезпечити жителів Львівщини.
За його прогнозами, ціна на моркву буде в межах 3 грн, а навесні вартість цієї культури таки може зрости. Тут рважливо й те, якою буде зима. Якщо морози до нас завітають швидко й протримаються довго, а приватний сектор все закопає в землю на зберігання, тоді можуть бути стрибки цін. Щодо вартості капусти, запаси якої на зиму жителі нашого регіону завжди роблять значні, експерт наразі не береться прогнозувати, хоча зауважує, що якість врожаю, зважаючи на погодні умови, є гіршою, але тієї кількості, яку в нас вирощують (понад 8 тис. га), має вистачити. Цибулю нині продають по 4 – 4,5 грн, але якою її вартість буде надалі, залежатиме від наповненості ринку та постачання з Криму та Херсона.
Хоча нині ціни доволі кусючі, значного здешевлення овочів не варто чекати. За словами Івана Стефанишина, гуртові ціни на овочі можуть знизитися на 20 – 30 коп.
Олена Дубровіна
Любов Висоцька,
керівник Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області:
– Ціни на овочі на Львівщині – одні з найнижчих в Україні. Наш регіон на 20 місці з 27 областей. Така ситуація складається тому, що у нас є гуртові ринки, у районах області щоп’ятниці, щосуботи та щонеділі, відповідно до графіка, працюють ярмарки, де можна придбати овочі за нижчими цінами. Найдорожчі овочі у Києві, Севастополі, Чернівцях.
Ярослав Панюра,
заступник голови Львівської обласної держадміністрації:
– На Львівщині вже викопали майже 50% картоплі. В основному це великі підприємства, які мають багато картоплі. Загалом накопали 650 тис. тонн. За такої урожайності ми повинні мати понад мільйон тонн. Цього досить для Львівщини. Ціну буде визначати те, якою буде урожайність картоплі. Зважаючи на погодні умови, урожайність може знизитися на 10 – 15%. Торік зібрали майже до 1,5 млн тонн, цього року плануємо зібрати до 1,3 млн тонн. Значного ажіотажу не буде. Нині ціна на ринку становить 3,4 – 3,7 грн за кг. Елітні сорти чи відібрана, помита картопля коштує 4 грн. Нашу картоплю везуть також в інші області, зокрема, в Луганську, Донецьку, Одеську та Київ. Буряк, моркву тільки почали копати, тож прогнозувати, якою буде ціна на них, ще рано. Але цих овочів досить посіяно, тож думаю, ціни будуть стабільні – у межах 3 – 4 грн. Вартість може змінюватися в межах інфляційних процесів. Імпортну картоплю до нас починають завозити навесні.