На вулиці Стрийській відбулося освячення та закладення капсули під будівництво студентського містечка Українського католицького університету. Після молебну в церкві Блаженних новомучеників УГКЦ освячення здійснив Предстоятель УГКЦ патріарх Любомир (Гузар) разом із єпископами, які беруть участь у Синоді УГКЦ. До капсули було вкладено грамоту патріарха Любомира та молитву спільнот “Віра і Світло” та L’Arche (“Ковчег”). “На прославу Божого люду, для розвитку освіти і науки, на славу Христової Церкви, на служіння українському народові й усьому людству”, – зазначено в ній, щоб ті, хто тут навчатиметься “були вірні свідчити Христові і служити ближньому”.
Першим корпусом, котрий планується звести до початку Євро-2012, хоча термін будівництва першої черги становить 5 років, має стати житловий (гуртожиток). У ньому проживатиме 220 студентів, буде кілька квартир викладачів, офісні та навчальні приміщення. Буде також помешкання для осіб з особливими потребами членів спільнот “Віра і Світло” та L’Arche (“Ковчег”). Як зазначив ректор УКУ, о.-д-р Борис Ґудзяк: “Ми хочемо запросити їх як викладачів людських відносин, які завжди приносять радість та безпосередність. Їхня квартира та церква Новомучеників – це дві колони університетського містечка. Ми покликані мати перед собою великого Бога, який тримає в своїх руках космос і який лічить кожну волосину на наших головах. Ми, які будуємо, повинні пам’ятати, що Господня воля і Господня правда є і цементом, і будівельним матеріалом, і дизайном, і архітектурою. Тому з одного боку – мученики, а з іншого – ті найбільш потребуючі, які були ізольовані від суспільства, зокрема, від академічного контексту. Вони будуть жити саме тут, де була закладена капсула”.
З перспективи мучеництва, як свідоцтва Христової правди та гідності людини, закликав подивитися на науку і Блаженніший Любомир Гузар. “Коли ми думаємо про університети, … наша перша думка – наука, і це є надзвичайно важливе і правдиве. Університет має плекати науку, має служити шуканню правди засобами науки, але коли ми глянемо ширше, університет має робити щось більше, має підкреслити гідність, вартість людини. І саме мученики є отою групою свідків, які відповідають потребі, які є людьми автентичними, людьми, які своє життя кладуть, бо вірять у правду”. З цієї перспективи розбудова УКУ, який шукає своєї ідентичності, має стати впливовим чинником у розбудові нового, кращого майбутнього і для Церкви, і для всього суспільства.
Виступили також голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник та мер Львова Андрій Садовий. М. Сеник зазначив, наскільки важливим є УКУ для суспільства і Церкви, як зразок нового типу освіти, де в центрі є людина і її права. “Наше завдання, коли Господь будує, послужити тими талантами, які він дав”, – сказав він. А. Садовий підкреслив, що місто живе тоді, коли воно будується: “Сьогоднішнє закладення капсули я розглядаю не як будівництво одного з корпусів, а як будівництво нового міста на дуже міцному фундаменті, міста, основою якого є віра і наука, міста завтрашнього дня, яке ми збудуємо власними руками”.
Академічне містечко постане на місці довгобуду театру ПрикВО, що його разом із прилеглими чотирма гектарами землі УКУ придбав у 1999 році. Під час свого візиту папа Іван Павло ІІ в червні 2001 року освятив наріжний камінь. На сьогодні вже є розроблений генеральний план, підготовлено будмайданчик, більше року діє дерев’яна церква. Закладенням капсули було офіційно запущено першу чергу будівництва, в результаті якого постане житловий корпус. Головною ж спорудою майбутнього студентського містечка стане церква, що буде в його центрі. Генеральним планом також передбачено будівництво багатофункціонального академічного корпусу, бібліотеки, інформаційного та конференційного центру, музею та готелю, у зведенні яких планується широке застосування сучасних екологічних технологій: скляні елементи для стель, система природної вентиляції, використання дощової води для технічних потреб та обслуговування прилеглих територій, “зелений” дах у багатофункціональному корпусі. Обговорюється можливість встановлення опалювальної системи, що використовуватиме сонячну енергію.
Ольга Хворостовська