Понад 50% скарг, що надходять до управління у справах захисту прав
споживачів у Львівській області, – на якість надання платних послуг
Якістю надання житлово-комунальних послуг, якістю продуктів харчування чи непродовольчих товарів, діяльністю сервісних центрів задоволені, мабуть, далеко не всі. Та й зрештою перевірки, які проводять відповідні установи, громадські організації, засвідчують: неякісних, фальсифікованих продуктів харчування, побутової хімії, техніки, одягу в нас не бракує. Є претензії серед споживачів і до якості житлово-комунальних послуг. Багато хто у таких випадках просто махне рукою, мовляв, аби відстояти свої права, треба не одні пороги оббити і не в одні двері постукати. Та в управлінні захисту прав споживачів запевняють, якщо знати свої права, відстояти інтереси не складно.
Як повідомила Надія Бригінець, головний спеціаліст управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, за перше півріччя управління отримало 459 звернень громадян, з яких у 348 випадках вдалося задовольнити вимоги споживачів й навіть повернути кошти за неякісні товари та послуги у сумі понад 150 тис. грн. Головний спеціаліст управління додає, що 51% скарг – на надання платних послуг (житлово-комунальних , невиконання умов договору при виготовленні та монтажу меблів, вікон, дверей, а також послуг зв’язку), 46% звернень стосується якості товарів (мобільні телефони, взуття, складно-побутова техніка), 3% – послуги підприємств ресторанного господарства.
Поінформований, отже, захищений
Левова частка усіх скарг, які надходять в управління, стосується якості надання житлово-комунальних послуг. Таких скарг могло би бути у рази більше, адже не кожен незадоволений скаржиться у відповідні інстанції. Проте в управлінні запевняють, що управу на недобросовісні ЛКП можна знайти, головне, аби споживачі знали, як відстояти свої права.
Якщо споживачі мають проблеми у сфері житлового господарства, вони мають знати, що діє Закон України “Про житлово-комунальні послуги”. Права та обов’язки споживача коригує стаття 20, – говорить Надія Зеновіївна. – Якщо людина має претензії до якості послуг ЛКП, їй, насамперед, потрібно оформити акт-претензію споживача до надавача послуг, тобто до ЛКП.
Коли є порушення умов договору між споживачем та ЛКП, то варто викликати представника підприємства для складання і підписання акту-претензії. Звертатися бажано у письмовій формі й оформити її, як виклик (наприклад, прошу прислати представника для складання акту-претензії), копію обов’язково залишити собі. Якщо представник ЛКП упродовж трьох днів не прийде або якщо відмовиться підписати акт-претензію, то її можуть підписати двоє інших споживачів, наприклад, сусіди, і вона буде дійсною. Претензію треба подати представникам ЛКП, які упродовж трьох робочих днів мають вирішити питання про перерахунок платежів або дати обґрунтовану відмову в задоволенні претензії. Якщо вони не відреагують, один примірник акту і заяву треба написати на ім’я начальника ЛКП, який зобов’язаний до трьох днів відреагувати. Коли ж підприємство не вживатиме жодних заходів, людина може з актом-претензією, копією заяви звертатися в управління у справах захисту прав споживачів.
Скажімо, в управління надійшла заява жительки Львова, яка скаржилася на неналежне надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території ЛКП №500. Спеціалісти управління таки виявили порушення, допущене ЛКП, керівника цього підприємства притягнули до відповідальності й зобов’язали перерахувати кошти за неналежно надані послуги.
Перевіряйте товар у сервісному центрі
Надходять до управління і скарги на порушення прав споживачів під час гарантійного обслуговування побутової техніки в сервісних центрах. Головний спеціаліст управління наголошує, коли споживач здає речі у сервісний центр, найважливіше правильно оформити всі документи, а коли забирає – ретельно перевірити річ у сервісному центрі, бо якщо побачить недолік уже вдома, то доведеться звертатися до центру вже з новою заявою.
– Гарантійний ремонт має визначений термін – 14 днів, – говорить Надія Зеновіївна. – Якщо центр затримує час ремонту без поважних причин, то споживачеві мають компенсувати за кожен день затримання роботи, а керівника можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
Варто пам’ятати, що є так звані товари обмінного фонду. До них належать телефони, телевізори, комп’ютери, мікрохвильові печі, холодильники та інша побутова техніка. На період, поки ваш, наприклад, телефон, буде у ремонті, можете вимагати, аби надали аналогічний товар. Для цього треба написати заяву до сервісного центру.
За останній квартал до управління звернулося зі скаргами на неналежну якість взуття 18 споживачів. За словами Надії Бригінець, у семи випадках споживачам повернули кошти за неякісне взуття, у чотирьох – взуття відремонтували. Що ж робити, якщо взуття, яке ви недавно купили, пошкодилося? Насамперед, як пояснює співрозмовниця, людина повинна написати заяву до директора магазину, де чітко викласти претензії. У таких випадках підприємець спершу зобов’язаний провести гарантійний ремонт. Якщо є суттєвий недолік з вини виробника, тоді магазин повертає кошти або міняє товар. Але це можливо тільки у тому випадку, якщо буде доведено, що взуття пошкодилося внаслідок фабричного браку. Якщо ж доведуть (а це роблять під час незалежної експертизи, на якій споживач може бути присутнім), що дефект виник з вини споживача: є механічне пошкодження чи порушення умов експлуатації, він змушений буде платити за експертизу, й гарантію з такого взуття знімають.
Скаржаться споживачі й на якість меблів, вікон, дверей. Зокрема, було звернення жителя м. Миколаєва щодо неналежної якості дверей, які він придбав у магазині приватного підприємця. Скарги, як повідомили в управлінні, були підтверджені, і йому повернули кошти. А до приватного підприємця застосовано штрафні санкції.
Була скарга від жительки Львова щодо недотримання умов договору – споживач замовила диван, за який сплатила аванс, проте терміну замовлення не було дотримано, споживач вирішила розірвати договір та повернути сплачені кошти.
Незадоволені жителі області й якістю послуг у сфері ресторанного господарства, щоправда, таких скарг є небагато й стосуються вони переважно культури обслуговування.
Олена Дубровіна