Американські фахівці спробували поспілкуватися з підгорецькою жінкою-фантомом
Експерти з паранормальних явищ упевнені: якщо привидові допомогти завершити свою місію на землі і поховати його за християнськими канонами, він залишить приміщення і нікого більше не жахатиме. Якщо ж ні – він довіку приречений на страждання. Цього тижня 16 американських та 8 українських учених протягом трьох днів фотографували та знімали на відеокамеру приміщення Підгорецького замку, аби довести існування у твердині привида і врятувати його від поневірянь.
Крики у Підгірцях
Історію про підгорецького привида розповідають вже не одну сотню літ. Працівники замку кажуть, що фантомом є жінка середнього зросту, яка бродить замком удень та вночі. Згідно з легендою, у замку мешкало нещасливе подружжя, після довгих суперечок чоловік убив свою дружину і замурував у стіні. Потім знову одружився, але примара убитої жінки щоночі волає про допомогу.
Музейники запевняють, що їм не раз вдавалось зафіксувати постать привида на фото. Частенько вони також чули химерні крики та кроки. Тож не дивно, що Підгірцями зацікавились мисливці за привидами з “Ghost Hunters International”. Американці приїхали на Львівщину на запрошення дослідника-краєзнавця Ігоря Жука, який у травні 2008 року зазнимкував біля входу до підземелля замку невідомого походження прозорий силует людини. Повторні фото іншою апаратурою зафіксували світлове димчасте скупчення, а також світловий ефект, дуже схожий на розпливчасті рядки тексту. Тоді і виникла ідея пошукати привидів за допомогою спеціальної апаратури. В останні дні серпня її вдалось втілити в життя.
За кілька днів свого дослідження науковці встигли побачити та почути привида, але остаточні висновки висловлять лише у лютому, коли детально все опрацюють.
– Апаратура зафіксувала крики жінки, які лунали з різних куточків замку, науковці чули і її повільні м’які кроки. Встигли зробити фотографії напівпрозорого світлого профілю. Що цікаво, до цього часу були зроблені фотографії привида темного кольору, – розповідає “Пошті” Світлана Мостова, старший науковий працівник Підгорецького замку.
Працівників замку не дивує те, що викладачі університетів Америки обрали саме замки Львівщини, адже досліджувати, на їхню думку, є що. Водночас музейники вважають, що “привидова” промоція може бути на руку нашим твердиням, оскільки сприятиме збільшенню кількості туристів, що своєю чергою фінансово допоможе реставрувати пам’ятку. За підрахунками Світлани Мостової, для реставрації замку потрібно щонайменше шість мільйонів гривень щороку протягом 4-5 років. Опісля 18 кімнат з мармуровими порталами та розкішним чорним каміном можна буде відкрити для відвідувачів, а музей зможе самотужки себе утримувати. Натомість нині, вже четвертий рік поспіль, на дверях висить замок, позаяк твердиня не може дозволити собі ані наглядача (!), ані мінімального ремонту. Про наглядача керівництво мріє з двох причин: аби хтось слідкував за майном та для спокою відвідувачів, які від незнайомих звуків та кроків самі починають кричати та бігти геть…
Олеська драма
Підгорецька пані – далеко не єдиний привид, що мешкає у замках Львівщини. За словами Петра Радковця, відомого екскурсовода, привиди блукають в усіх місцях, де є історична тяглість. Львівщина особливо багата на гостей з минулого, які з невідомих причин блукають старими вулицями та коридорами.
– Привиди блукають у Свірзькому та Олеському замках, майже в усіх церквах та монастирях. Туристів приваблює енергетика цих фантомів, тому Львів так люблять відвідувати жителі інших міст та країн. Щоправда, тут є одне суттєве зауваження: на привидів можна подивитися, але не всі їх можуть побачити. Себто, хтось може відчувати щось нез’ясовне біля себе, але дуже рідко по-справжньому бачить обриси та рельєф напівпрозорого тіла, – коментує пан Радковець.
Роман Соломко, директор музею “Олеський замок”, підтверджує легенди про фантомів. “За тридцять років я не мав жодної зустрічі з привидами, але старожили стверджують, що часто їх бачили. Минуло 130 років від тоді, як тут мешкала остання сім’я. Хтось бачив, як вони переходили від приміщення колишнього монастиря до замку, хтось – у стінах нашого замку. Місцеві жителі розповідають, що у сутінках на прогулянку виходять дівчата у білому одязі, усі вони – жертви нещасливого кохання”, – розповідає Роман Соломко.
Про зростання туристичної привабливості після з’яви примари говорить й Ігор Лильо, львівський історик та екскурсовод. За його словами, людей приваблює містика, те, чого вони не можуть ані торкнути, ані збагнути. Свого часу Ігор Лильо укладав путівник Україною, після чого зробив висновок: привиди є фактично у всіх кам’яницях України.
– Скажу навіть більше, 90% цих привидів – жінки. Зазвичай, їхня доля дуже сумна: їх або зрадили, або вбили, або обвели довкола пальця, – коментує “Пошті” Ігор Лильо. – Багато історій розповідають про привидів-тварин. Найчастіше блукають коні та собаки, які шукають своїх господарів. У Мукачевому розповідають страшну історію про те, як привид вилазить з криниці, в Сумах на одному із кутів будинку вмонтований глечик, який стає причиною гулу на вулиці, коли дме вітер.
Львів відкритий для привидів
У Львові привидів вистачить кожному – підземелля Єзуїтського костелу ділять між собою чернець, який продав душу дияволові, і небіжчик з родини Потоцьких. Ратушею ночами нібито поневіряється скривавлений безрукий кат, який шукає свої руки, а навколо неї літає чернець-сторож, що віддав своє серце годинниковому механізму. У середньовіччі у львівській ратуші був суд, на якому прирекли невинного до смерті. Згодом помилка виявилася, але вже було пізно. Опівночі в коридорах ратуші почав з’являтися привид чорної труни, який рухався сходами та залами і лякав сторожу.
Маємо надію, що іноземні фахівці допоможуть привидам і в Підгірцях, і в Золочеві, де вони проводили дослідження раніше. Від галасу навколо будівлі музей тільки матиме додаткову популярність, і, ймовірно, таким чином залучить спонсорів на реставрацію. Відомо точно, що літо, яке минуло, стане одним з наймістичніших в історії Львівщини: від “візиту” покійника Федеріко Фелліні до криків “білої дами”.