Наприкінці серпня – початку вересня традиційним гостем на наших столах є виноград, переважно зі Закарпаття, Криму чи з-за кордону. Місцевого ще нема, бо в нашому регіоні він достигає пізніше. Ціни доволі високі, але від таких ласощів годі відмовитися. До осінньо-зимового періоду недалеко, тож ще є шанс поповнити вітамінні запаси.
Виноград – не тільки дуже смачні, а ще й корисні ягоди. Його вважають загальнозміцнювальним, тонізуючим засобом. Ягоди винограду багаті на фруктозу, глюкозу, мінеральні солі, калій, натрій, кальцій, фосфор, магній, мікроелементи – залізо, алюміній, мідь, цинк, а також йод, що для нашого регіону, де значний йододефіцит – дуже важливо. Окрім того, у винограді є органічні кислоти: яблучна, винна, лимонна, фосфорна, кремнієва. Завдяки вмісту вітаміну С виноград допомагає організму боротися з мікробами та бактеріями. Містить виноград і провітамін А. Як розповіла Зоряна Завада, головний дієтолог Львівщини, виноград корисно вживати при захворюваннях легень, серцево-судинної системи, печінки. Рекомендують виноград і тим, у кого поганий апетит, оскільки ягоди сприяють виділенню шлункового соку та кишково-шлунковій рівновазі. Ягоди варто споживати і як профілактичний засіб проти утворення каменів у нирках, для покращення кровообігу. Окрім того, ці ласощі підходять для тих, хто хоче відновити фізичні сили, а також стабілізувати нервову систему.
Проте не всі можуть удосталь їсти виноград. Оскільки це дуже калорійні ягоди (1 кг має 700 – 800 Ккал), від них варто відмовитися хворим на діабет, людям з ожирінням, тим, хто потерпає від гострих кишково-шлункових захворювань. Обмежити споживання винограду треба тим, хто на дієті. Зоряна Іванівна не рекомендує споживати виноград маленьким дітям. А ось для старших – це вдала заміна цукерок.
Корисний виноград і синій, і білий – за цілющими властивостями вони однаково цінні. А найкорисніший сік з винограду – свіжий. Вибираючи, треба дивитися, аби він не був пошкодженим. У свіжих виноградин на поверхні шкірочки є білуватий наліт. Купуючи грона винограду, варто переконатися, що він уже достиг, оскільки кислоти зеленого, недостиглого винограду негативно впливають на кров. Столовий виноград має бути гарним на вигляд, солодким та пружним, грона – великими, яскравого кольору та добре сформованими. Сорти винограду з товстої шкірки зі щільною м’якоттю краще зберігаються. Оскільки виноград не дуже поєднується з іншими продуктами, найкраще їсти його окремо.
Олена Дубровіна