Мусульманський світ зазнає жорстокого тиску з боку США, багато громадян яких навертаються в іслам
У США поширюється рух “Ні ісламізації Америки”. Причиною стало збільшення так званих “білих мусульман” в останні роки. Тож вони починають становити серйозну конкуренцію аборигенам, повідомляє часопис “Al Arabiya” з Об’єднаних Арабських Еміратів. Зокрема, після подій 11 вересня 2001 року обсяг антиісламської пропаганди почав стрімко зростати.
Незважаючи на величезний потік іммігрантів-мусульман з арабських країн, Азії та інших куточків світу, що особливо збільшився в останні роки, найбільше США турбує зростання популярності ісламу серед білих громадян. І гасла сучасних рухів, що закликають зупинити ісламізацію Америки, свідчать насамперед про поширення цієї релігії серед білих американців-християн.
Що ж такого страшного в тому, що білі американці приймають іслам? І як можна охарактеризувати ці перетворення? Більшість “нових мусульман” аж ніяк не схожі на афроамериканців, котрі традиційно наверталися до Магомета. Білі звертаються до іншої релігії не через слабкість і не з почуття протесту проти експлуатації, і навіть не тому, що це їх “споконвічна” віра, яку вони сповідували до того, як їх перетворили на рабів і привезли в Сполучені Штати. Зовсім навпаки – білі усе ще являють собою впливову більшість в американському суспільстві, незважаючи на те, що їхня чисельність, у порівнянні з іншими етнічними групами, наприклад, латиноамериканцями або азіатами, неухильно скорочується. Крім того, вони народилися й виховувалися як християни, і в їхньому навчанні брала участь церква. Вони повністю поділяють капіталістичні цінності в найідеалістичнішій інтерпретації. І не знають іншої батьківщини, крім Америки. Їхнє звернення до ісламу означає, що вони дуже добре розуміють і знають свою країну; іслам для них – це принципово інша модель життя, протилежна нинішньому капіталізму й суспільству споживання.
Новітні білі американські мусульмани поділяють як ісламські цінності, так і найкраще з того, що створила західна цивілізація, – відданість своїй справі, аскетизм, помірність, громадські свободи. Їхній спосіб життя докорінно відрізняється від способу життя арабів і азіатів: вони небідні, присвячують життя роботі, цінують час і щиро вірять у рівність між чоловіком і жінкою. Саме тому вони становлять загрозу для прохристиянської капіталістичної системи, вказуючи на її слабкі місця й демонструючи своїм прикладом іншу модель життя. Водночас вони мають великі можливості заявити про це, на відміну від безправних іммігрантів.
Крім того, білі мусульмани спровокували кризу американських сімейних цінностей, тому що вони більше не можуть опиратися на християнський ґрунт. Уявимо собі члена американської християнської родини, протестантської або католицької, що повідомляє іншим родичам про те, що він прийняв іслам?
Навіть якби американська влада й християнські церковні діячі могли б переслідувати іммігрантів-мусульман за їхню релігію й висилати їх з країни, вони однаково не могли б зробити те саме стосовно білих американських мусульман, адже ті народилися в Америці і є повноправними її громадянами. Тому є певні труднощі у взаємодії з такими мусульманами, особливо, якщо врахувати, що вони беруть шлюб з мусульманами і виховують дітей, як мусульман.
Білі американці все активніше сприймають іслам, заглиблюються в його навчання й переймаються ним. На початковому етапі ісламізації все ще існують труднощі, пов’язані з духовною та обрядовою стороною, але ситуація точно зміниться через якийсь час, коли навернених в іслам побільшає, і вони почнуть впливати на сучасну американську культуру.
На цьому рівні білі американські мусульмани набудуть великого впливу, діючи у двох напрямах. По-перше, це поширення їхніх особистих поглядів щодо ісламу й пов’язаного із цим світогляду, які доповнюватимуться думкою радикальних мусульман-іммігрантів з арабських країн. По-друге, вони братимуть участь у роботі різних релігійних організацій, насамперед мечетей та ісламських шкіл, виховуючи таким чином молоде покоління.
Чи відбудеться це мирним шляхом у рамках тих прав і свобод, якими так пишається Америка? Або ж цей процес зумовить сплеск насильства з боку реакційно налаштованих кіл у США? Незабаром ми довідаємося відповіді на ці питання.
Юлія Горбатюк