Зірковість ціною історії?

Три дерев’яні водозбірники, які збереглись у Львові ще з XV століття невдовзі можуть розібрати заради будівництва п’ятизіркового готелю

Три дерев’яні водозбірники, які збереглись у Львові ще з XV століття невдовзі можуть розібрати заради будівництва п’ятизіркового готелю

Під час розкопок на ділянці між вулицями Сербською та Федорова археологи знайшли три водозбірники, які попередньо датують XV – XVI століттям. За словами Остапа Лазурка, наукового співробітника “Рятівної археологічної служби” Інституту археології НАН України, п’ятисотлітня конструкція збереглась на диво добре.

– Один з них, найімовірніше, використовували під питну воду, оскільки всередині ми знайшли коловий вал, яким тягнули воду, і фрагмент коромисла, поруч із ним – велику діжку, яка, ймовірно, використовувалась для переливання очищеної питної води. Інші два водозбірники спершу також використовували для питної води, а згодом – під якісь туалети або під смітники, – розповів Остап Лазурко.

За словами археолога, знайдений водозбірник вартий того, щоб бути законсервованим та експонованим. Досі всі дерев’яні колодязі, які знаходили у Львові, вибирали будівельною технікою або заливали бетоном. Водночас “федоровський” водозбірник зберігся у чудовому стані, що дозволяє його експонувати. Наразі його розкопали на шість метрів вглиб, хоча археологи припускають, що його глибина може сягати до 12 метрів або й більше. Про обов’язковість експонування унікальної знахідки кажуть і в управлінні охорони історичного середовища міськради.

– Якщо археологи напишуть у своєму звіті, що водозбірник треба експонувати, ми на цьому наполягатимемо, – запевнила “Пошту” Лілія Онищенко, начальник цього управління. – Його можна демонструвати під прозорою підлогою і це додасть шарму новому готелю. 

Водночас, інвестор, який планує побудувати на вулиці Федорова сучасний готель, думки археологів не поділяє і про жодне експонування знайдених конструкцій говорити не хоче. Те, що простояло у землі кілька століть, вже за кілька днів може бути знищене будівельною технікою. Тим більше, що проектні пропозиції, які інвестор, фірма “Українські інвестиційні системи”, зараз погоджує в Києві, жодних результатів археологічних досліджень не враховують. А для того, щоб експонувати частину унікальної історії середньовічного Львова, доведеться суттєво змінювати проект. На переконання археологів, це зробити необхідно, адже віднайдений водозбірник цілком може претендувати на статус пам’ятки археології державного значення.

Дерев’яні водозбірники далеко не єдині знахідки, на які археологи натрапили на цій ділянці. Кілька метрів під землею дослідники знайшли фрагменти споруд, а також унікальне плетення з лози площею вісім квадратних метрів. Фахівці наразі не знають, що це може бути, оскільки на схожі знахідки ще не натрапляли. “Знахідку датуємо XVI століттям, – розповів Остап Лазурко. – Спершу думали, що це може бути кошик, однак він завеликий. Ймовірно, це був якийсь настил. Але зараз ми не знаємо, як і для чого його використовували”. Серед іншого археологи виявили монети, значну кількість кераміки, фрагменти шкіри, ножів і навіть частину дерев’яної сопілки.

Археологічні розкопки на ділянці вулиця Сербська, 3 і 7а триватимуть до кінця цього тижня. Чи вдасться зберегти унікальні знахідки після того, як археологи підуть із ділянки, залежатиме вже від органів охорони культурної спадщини.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.9122 / 1.56MB / SQL:{query_count}