Губить людей не пиво…

У гарячу пору спеціалісти не рекомендують купувати пиво, яке зберігають на вітринах кіосків

У гарячу пору спеціалісти не рекомендують купувати пиво , яке зберігають на вітринах кіосків

Улітку споживання пива значно зростає. Для багатьох, особливо чоловіків, це улюблений напій для подолання спраги. Ринок пива в Україні може потішити будь-якого гурмана – асортимент його постійно розширюється, з’являються нові марки та види пива .

Як виготовляють хмільний напій? Як розпізнати фальсифіковане пиво? Де найкраще його купувати? У пошуках відповідей на ці запитання “Пошта” звернулася на кафедру товарознавства продовольчих товарів Львівської комерційної академії.

Стійка піна – якісне пиво

Пиво – стародавній алкогольний напій , відомий людству понад 9 тис. років. Шумери варили пиво з ячмінного солоду. Вавилонці знали понад 20 сортів пива , яке виготовляли з ячмінного солоду та пшениці з додаванням різних трав. Звідти технологію варіння пива перейняли Греція, Персія. У Київській Русі пиво з’явилося у ІХ ст. Тут його варили зі солоду і вперше почали використовувати хміль.

– Це один з найпопулярніших у світі слабоалкогольний, пінистий напій з хмелевою гіркотою. Основною сировиною для його виготовлення є солод (пророслий ячмінь), хміль, вода та спеціальні раси пивоварних дріжджів, – говорить Марія Ковальчук, викладач кафедри товарознавства проводольчих товарів Львівської комерційної академії.

Пиво містить приблизно 86% води, 8 – 12% розчинних речовин, 1,2 – 7,6% спирту. Його калорійність нижча, ніж молока. Оскільки у пиві містяться мінеральні речовини і вуглекислота, що розширює капілярні судини слизової оболонки органів травлення й сприяє швидкому надходженню рідини в кров, напій добре тамує спрагу. Пиво ще називають “рідким хлібом”, оскільки має ті ж речовини, що й хліб, але в розщепленому стані, завдяки чому краще засвоюється.

У світі розрізняють два види пива : лагер – це пиво, яке доброджує в підвалах при низьких температурах, воно прозоре, без осаду, і пиво ель – верхового бродіння, каламутне, непастеризоване. Його виготовляють лише у Британії.

– На українському ринку є багато типів і видів пива. Фільтроване пиво – прозоре, містить поодинокі клітини пивних дріжджів, воно чутливе до температури. Нефільтроване має багато дріжджів, непрозоре, з вираженим дріжджовим ароматом, – говорить Надія Джурик, доцент кафедри товарознавства продовольчих товарів. – Залежно від використаного солоду, розрізняють три типи пива: світле, напівтемне й темне. Світлі й темні сорти пива відрізняються за смаковими властивостями. Для світлих сортів характерний солодовий смак і аромат з гармонійною хмельовою гіркотою. Світлі сорти мають колір від світло-золотистого до бурштинового, а темні – інтенсивнішого кольору – від бурштинового до бурштиново-коричневого та коричневого.

Також виділяють звичайне пиво, яке бродить сім днів, та оригінальне, процес бродіння якого триває 20 – 30 днів у підвалах, це сприяє утворенню гармонійнішого смаку і запаху. До того ж сировина у такому пиві вищої якості. За вмістом спирту пиво поділяють на безалкогольне (містить не більше 1,5% спирту), слабоалкогольне – від 2-х до 7% спирту та міцне – понад 7%.

Є на ринку і “живе пиво”. Пивовари використовують для нього термін “непастиризоване”. Воно має містити клітини живих пивних дріжджів та не бути пастеризованим (пастеризація – короткочасна обробка пива нагріванням до 70 градусів – для збільшення терміну придатності). “Живе” пиво може бути фільтроване і нефільтроване. Термін придатності – не більше місяця.

Визначити, чи пиво сфальсифіковане, пересічному споживачеві непросто, а якість оцінити можна. Насамперед за піностійкістю, тобто, якої висоти та як довго триматиметься піна, після того, як пиво налили у бокал. Як пояснює Марія Павлівна, висоту піни вимірюють у міліметрах, а піностійкість – у хвилинах, протягом яких піна не осяде. Пиво доброї якості зберігає піностійкість не менше 2 – 2,5 хв і висоту піни не менше 3 – 4 см. Зараз у виробництві пива використовують дозволені добавки – піноутворювачі – і через те висота піни може сягати 70, 80 і навіть 120 мм, а піностійкість – понад 7 хв.

За фальсифікацію пива топили

Хоча пиво належить до тих продуктів, підробки якого не є типовим явищем, проте фальсифікації можуть траплятися. За словами Марії Ковальчук, фальсифікувати пиво можуть через недотримання рецептурного складу, замінюючи високо­якісну сировину низькоякісною. Для підробки кольору пива додають перепалений солод (цукровий колер). Аби здешевити сировину, хміль частково замінюють речовинами, що надають пиву гіркоти (витяжки з полину, водяного трилисника, кукільвану, кори верби, алое тощо). Міцні сорти пива фальсифікують, додаючи водні розчини етилового спирту, хоча спирт у пиві має утворюватися лише завдяки бродінню сусла. Таке пиво матиме різкий спиртовий смак і аромат. Ще один спосіб фальсифікації пива – розведення його водою. Якщо пиво розбавлене додаванням 10% води, то за смаком і ароматом таку фальсифікацію виявити складно. Коли додали 20% води, то відчувається “водянистість” смаку та зменшується піноутворення. Окрім розведення водою, фальсифікувати можуть і за допомогою додавання піноутворювачів, які заборонено використовувати (пральні порошки, гліцерин).

Що цікаво, у давньому Вавилоні фальсифікаторів пива жорстоко карали: пивовара або топили у бочці з напоєм, або він мав випити бочку до дна. Якщо розбавляли під час реалізації, то винуватців топили в річці.

Аби вибрати якісне пиво , Марина Кондратенко, директор програми захисту споживачів “Знак якості”, рекомендує звертати увагу на дату виготовлення і термін придатності, склад пива, чи зазначено нормативний документ, міцність пива, споживча цінність, назва виробника, телефон, адреса українською мовою.

Щоб пиво не втрачало своїх властивостей, його треба зберігати у затемненому приміщенні. Пастеризоване може зберігатися до 180 днів при кімнатній температурі, непастеризоване має стійкість від 7 до 20 днів при температурі не вище 10 градусів.

Марія Ковальчук наголошує, що у гарячу пору пиво у пластикових пляшках не можна зберігати на сонці. Це стосується й інших напоїв у пластиковій тарі, бо при температурі вище 40 градусів відбувається дифузія речовин з пляшки у напій. Тож від покупки пива з кіосків, де немає холодильного обладнання, краще відмовитися. Спеціалісти також не рекомендують раптово охолоджувати пиво і класти у морозильну камеру.

Олена Дубровіна

До теми

Споживання алкогольних напоїв у світі

Росія: 25% – пиво, 8% – вино, 67% – горілка
Україна: 25% – пиво , 12% – вино , 60% – горілка
Іспанія: 40% – пиво, 40% – вино, 20% – горілка
Чехія: 66% – пиво , 10% – вино, 24% – горілка

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4208 / 1.63MB / SQL:{query_count}