Літо у розпалі, тож усі, хто ще не встиг насолодитися сонцем та морем, виїжджають із задушливих міст. А куди поїхати пропозицій у туроператорів – на будь-які смаки та фінансові можливості. Та навіть, якщо ви все ретельно сплануєте й заплатите чималу суму за яскравий та комфортний відпочинок, гарантій, що ви отримаєте очікуваний сервіс за власні кошти, нема.
Останнім часом з’являється все більше повідомлень, про, м’яко кажучи, не надто приємні трафунки, які трапляються з туристами.
Нещодавно з українськими студентами, які мандрували храмами Європи, трапився неприємний випадок. На гірській дорозі поблизу французько-швейцарського кордону зламався автобус. Поки туроператор, який організовував поїздку, шукав можливості, як надати допомогу потерпілим, студенти самі змушені були вирішувати питання з ночівлею та інші організаційні моменти.
Серед мандрівників існує і чимало інших історій про сервіс чи то наших, чи закордонних туристичних агенцій. Зокрема, за день до вильоту можуть повідомити, що поїздку скасовано, але гроші за поїздку вже перераховані. Є ще такий варіант: намилувавшись краєвидами неба з вікна літака, вас ошелешать новиною, що у готелі, який вам мало забезпечити агентство, вільних місць немає. Де вони поділися – не відомо. Але вас одразу запевняють, що ці незручності компенсує інший готель, з тими самими умовами проживання. І лише після того, як побачите, що запропонований варіант і близько не відповідає тому, що ви обрали, розумієте, що, замість омріяних п’яти зірок комфорту, вас потішать на слабеньку трієчку. А добиватися справедливості у таких випадках буває дуже не просто. Іноді вже нема де відстоювати свої права, бо фірма, яка обіцяла неперевершений відпочинок, – не існує.
За кордоном є практика видачі страхових полісів також і від недобросовісних турагентств. Тобто, клієнт у жодному випадку ображеним не залишиться, гроші йому виплатить або туроператор, або страхова компанія. В Україні видача таких полісів – справа далекого майбутнього.
Як не стати клієнтом недобросовісного турагентства? Що робити, якщо послуги, які вам надають, не відповідають тому, що обіцяли туроператори? З цими запитаннями “Пошта” звернулася до Львівського обласного управління у справах захисту прав споживачів.
“Якщо ви уклали угоду з туроператором, з вами обов’язково буде представник фірми, який мусить супроводжувати вас упродовж мандрівки. Основною умовою отримання компенсації є документальна фіксація порушень. Саме туроператор повинен фіксувати невиконані зобов’язання перед споживачем”, – говорить Василь Ріпка, заступник начальника Львівського обласного управління у справах захисту справ споживачів.
Як рекомендує Василь Степанович, підписуючи угоду з туристичним агентством, треба ретельно ознайомитися з усіма пунктами, якщо щось не влаштовує, вирішити ці питання ще до підписання угоди. Обираючи туроператора, варто довідатися про нього якомога більше: скільки років працює, які відгуки серед колишніх клієнтів тощо. Кожна турфірма повинна мати ліцензії та сертифікати на всі туристичні послуги. Найчастіше такі ліцензії розміщені на видноті. Ви також можете попросити, аби вам їх показали.
В угоді повинні бути зафіксовані кількість зірок у готелі, всі вигоди у номері (меблі, санвузол тощо). Обов'язково повинен бути прописаний тип харчування, який надає готель чи пансіонат.
Під час мандрівки можуть виникати й непередбачувані чи навіть форс-мажорні ситуації. Наприклад, людина забронювала квитки на авіарейс, але через запізнення чи навіть скасування рейсу туристові доведеться купувати інші квитки. Тож в угоді варто прописати такі ситуації, щоб мати можливість повернути гроші за квиток і за втрачений день.
Ще одним обов'язковим пунктом угоди є інформація про медичні заклади: контактні телефони та адреси. У медичній страховці має бути зазначено, що після повернення на батьківщину, туристична фірма поверне кошти за лікування. Якщо вам доведеться скористатися медичними послугами, то обов'язково зберігайте всі чеки та квитанції.
Ви приїжджаєте у готель і бачите, що ваш номер зовсім не відповідає обіцянкам. Що робити в такій ситуації? Спеціалісти радять: зверніться до адміністратора, аби вам надали довідку з детальним описом кімнати (меблі, вигоди тощо). Після приїзду зі всіма довідками, чеками та письмовою заявою, де зазначено всі ваші претензії, звертайтеся до турагенції, де купували путівки. Якщо турагенція не відреагує на заяву, то з копією зареєстрованого звернення слід звернутися в управління захисту прав споживачів.
Ольга Євстигнєєва