Посадили, щоб рубати

У Росії запроторили за ґрати екологів та активістів, які протестували проти вирубки дерев у хімкінському лісі

Будівництво швидкісної траси Москва – Санкт-Петербург обурило місце­вих жителів та екологів Під­москов’я. Чиновники міні­с­терства транспорту Росії  планують вирубати понад 1000 гектарів лісу задля про­кладання дороги. Місцева екосистема буде розрізана навпіл асфальтним полотном, а місцевий лісопарк ризикує втратити не тільки частину унікальних рослин, але й тварин, які живуть на цій території.

Перші вирубки розпочалися на початку літа. Місцеві активісти відразу напнули у лісі наметовий табір і сиділи тут кілька тижнів. Вони цілком згідні з необхідністю побудови швидкісної траси, тому протестують не проти дороги, а проти екологічного божевілля.

– Чому я пручаюся? Я – звичайна мешканка Хімок, я сюди переїхала задля унікальної природи. За­­раз у нас спека, понад 30 градусів, без затінку дерев та свіжого повітря можна згоріти за­живо, – коментує ситуацію радіопрограмі “BBSeva” Євгєнія Чірікова, лідер руху захисту хімкінського лісу. – Нещодавно у нашому екологічному таборі несподівано з’явилося кілька десятків незнайомих людей. Усі вони виглядали кремезними і мали кастети, а свої обличчя обгорнули білим полотном. Ці люди почали погрожувати фізичною розправою. Ми негайно викликали міліцію...

Правоохоронці прибули за півгодини, але… відразу повернулися назад. Задля того, аби захистити себе і своїх дітей, активісти просили міліцію залишитися, але марно. Відтак протестувальники лягли під колеса, аби заблокувати виїзд. Ще за півгодини приїхали люди з відеокамерами, а невідомі у білих масках швидко поїхали з табору. Міліція навіть не намагалася їх затримати. Після того ОМОН затримав близько десяти активістів та кількох журналістів. УВС Московської області заявило, що коли міліція прибула на місце, то екологи блокували їхню роботу. За кілька днів міський суд Хімок таки виправдав екологів, але сам факт затримання мирних борців за збереження природи залишається безпрецедентним. 

Екологи не втомлюються повторювати, що існує альтернативний варіант прокладання траси в обхід лісовим хащам. Щоправда, цей проекти складніший, тому що на потенційному шляху розташовані приватні будинки.

Пропонують також розглянути тунельний варіант дороги, можна продумати прокладання дороги через сміттярку між Долгопрудним та Лівобережним районами. Але забудовникам простіше мати справу не з приватною територією, а з державною. Зазначимо, що за інформацією “Новой газети”, указ про перехід земель хімкінського лісу у влас­­ність міністерства транспорту РФ в листопаді минулого року власноруч підписав прем’єр-міністр Владімір Путін. Транспортникам ліси можуть знадобитися тільки для одного: аби все зрубати і прокласти там автошлях. Позиція Путіна виглядає щонайменше дивною, бо на пострадянському просторі міністерства транспорту та міністерства охорони навколишнього середовища постійно б’ють між собою горщики.

Апогеєм протестів проти вирубки став п’яти­хви­линний мітинг 29 липня ввечері. Понад двісті молодих людей зібралися біля стін Хімкінської районної адміністрації і голос­но скандували лозунги про неприпустимість будівництва дороги. Лейтмотивом акції був не тиск на адмініс­трацію, бо вона не впливає на дії у лісі, а бажання засвідчити позицію громадськості, на яку абсолютно не зважають. Міліція не змогла впоратися з такою кількістю людей, то­му нікого не арештували. На цьому активісти не зупинилися, вони написали листа до президента та прем’єр-міністра Росії, на який отримали сухий коментар прес-секретаря Владіміра Путіна: “Вирубка ведеться з дотриманням усіх вимог законодавства…”.

Нині російські екологи вимагають створення спе­ціальної робочої групи у справі хімкінського лісу при президентові РФ. Чи врятує активність захисників довкілля зелені насадження, нині не відомо. Досвід засвідчує, що на російських теренах класти автошлях крізь зелені масиви вже стало тенденцією, аналогічні прецеденти можна спостерігати у Лобненському лісопарку та на Лосиному острові в Москві.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4707 / 1.57MB / SQL:{query_count}