Вартість гречки може зрости до 13 грн за кілограм, а за літр олії доведеться платити 15 – 17 грн
Ціни на продукти харчування спорожнюють гаманці пересічних українців. Уже кілька тижнів на наших ринках спостерігається суттєве подорожчання гречаної крупи. Запасливі господині та спритні підприємці закуповують значні партії цього продукту, аби мати запас для сім’ї, або щоб потім перепродати за вищою ціною.
Посівні площі зменшуються – ціни збільшуються
Вартість гречки у роздрібній мережі вже перейшла межу 10 гривень за кілограм. Торік у літній період кілограм гречаної крупи коштував 7 – 8 гривень. Тобто, за рік під впливом дефіциту ціни на гречку зросли у 1,7 раза.
Причиною такої ситуації експерти називають брак сировини. Станом на 1 липня, за даними Держкомстату, залишки гречки були на рівні 2,7 тис. тонн, а це лише 23% від запасів цього ж періоду минулого року та 14% – 2008 р. Такий обсяг залишків гречки менший за місячну норму споживання населенням. Отож, на початок збирання цієї культури минулорічних запасів її вже не буде. Зважаючи на суттєве зниження запасів гречки, експерти очікують подальшого зростання її ціни до початку збирання нового врожаю на 10 – 15%.
– Якщо порівнювати дані минулого року до попереднього, виробництво гречки суттєво зменшилося. Коли аналізувати структуру виробництва, то побачимо, що гречкою серйозно займаються 10 областей з 25-ти. Загалом посівна площа зменшилася на 30 тис. га (10 %); валове виробництво знизилося десь на 60 тис. тонн, – говорить Іван Стефанишин, експерт аграрного ринку. – Цього року ситуація ще гірша: несприятливі погодні умови і зменшені посіви гречки спричиняють дефіцит цієї культури. Як наслідок – гречка стане продуктом високої ціни. Як прогнозує експерт, найближчим часом і після збору нового врожаю за кілограм гречки доведеться платити 10 – 12 гривень.
“Золота” олія
Не потішить пересічних споживачів і вартість олії. А тим паче, що на носі сезон консервації, коли цей продукт моє особливий попит. За невтішними прогнозами експертів за літр олії доведеться викладати до 15 грн. Відповідно, підвищиться і вартість продуктів, які виготовляють з олії, зокрема маргарину, майонезу. За підрахунками аналітиків “Українського клубу аграрного бізнесу”, ціна на майонез може вирости на 130 – 150%, маргарин і кулінарні вироби – на 350 – 400%.
Як кажуть експерти, причиною такої ситуації може стати скасування експортного мита на соняшник. Це питання є основним у переговорах про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Якщо ЄС вдасться проштовхнути свою ініціативу, український внутрішній ринок може зіткнутися з гострим дефіцитом сировини, оскільки основні обсяги насіння будуть йти на експорт.
У нашій державі створюється просто абсурдна ситуація зі соняшником. У деяких областях у структурі посівних площ соняшник займає близько 30%, тобто цією культурою засівають близько 3,5 млн га. Валове виробництво приблизно 6,5 млн тонн. Зі запасами олії, які можна отримати з такої кількості соняшника, можна забезпечити населення разів п’ять, – продовжує Іван Стефанишин – Але, знищуючи свої ґрунти, адже для них це просто катастрофа, отримуємо високу ціну для свого споживача, бо це вигідна експортна культура. Соняшник – це 1,5 млрд дол. поступлення з експорту. Це серйозні гроші і водночас – спекуляції. Ці питання повинна контролювати держава, в іншому випадку підвищення ціни нам не уникнути. Вартість олії може бути до 15 гривень за літр. Що цікаво, це питання мусується ще з кінця травня. Якщо так роблять, то комусь це вигідно.
Молоко та м’ясо не дорожчатимуть
Оскільки до осені триватиме так званий сезон “великого молока”, то вартість цієї продукції не зростатиме. У жовтні-листопаді, коли розпочинається період зменшення кількості молока, можливий традиційний стрибок цін на молочну продукцію. Не дорожчатиме і м’ясна продукція. Щоправда, може зрости ціна на птицю, якщо наші виробники матимуть доступ на російський ринок.
В області прогнозують добрий урожай моркви, цибулі, а, відповідно, й стабільні ціни на ці продукти. Подорожчати може середня капуста, адже її майже не вирощують, що може створити проблему ненаповненості ринку і, відповідно, збільшення ціни до появи пізньої капусти.
За прогнозами Івана Стефанишина, не бракуватиме цьогоріч фруктів. Зокрема, персиків та абрикосів є достатньо, щоправда через погоду вони не мають товарного вигляду. Вистачає зараз і яблук.
Загалом вартість сільськогосподарської продукції, порівняно з минулим роком, зросла у 2 – 2,5 раза. За словами І. Стефанишина, з січня до червня ціни на сільськогосподарську продукцію зросли на 28%, а реалізація знизилася на 19%. Тобто, ми вже дійшли до тієї межі, коли люди не купують, бо не мають можливості.
Олена Галинович