Більшість суспільства орієнтована на Київський патріархат

Андрій Юраш, релігієзнавець, про ті причини візиту Патріарха Кіріла, які залишилися поза увагою суспільства 

Андрій Юраш, релігієзнавець, про ті причини візиту Патріарха Кіріла, які залишилися поза увагою суспільства  

Візит московського Патріарха Кіріла до України добігає кінця. І час підбивати підсумки. Для цього “Пошта” звернулася до релігієзнавця, автора численних праць з цієї тематики Андрія Юраша.

– Яка мета візиту в Україну Патріарха Кіріла?

– Сумнівів немає, що Патріарх Кіріл і минулим, і цьогорічним візитом однозначно переконує свою паству і все українське суспільство у тому, що саме він є духовним керманичем України.

Якщо його попередник Патріарх Алексій ІІ ставився до України з обережністю, боячись втручатися у перебіг подій і розуміючи, що тут є певна специфіка, то його наступник обрав зовсім іншу тактику впевненого лідера, який не боїться найбільших викликів, який своєю переконливою ідеологічною, організаційною позицією  усім демонструє, що Україна є і назавжди має залишитися в орбіті духовних цінностей Московського патріархату. Ця позиція супроводжується загальною візією того, що МП почувати себе впевнено в контексті світового православ’я без України не може. На цьому базується ця ідеологічна позиція, у рамках якої здійснюється візит. Невипадково за кілька місяців до приїзду з’явилася обговорювана теза про так званий «русский мир», яку запропонував Патріарх Кіріл і яка готує підґрунтя цієї справи. «Русский мир» є широким поняттям, яке мало б об’єднати прихильників православ’я під юрисдикцією МП у рамках російської культурної парадигми у Східній Європі. І для того, щоб у практичній площині здійснити цю свою ідею, відбуваються такі візити в Україну та Білорусію.

– Під час візиту Патріарха Кіріла лунали заклики до української влади скасувати реєстрацію УПЦ КП, приєднатися розкольникам до Московського патріархату, а також заява про створення на базі Києво-Печерської лаври резиденції для Патріарха Кіріла. На Вашу думку, таким заявам судилося збутися?

– Це такі пробні тези, закинуті з благословення і з відома Патріарха Кіріла, але, звичайно не ним особисто. Бо як Патріарх і глава досить впливової структури він не може собі дозволити висловлювати пропозиції такого агресивного і дуже практичного змісту. Це і заява про знаття з реєстрації УПЦ КП, і передача усіх храмів, які нині належать так званим «розкольникам», Російській церкві. Це не випадково. Це та програма максимум, яку Патріарх Кіріл і його оточення хотіли б бачити і втілювати в Україні. Але вони реалісти і, дай Боже, щоб реалістом залишалася українська влада, яка прекрасно розуміє, що Україна – не Росія, і тут неможливі такі дії, які будуть спрямовані на користь лише однієї церковної структури. Я думаю, що ці заяви чують, можливо, навіть зважують. Але ніхто з вищого державного керівництва навіть не відреагував на ці заяви ні позитивно, ні негативно. Тому я думаю, що це залишиться у площині побажань, принаймні, на цей час, і державні чини не бачать можливості, аби втілити в життя оці агресивні плани окремих одіозних церковних діячів. Вони розуміють, що громадське протистояння, яке може виникнути під час реалізації планів, звичайно, сколихне всю державу і не буде продуктивним у рамках тієї конфесійної ситуації, яка склалася в Україні.

– Яким Ви бачите майбутнє УПЦ КП, до якої, незважаючи на висновок константинопольського Патріарха про її схизму, все-таки більше прихильні помірковані патріотичні українці?

– Факт існування Київської патріархії, насправді не просто як організації, а спільноти, в основі якої лежить ідеологія самостійного українського православ’я, є доконаним фактом. Цей факт не залежить від того, чи подобається це комусь в Росії, Константинополі, Римі чи будь-де. Це стало вже частиною суспільного життя. І до того часу поки в Україні існуватиме українофільська політична орієнтація, самостійництво у культуральному сенсі, до того часу буде існувати УПЦ КП, Автокефальна церква. Вони мають серйозне суспільне опертя. Соціологія упродовж останніх 15 років впевнено показувала з кожним роком зростання в українському суспільстві тих настроїв, що громада православних ототожнювала себе із Київським патріархатом, як з інституцією, яка відповідає їхнім цивілізаційним, культуральним, світоглядним пріоритетам і візіям того, з ким вони пов’язують своє майбутнє. До середини 2000-х років число тих, хто пов’язував себе із КП,  у два з половиною рази перевершило число тих, хто декларував свою вірність, належність і симпатії до МП. Оця статистика і насторожила МП і змусила теперішнього Патріарха перейти у наступ на Київ.

– Яким бачите процес створення єдиної помісної української церкви?

– Дивлюся і завжди дивися на цей процес песимістично. Тому що, на жаль, нічого не помінялося. Я щойно говорив про соціологію і про те, що більшість суспільства почала орієнтуватися на КП. Але залишилася частина суспільства, яка категорично і ніколи не визнавала такого шляху розвитку українського суспільства й української церкви, яка завжди бачила себе частиною російської церковної спільноти. Навіть якщо зараз місія Патріарха Кіріла була б успішною і частково, більшою чи меншою мірою, почався б зворотний процес, завжди залишиться частина суспільства, яка ніколи себе не бачить у рамках російської церковної культуральної парадигми. Існування цих двох спільнот у перспективі збережеться.  

Звичайно, процес, який відбувався упродовж останнього десятиліття передбачав, що відбудеться переформатування у ме­жах утворення все більш і більш потужної україноцентричної церковної спільноти базованої, якщо не на засадах повної автокефалії, то, принаймні, на автономії. Все більше віруючих і духовенства мали б об’єднуватися у рамках цієї церкви. Але жодна схема, якщо подивитися на неї реалістично, не передбачала абсолютної і беззаперечної уніфікації. Бо немає навіть теоретичної можливості, що всі назавжди зіллються в одній церковній спільноті. Це можливо тільки в тоталітарній державі. Сподіваюся нас це не чекає.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4045 / 1.6MB / SQL:{query_count}