Ліквідувати реєстрацію Української православної церкви Київського патріархату і таким чином вирішити проблему розколу Української церкви. Таку пропозицію, адресовану Президентові Віктору Януковичу та іншим представникам української влади, висловив прес-аташе Одеської єпархії Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) отець Сергій (Лебедєв).
“Для того, щоб ці питання – про власність, юридичні особи – вирішити, нічого особливо складного не треба. Подивіться, як швидко покінчили з розколом в Болгарії: уряд прийняв рішення, і буквально протягом тижня воно було втілене в життя. Розкол зник моментально, тому що це було штучне утворення. Отож, якщо буде політична воля, якщо політична мудрість буде проявлена керівництвом країни, то розкол зникне, як дим. Може, не за тиждень, як в Болгарії, але протягом місяця про нього забудуть”, – сказав він.
“У нас, в Одеській єпархії, немає такого поняття, як розкол. Колись, ще в 92-му році тільки один храм вдалося забрати “філаретівцям” . Ну і ще один, переобладнаний з колишньої будівлі школи. Місцеві туди не ходять, в основному приїжджі із Західної України. У храмах цих служать забіглі батюшки, які в нас завинили в чомусь – випивали або наліво ходили. Таких там із задоволенням приймають. А так конфліктів у нас особливих немає, ну за рідкісними винятками. Приміром, коли відкривали пам'ятник Катерині Другій, приїжджали заслані козачки з Рівного, але отримали відсіч, і я сподіваюся, громадськість нас завжди підтримає”, – сказав отець Сергій.
Українська православна церква Київського патріархату виникла в 1992 році в результаті об'єднання частини представників Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Прихильники УПЦ КП вважають її спадкоємицею Київської митрополії, що перебувала в юрисдикції Константинопольської церкви.
За даними Державного комітету України у справах національностей та релігій, на початок 2010 року в Україні УПЦ КП мала 4281 прихід, парафії об'єднані у 32 єпархії, кількість парафіян приблизно оцінюється у 14 млн людей (в УПЦ Московського патріархату – 9,5 млн).
Натомість голова Інформаційно-видавничого управління Київської патріархії, єпископ Євстратій (Зоря) вважає, що наразі не існує жодних законних підстав знімати Київський патріархат з реєстрації.
“За роки незалежності нас двічі намагалися зняти з реєстрації, двічі Генеральна прокуратура подавала подання у Держкомітет нацрелігії і двічі цей протест був відхилений як необґрунтований”, – зауважив Євстратій Зоря.
На його думку, зняти Київський патріархат в незаконний спосіб означатиме кинути виклик не лише Церкві, але й всій релігійній спільноті.
“Тоді кожна інша конфесія, велика чи маленька, замислиться над тим, а чи завтра не знімуть її з реєстрації”, – додав єпископ. Він також наголосив, що Київський патріархат нараховує мільйони вірян, і “лише великі фантазери за допомогою каральних органів підуть на те, щоб ліквідувати Київський патріархат” .
Окрім того, керівництво УПЦ КП прийняло дуже зважену і мудру позицію стосовно останніх подій та заяв, пов’язаних із приїздом Патріарха Кіріла. За словами єпископа Євстратія (Зорі), Київський патріархат як церква ніякої участі в жодних акціях протесту проти приїзду московського Патріарха брати не буде.
“Я знаю, що українські націоналістичні організації вже заявили про те, що проводитимуть акції протесту. Ми закликаємо тих, хто братиме участь у цих акціях, щоб вони відбувалися мирно, без будь-яких провокацій. Разом з тим, якщо Патріарх Кіріл виступає тут як провідник певних політичних ідей, то політики можуть протестувати проти нього як політика”, – наголосив Євстратій (Зоря).
За його словами, всі акції з нагоди Дня хрещення Русі, які планує провести УПЦ КП, не перетинаються ні в часі, ні у просторі із заходами за участю московського Патріарха.
“Наші заходи відбуватимуться 28 липня у День хрещення Київської Русі, у день пам'яті рівноапостольного князя Володимира. Цього дня, о 10.00, у Володимирському соборі розпочнеться урочисте богослужіння, яке очолить Патріарх Філарет”, – додав єпископ.