Міжнародний суд ООН у Гаазі підтвердив, що проголошення незалежності у Косово не суперечить міжнародним законам
Остаточний висновок Гаазького суду поставив крапку у тривалому очікуванні Косова й автоматично дав надію мешканцям тих країн, у яких перманентно вибухають сепаратистські рухи. Якщо визнано, що незалежність Косова відповідає міжнародному праву, то Росія, до прикладу, може поквапити визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії від Грузії.
Рішення Гаазького суду має консультативний характер, юридичною силою він не володіє, відтак, ні до чого не зобов’язує. Здебільшого рішення використовують як політичний інструмент. Тому Белград не втомлюється вторувати, що Косово – територія Сербії, а рішення ООН порушує територіальну цілісність країни. Як повідомляє “Німецька хвиля”, Дусан Батакович, представник Сербії в Гаазькому суді, свого часу назвав проголошення незалежності сербської провінції у лютому 2008 року “найбільшим викликом міжнародному праву”. Схожі коментарі лунали з Росії та Китаю.
Формально Косово залишалося частиною Сербії, але в результаті воєнних сутичок навесні 1999 року сили НАТО змусили югославських військових піти геть із території. Від червня цього ж року Косово перебуває під опікою ООН і захистом НАТО. Свою незалежність від Сербії, Косово оголосило 17 грудня 2008 року, саме відтоді тривають потуги Белграда спростувати це рішення і визнати цю територію своєю, а, точніше, автономним краєм Косово у Метохії, що в складі Сербії. Висновку Гаазького суду з нетерпіння чекали у всій Європі. Особливо зацікавлені справою були ті країни, де існують сепаратистські рухи, наприклад, в Іспанії з її країною басків чи на французькому острові Корсика.