Між Росією та США спалахнув гучний шпигунський скандал
Скандальні арешти 10 осіб, обвинувачених у шпигунстві на користь Росії, не були заздалегідь заплановані ФБР, пише часопис “The New York Times”. Представник міністерства юстиції США Дін Бойд заявив журналістам, що момент операції визначався “кількома надзвичайно важливими оперативними причинами, зокрема тим фактом, що один з підозрюваних мав намір 27 червня залишити територію Сполучених Штатів і його необхідно було заарештувати до від’їзду”.
Шпигунська “бомба” вибухнула в неділю, коли співробітники міністерства юстиції США та ФБР затримали 10 людей, підозрюваних у роботі на Службу зовнішньої розвідки Росії. Арешти відбулися одночасно в Бостоні, Нью-Йорку, Нью-Джерсі та Вірджинії. Ось повний шпигунський список: Річард Мерфі, Синтія Мерфі, Дональд Хетфілд, Трейсі Чі Енн Фолі, Міхаель Зоттолі, Патриція Майлз, Хуан Лазаро, Віка Пелаес, Енн Чепмен і Міхаїл Сємєнко. Тільки про останнього достовірно відомо, що він є вихідцем із Росії. Інші затримані мають нехарактерні для росіян прізвища, проте американські слідчі вважають, що вони також росіяни. За припущенням слідчих, майже всі агенти користувалися підробленими паспортами. Через два дні в аеропорту міста Ларнака на Кіпрі на прохання американської сторони був затриманий 11-й обвинувачений – громадянин Канади Крістофер Метсос.
Відомо, що всі заарештовані тривалий час жили в США, причому більшість із них під виглядом подружніх пар. Як випливає з матеріалів справи, якими володіють американські мас-медіа, основним завданням розвідників було налагодження зв’язків серед впливових політиків США і вербування потенційно корисних американців. Так, відповідно до деяких даних, за більш ніж десять років проживання в Америці члени шпигунської мережі встановили тісний контакт із кількома впливовими діячами, серед яких неназваний політик-фінансист з Нью-Йорка, високопоставлений урядовець, вчений-ядерник та інші.
Тим часом американські ЗМІ описують деталі шпигунського скандалу. Зокрема, повідомляється, що заарештовані користувалися азбукою Морзе, невидимим чорнилом та вдавалися до інших трюків, більш відомих за детективами і художніми фільмами часів “холодної війни”.
28 червня відбулися перші слухання у цій справі, причому мас-медіа наголошують, що в разі, якщо провина російських шпигунів буде доведена, їм загрожуватиме від п’яти до 20 років в’язниці.
Тим часом експерти наголошують на тому, що шпигунський скандал ви бухнув фактично відразу після успішного проведення у Вашингтоні чергової російсько-американської зустрічі на найвищому рівні. Це породило припущення, що арешт – справа рук тих сил в Америці, яким не подобається курс на встановлення реального партнерства з Росією. Водночас прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс підтвердив, що Барак Обама знав про підготовку арештів російських розвідників ще до зустрічі з Дмітрієм Мєдвєдєвим. Водночас речник американської адміністрації особливо наголосив на тому, що скандал не повинен позначитися на “перезавантаженні” американсько-російських відносин. Особливо американців турбують ратифікація нового договору про наступальні стратегічні озброєння та ситуація навколо Північної Кореї та Ірану. Схожа риторика і в російського міністерства закордонних справ, яке закликає не драматизувати ситуацію, вважаючи, що з’ясовування стосунків між спецслужбами не має стосуватися докорінних політичних інтересів двох супердержав, які вважають себе стратегічними партнерами з низки питань світової безпеки.
Тим часом у ЗМІ з’явилася інформація, що двоє молодих арештантів були активними користувачами соціальних мереж. Так, 27-річний Міхаїл Сємєнко залюбки світився на популярному сайті “Одноклассники”, де розміщував свої фотографії. А на своїй сторінці в англомовній мережі “LinkedIn” він представляв себе як співробітника туристичного бізнесу, який володіє російською, англійською, іспанською та китайською мовами.
Також в “LinkedIn” зареєстрована 28-річна Енн Чепмен. Її особиста фотогалерея викликала справжню сенсацію в американських таблоїдах, що назвали більшість її портретів “сексуальними”. “Якщо ти можеш це уявити, значить, можеш і досягти, якщо ти мрієш, то можеш втілити”, – свідчить її англомовний профайл. До речі, Чепмен звинувачують ще й у відмиванні грошей, оскільки розлучена красуня керувала ріелторським онлайновим бізнесом з активами близько 2 мільйонів доларів.
Христина Бучковська