Вітамінки для дитинки

Якими ягодами, овочами та фруктами можна частувати малят до року

“Пошта” довідалася, якими ягодами, овочами та фруктами і в якій кількості можна частувати малят віком до року

Зараз навколо стільки смакот – дозріло багато ягід, овочів, фруктів, і так хочеться почастувати ними малечу, адже це – джерело вітамінів та мікроелементів. Проте багато молодих мам вагаються: давати чи ні? А раптом вони зашкодять дитині? “Пошта” попросила завідувача відділення раннього дитинства Львівської обласної дитячої лікарні
ОХМАТДИТ Оксану Короляк допомогти батькам позбутися тих вагань.

– Вагання батьків зрозумілі, – каже Оксана Ярославівна, – адже введення прикорму – питання спірне навіть серед лікарів. Ціла плеяда педіатрів була підготовлена так, що прикорм немовлятам рекомендували починати дуже швидко, буквально чи не з двотижневого віку. Нині повернулися до такого принципу харчування, якого дотримувалися наші бабусі й прабабусі. І він, на мою думку, найбільш оптимальний. Дитину слід якомога довше годувати грудним молоком, а вже потім потрошки урізноманітнювати меню.

Але батьки, каже лікар, повинні чітко розрізняти, що таке прикорм і докорм. Прикорм – це їжа, яку з’їдає маля  в доповнення до основного харчування. Докорм – це частина основної їжі, яку має з’їдати дитя відповідно до віку.

Нині мова піде про прикорм. Якщо дитя є лише на грудному вигодовуванні, то нову їжу в його меню рекомендують вводити тільки з шестимісячного віку. Тим, хто на змішаному вигодовуванні (грудне молоко плюс суміші) чи штучному ( лише суміші), прикорм можна вводити трішки раніше – з п’ятимісячного віку.

Фруктові пюре. Саме з них розпочинається перший прикорм. Пюре найкраще готувати з фруктів, які ростуть у нашій місцевості. І варто розпочати з яблука. Пюре повинно бути однокомпонентне, ті , до складу якого входить кілька фруктів, варто відкласти на пізніше. За перше частування дитя має з’їсти лише чайну ложечку нової, хоч і смачної їжі. Наступного дня вже можна запропонувати дві, потім – три і так кількість пюре довести до 50 – 100 г. На звикання до яблучного пюре, як і до будь-якого іншого прикорму, відводиться два-три тижні. Дитині краще давати не соки, а саме пюре, бо у ньому є дуже корисна для дитини клітковина, котра поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту. Яблука для пюре краще брати ті, що виросли у саду, а не глянцеві із супермаркетів, які до нас завозять. Коли дитя добре засвоює нову їжу, можна перейти до інших фруктових пюре – абрикосового, бананового тощо.

Якщо батьки не мають можливості готувати пюре самі, то спокійно можна використовувати готові фруктові пюре провідних  виробників дитячого харчування, що продаються у спеціальних магазинах чи відділеннях дитячого харчування.

Фруктове пюре пропонувати малечі слід в обідню пору між годуваннями.

Ягоди. Нині ми ведемо мову про харчування здорових дітей, тож в їхньому меню можуть бути і ягоди. Багато батьків помилково виключає з харчування дитини всі ягоди та овочі червоного кольору, побоюючись виникнення алергії. Але це неправильно. Просто пропонувати їх дитині треба розумно. Якщо до півроку дитина смоктала лише цицю, то недоцільно прикорм розпочати, скажімо, з малини, бо у неї є кісточки. Спершу запропонуйте яблуко, а потім, коли дитина до нього звикне, дайте дві-три сунички й спостерігайте за реакцією. Точнісінько так пропонуйте чорниці. Але ягоди обов’язково треба облити окропом. М’якоть кавуна дітям можна запропонувати лише після року, в 10 – 11 місяців можна дати лише спробувати трішки дині. А ось гарбузи, кабачки у меню можна сміливо вводити у прикорм.

Каші. Якщо дитина погано набирає вагу, то перший прикорм можна починати не з фруктових пюре, а з каш. Вони є різні. Є каші, рецепт приготування яких вказаний на упаковці: розводите водою – і суміш готова. Але каша має бути однокомпонентною, з одного злаку. Адаптованої каші з пачки дитині спершу слід запропонувати 50 г, потім – 100 і більше. Коли ж мати готує кашу сама, то крупи краще змолоти на кавомолці. Крупа має добре розваритися у воді, а тоді додати до неї грудне молоко чи суміш, або молоко, якщо дітям уже виповнилося 7 – 8 місяців. Крупи можна брати різні. Найменш корисною є манна.

Зупки-пюре. Для приготування зупки слід брати овочі, які ростуть на городі: картоплю, моркву, петрушку, селеру, капусту, буряк та кабачки, обов’язково цибулю й варити під покришкою на маленькому вогні доти, поки овочі добре не розваряться. Воду не доливати. Коли мова йде про зупку, то це не повинна бути юшка, вона радше має нагадувати пюре. Коли овочі розваряться, їх можна розбити блендером, а ще краще колотушкою, щоб невеликі грудочки таки залишалися. Так дитина вчитиметься пережовувати їжу. Зупку також треба давати, починаючи з чайної ложечки, й поступово доводити її кількість до 50 – 200 г відповідно до віку.

Через тиждень після то­го, як дитя почало їсти прості овочеві зупки, можна до основних продуктів додати цвітну капусту і трохи круп. І заправити олією – 0,5 – 1 чайну ложечку. Масло додається пізніше, в 7 – 8 місяців. Однак олія вважається кориснішою, бо має жиророзчинні вітаміни.

Зупку дають дитині з шестимісячного віку перед годуванням.

Тушковані овочі. Вони дуже корисні. Їх можна приготувати на парі або потушкувати. Овочі готуєте до готовності, а потім перетираєте через сито. Якщо дитині виповнився рік, овочі краще нарізати кубиками, щоб вона їх жувала.

М’ясо. У раціоні малюка воно повинно з’явитися у 7 – 8 місяців. Це може бути м’ясо кролика, індика, курки або телятина, але не свинина. Відварене і подрібнене м’ясо можна додавати до зупи або перемолоти , додати до нього цибулю, яйце і приготувати котлетки, найкраще на парі, чи просто приготувати м’ясо у вигляді збитого до купи фаршу.

Сир. Його можна споживати діткам не раніше ніж у 6,5 – 7,5 місяця. Але мова аж ніяк не може йти про сир, куплений на базарі. Його треба приготувати самому: 250 – 300 мг коров’ячого молока закип’ятити й додати до нього столову ложку кислого молока чи кефіру. Молоко миттєво звурдиться, й матимете свіженький сир. Спершу даєте чайну ложечку і поступово доводите його кількість до 50 г. Щоб він малечі не приївся, варто пропонувати його через день. Є готові дитячі сири у спе­ціалізованих магазинах дитячого харчування. Ними також охоче ласують малята.

Яйця. Діти їдять їх неохоче, тож жовток найкраще “заховати” у зупку. У меню синочка чи донечки жовток має з’явитися не раніше ніж у 6 – 7,5 місяця. Найкраще підійдуть перепелині яйця – вони багаті вітамінами, добре засвоюються й  не є алергенним фактором. Яєчний білок  давати до страв слід лише після року.

Риба. Вона в дитячий раціон вводиться найпізніше – у 8 – 10 місяців. Оскільки ми живемо в регіоні, де є йододефіцит, то найкраще готувати морську рибу. У ній і костей менше, і вона більше збагачена йодом.  Рибу треба відварити і перетерти через ситко.

У 8 – 9 місяців  раціон дитини  виглядає приблизно так: вранці – циця або суміш, потім – каша, далі – зупка з м’ясом, під вечір – сир з печивом і на вечерю каша або грудне молоко. Поступово кожний новий прикорм замінює одне годування грудьми.

Батьки часто запитують: чи не станеться так, що дитині сподобається нова їжа і вона відмовиться від грудей?  Оксана Ярославівна каже, що таке трапляється дуже рідко. Навпаки, якщо дитя до шести місяців смоктало груди, його інколи дуже важко перевести на прикорм. Діткам може сподобатися фруктове пюре, і вони залюбки його їстимуть, але нізащо не відмовляться від грудного молока, бо воно – найсмачніше. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4381 / 1.62MB / SQL:{query_count}