Довгий язик до відставки доведе

Командувач сил НАТО в Афганістані дав журналістам скандальне інтерв’ю

Командувач сил НАТО в Афганістані дав журналістам скандальне інтерв’ю

Генерал армії США Стенлі Маккрістал, який очолює Міжнародні сили сприяння безпеці (ISAF) в Афганістані, подав рапорт про відставку. Про це з посиланням на джерела у Вашингтоні повідомив британський часопис “The Daily Telegraph”. Причиною стало інтерв’ю журналу “Rolling Stone”, яке ще тільки готується до друку і мало б побачити світ у п’ятницю.

У розмові з журналістами генерал жорстко розкритикував високопоставлених чиновників адміністрації США. Зокрема, нестриманий на язика генерал у статті під заголовком “Генерал-утікач” (“The Runaway General”) обізвав радника з питань нацбезпеки “клоуном”, а посла США в Афганістані “зрадником”. Загалом у матеріалі зібрані коментарі Маккрістала і його помічників, що стосуються багатьох членів американської адміністрації – від посла США в Афганістані Карла Айкенберрі до віце-президента Джозефа Байдена. Там навіть присутня ненормативна лексика.

Головний удар у статті спрямований проти Карла Айкенберрі. За словами Маккрістала, посол “зрадив” його в ході дебатів у Білому домі про відправку до Афганістану додаткових військ. Коли торік Барак Обама схвалив нову стратегію щодо Афганістану, генерал Маккрістал отримав додатково 30 тисяч солдатів, тоді як він просив про збільшення контингенту на 40 тисяч солдатів. Генерал припускає, що Айкенберрі незаконно використовував дані внутрішнього листування, в яких ставилося питання про доцільність відправки додаткових військ, з тим, щоб убезпечити себе на випадок, якщо пізніше це рішення розкритикують. Крім того, у статті наводяться жарти стосовно Барака Обами, віце-президента Джо Байдена та радника з питань національної безпеки Джеймса Джонса, якими обмінювався генерал Маккрістал зі своїми помічниками. Джонс, приміром, названий “клоуном, який застряг у 1985 році”. Дісталося і спеціальному посланцеві США в Пакистані і Афганістані Річарду Голбруку. Як відзначає ВВС, ця критична публікація стала наочним підтвердженням того, що між очільниками американського міністерства оборони і чиновниками президентської адміністрації вже давно існує глибокий розкол.

Маккрістал вже вибачився за зміст статті, але все одно його викликали до Вашингтона для роз’яснень. “Це була оціночна помилка, якої я не мав права припускатися, – зізнався генерал. – Честь і професіоналізм завжди були для мене засадничими цінностями, але в цій статті я зрадив їх”. Офіційні джерела в Білому домі наразі не дають коментарів з приводу генеральського рапорту на звільнення. За словами прес-секретаря президента США Роберта Гіббса, Білий дім залишає за собою право на будь-яке рішення щодо подальшої кар’єри командувача військ НАТО в Афганістані. Представник Білого дому вкрай обережно підбирав слова, кажучи про можливість санкцій щодо Маккрістала. Також Гіббс відмовився коментувати можливі зміни в стратегії США в Афганістані і перестановки в командуванні силами союзників.

Разом з тим після того, як вибухнув скандал і Маккрісталу було дано вказівку терміново вилетіти до Вашингтона, один з його помічників розповів журналістам, що під час телефонних бесід його боса з головою Пентагону Робертом Гейтсом і головою Комітету начальників штабів США адміралом Майклом Малленом натяків на неминучу відставку нібито не було. Крім того, Стенлі Маккрістал вже знайшов підтримку в особі Гаміда Карзая, який вважає його “найкращим командувачем”. Представник Карзая Вахід Омар заявив, що президент Афганістану всіляко підтримує генерала і сподівається, що Барак Обама не поспішатиме з його заміною. За словами Омара, Гамід Карзай вважає генерала Маккрістала “найкращим командувачем, який чудово розуміє афганський народ і афганську культуру”. На захист балакучого генерала стало й керівництво Північноатлантичного альянсу. Зокрема, як заявив у вівторок представник НАТО Джеймс Аппатурай, стаття і справді “невдала”, однак Генеральний секретар Альянсу Андерс Фоґ Расмуссен “повністю довіряє генералу Маккрісталу і його стратегії”. 

Христина Бучковська

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4088 / 1.57MB / SQL:{query_count}