Від морозива – тільки згадка

Валентин Безрукий, президент центру експертиз “Тест”, про фальсифікацію морозива, небезпечні штучні добавки та інгредієнти у ньому, та з чого повинні складатися  справжні холодні ласощі.

Валентин Безрукий, президент центру експертиз “Тест”, про фальсифікацію морозива, небезпечні штучні добавки та інгредієнти у ньому, та з чого повинні складатися  справжні холодні ласощі.

У літню пору поласувати холодним, смачним морозивом – справжня насолода. А для дітей – це ласощі, від яких їх і за вуха не відтягнеш. Та серед споживачів небезпідставно побутує думка, що морозиво, яке продають нині, – не те морозиво, яке було колись: і молока там не чути, та й має воно якийсь штучний присмак. Зрештою, у складі багатьох видів морозива, крім рослинної олії, невідомих складників та індексів Е, годі щось інше шукати.

Яке морозиво продають у наших магазинах? Як фальсифікують улюблені ласощі? Де можна придбати справжнє морозиво? Відповіді на ці запитання у розмові з Валентином Безруким, президентом центру експертиз “Тест”.

– Пане Валентине, розкажіть, будь ласка, яка ситуація сьогодні на ринку морозива? Що ми споживаємо, купуючи продукт під цією назвою?

– У розумінні більшості споживачів морозиво – це молочний продукт. Але так було колись. Сучасні стандарти передбачають використання не тільки молочних продуктів, а й зовсім інших складових, до яких молоко не має жодного стосунку. Проте залишилися деякі види морозива, які повинні бути класичними. Наприклад, пломбір. Це є суто молочний продукт, який виготовляють з молока. Жодні рослинні жири там не повинні бути. Чи фальсифікують морозиво, додаючи до нього рослинні жири, зараз ми не можемо сказати, оскільки ще не проводили експертизи цього продукту. Але, чесно кажучи, думаю, що фальсифікують. Бо за тестами молока, сметани, йогуртів, які ми проводили, бачимо, що це поширена практика. А фальсифікувати морозиво – це не так важко.

Морозиво, яке роблять з рослинних жирів, – це просто сміття. Такі продукти не мають жодних корисних властивостей.

Насторожує нас і такий різновид морозива, як заморожені соки. Якщо цей продукт дійсно є соком, то він ще нормальний. А якщо це заморожений лід з барвниками, ароматизаторами, то він є удвічі небезпечнішим, ніж фальсифіковане морозиво. З 20 червня на території ЄС вводять додаткове маркування барвників, які мають негативний вплив на розвиток дитини. А морозиво – це продукт, який переважно споживають діти. У тому, що у морозиві використовують барвники, я не сумніваюся, бо деякі з них навіть перераховані на упаковках. Наприклад, замість полуниці використовують червоний барвник, він є штучним, входить у перелік цих шести заборонених барвників, відповідно є небезпека для дитячого організму.

– Порадьте, на що варто звертати увагу, купуючи морозиво?

– Насамперед подивитися, чи на морозиві зазначено, що це пломбір. Так, це не  захистить покупця від фальсифікату, але принаймні буде свідомий вибір, що людина намагалася купити щось якісне. Рекомендую також прочитати склад продукту, бо коли покупець дійде до кінця другого абзацу, то зрозуміє, що продукт, який він хоче купити, назвати морозивом дуже складно. Там можна знайти багато інгредієнтів зі складними назвами, але не слова “молоко” чи “молочна сировина”. Сьогодні морозиво, яке продають на нашому ринку, це не те морозиво, яке би ми хотіли купити. Якщо воно зроблене не на молочній сировині чи на чистій фруктово-ягідній сировині без барвників, то це не їжа.

– Справді, читаючи склад морозива, крім літер Е, які не завжди розшифровують, іноді більше нічого не знайдеш. Якщо людина споживатиме стільки синтетичних добавок, як це вплине на її здоров’я?

– У принципі майже всі харчові добавки мають індекс Е. Якщо споживати їх у незначній кількості, то нічого страшного там немає. Наприклад, консерванти поліпшують якість продукту, бо допомагають зберігати продукт довше. Але є групи харчових добавок, які не мають жодної харчової цінності. Це стосується барвників та ароматизаторів. Вони не покращують якість продукту, а тільки роблять його привабливішим. Це не дуже корисні навантаження. А тим паче, якщо їх там багато, то, звісно, від них краще відмовитися. Але загалом у цьому немає нічого небезпечного. Наприклад, аскорбінова кислота також має індекс Е, але вона не є небезпечною.

– Якщо з якихось причин морозиво розморожували – заморожували, чи можна такий продукт споживати?

– Якщо морозиво розморозилося, то його, швидше за все, вже можна викинути. Але якщо воно не надто розморозилося, і його знову заморозили, то воно не встигло зіпсуватися і нічого з ним страшного не станеться. Органолептика у нього навряд чи зміниться. Бо на відміну від м’яса, в якого при розморожуванні-заморожуванні змінюється органолептика,  з морозивом проблем таких не виникне. Під впливом підвищеної температури у продуктів може зрости рівень кишкової палички. Але якщо морозиво зовсім розтопилося, наприклад, коли людина перебувала на сонці, й вона вирішила його випити, то цього краще не робити. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4846 / 1.58MB / SQL:{query_count}