Аби жодні неприємності не зіпсували відпочинку за кордоном, правильно
вибирайте страховий поліс
Почався сезон літніх відпусток і реалізації мрій про відпочинок. А яка відпустка без цікавої подорожі, засмаги на березі моря чи милування гірськими краєвидами? І в цей час ніхто не застрахований від якогось нещасного випадку. Радше навпаки: подорож, гори чи море – це більший ризик, бо велике скупчення людей у поєднанні з літньою спекою може спровокувати харчове отруєння чи якусь інфекційну хворобу. На той випадок треба бути застрахованим. Зрештою, сьогодні, без страхового поліса консульство не видасть візи.
“Пошта” вирішила поцікавитися, які види страхування існують для тих, хто подорожує за кордон, що потрібно знати для того, аби договір страхування не був лише формальним папірцем для отримання візи, а справді допоміг у критичному випадку.
Подорожуємо із туристичною фірмою
– Людина, яка збирається на відпочинок за кордон, передусім повинна поцікавитися, чи страховий поліс включений у вартість путівки, – каже Наталія Оніщук, головний менеджер однієї з туристичних компаній. – Якщо ж його немає, то можна самому застрахуватися в компанії, яку вона вибрала, і надати нам оригінал страхового поліса для копії. Можна робити це через туроператора, щоб не витрачати зайвого часу: вартість страхового поліса при цьому не буде більшою. Країни Шенгенської зони мають страхове покриття 30 тисяч євро, а такі як Чорногорія, Болгарія дещо менше – 20 тисяч. Якщо із нашими туристами стається страховий випадок, ми не маємо проблем з його погашенням, бо працюємо з надійною страховою компанією.
У нас був випадок, коли турист відпочивав в Австрії, травмувався, і для його термінової госпіталізації потрібен був вертоліт. Йому це забезпечили, як і кваліфіковану медичну допомогу. На щастя, все обійшлося добре, але страхова сума вийшла велика, її повернули до трьох місяців.
Як пояснили у турфірмі, страхування, яке вони забезпечують своїм клієнтам, покриває витрати, пов’язані з нещасним випадком (це різного роду травми), лікування хвороб (але не загострення хронічних), а також надання невідкладної стоматологічної допомоги. Тобто, воно передбачає огляд лікаря і необхідне на той момент лікування. Називається так: “Медичне страхування та страхування від нещасного випадку”. Страховий поліс оформлюється на весь термін поїздки, й чим вона коротша, тим дорожчий день перебування.
Якщо під час відпустки за кордоном ви захворіли чи травмувалися, то слід зателефонувати за номером, який вказаний у полісі. Якщо немає можливості цього зробити, треба негайно зв’язатися із туроператором. “Ми реєструємо цей випадок і консультуємо, що потрібно зробити у даний момент, – продовжує Наталія Онищук. – Якщо турист виконав усі дії правильно, то проблем із поверненням коштів нема. Максимум неприємностей, які можуть виникнути, – страхова сума буде повернена в Україні, тож потрібно зберігати усі виписки лікаря навіть мовою тої країни, де ви перебуваєте, чеки на ліки”.
“Економ” і “стандарт”
…Під час закордонної подорожі у вас заболів зуб, ви біжите до стоматолога, і виявляється, що за це треба платити. Чому? А на що тоді страхування?
Як пояснила “Пошті” спеціаліст зі страхування Альдона Сейранян, для подорожі за кордон існує два види страхових полісів: “економ” і “стандарт”. Більшість туристів беруть “стандарт”, який передбачає швидку медичну допомогу, невідкладне стаціонарне лікування, невідкладну амбулаторну допомогу, стоматологічну і навіть… невідкладну пологову допомогу. Слід зауважити, що стоматологічна допомога за стандартним страховим полісом не перевищує суми 200 доларів. Страховий поліс також гарантує репатріацію тіла.
– А є ще програма “оптіма”, або “економ”, – пояснює далі фахівець зі страхування, вона передбачає тільки швидку допомогу, не має невідкладної амбулаторної і стоматологічної допомоги.
Зрозуміли? Якщо ви купили страховий поліс “економ”, то за візит до стоматолога мусите платити з власної кишені.
Чимало туристів купують поліси “економ”, бо вони дешевші, і не вникають у суть справи. Все добре, коли добре. А ось коли кепсько, тоді розраховуйте тільки на свої фінанси. У такому разі фахівці радять купити ще франшизу на 50 євро. Якщо доведеться звертатися до лікаря й ця послуга коштує 300 євро, то з власної кишені ви заплатите лише 50. Решту покриває страхова компанія.
При страхуванні подорожі за кордон існують ще й вікові особливості. Якщо, наприклад, ви подорожуєте з бабусею, купили однакові страхові поліси, то у неї він удвічі дорожчий, тут ніхто нічого не нахімічив. Бо з людьми у такому віці в дорозі частіше можуть трапитися прикрі випадки. “Найдешевше страхування для людей до 24-х років, – пояснює спеціаліст. – Далі йде надбавка 1,25 – до 65 років. Після цього віку коефіцієнт надбавки – 2.
Є ще страхові поліси, які мають класи A, B, C, D. Вони передбачені для спортсменів і людей, які займаються любительським спортом. Кожна з цих латинських букв має свій пакет страхових випадків. Тож якщо ви зібралися на гірськолижний курорт, то варто ознайомитися із цими буквами і оформити страхування від нещасного випадку для лижників, незалежно від того, ас ви чи “чайник”. Ці букви означають більші ризики і коефіцієнти, отже, дорожчий страховий поліс. Ціна поліса також залежить від кількості днів. Чим вона більша, тим дешевша ціна одного дня – від трьох гривень 15 копійок до гривні 60 копійок.
Мандруємо автомобілем
Якщо ви вирішили заощадити на послугах туроператора і подорожувати власним автомобілем, то, крім стандартного страхування особи, ще потрібно оформити так звану “Зелену карту” – договір страхування, який забезпечує покриття шкоди третім особам у державах-членах Міжнародної системи “Зелена карта” (це майже вся Європа і частина СНД). Це – аналог нашого полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Якщо ж “Зеленої карти” не буде, то доведеться купувати поліс страхування цивільної відповідальності тої країни, куди ви їдете, прямо на кордоні. А у Європі страхові платежі вищі, ніж у нас.
Отож, фахівці зі страхування радять: купуючи путівку, уважно ознайомтеся з умовами страхування в турфірмі. Якщо самі вибираєте страхову компанію, то краще таку, яка вже довго працює на ринку. І поцікавтеся, чи має вона партнерів за кордоном, хто саме буде здійснювати супровід страхового випадку, візьміть потрібні контактні телефони.
Ще один нюанс. Якщо ж під час нещасного випадку ви звернулися по допомогу до найближчого медичного закладу і не шукали компанії, зазначеної у вашому страховому полісі, то звернутися до неї потрібно протягом 24 годин. Інакше ви не отримаєте страхової компенсації.
До теми
Вирушаючи на відпочинок за кордон, уважно прочитайте і туристичну анкету, бо неприємності можуть чекати на вас в останній момент. Кожна країна висуває до мандрівників свої умови. Скажімо, Болгарія не прийме вас, якщо ваш закордонний паспорт залишається дійсним менше ніж півроку. Якщо, скажімо, ваш закордонний паспорт ще дійсний чотири місяці, відпочинок у Болгарії вам не світить. Парадокс – шенгенську візу відкривають, якщо паспорт дійсний ще протягом трьох місяців, а на відпочинок не пустять. Але це факт.