Учора “Газпром” на 15 відсотків обмежив поставки газу в Білорусь
Причому пообіцяв на цьому не зупинятися, а закручувати вентиль і надалі. Таким чином російський концерн виконав розпорядження президента Дмітрія Мєдвєдєва, який минулого тижня зажадав від Мінська повернути 200 мільйонів доларів боргу за імпортоване “Бєлтрасгазом” паливо.
“Закінчився відведений термін – п’ять днів, який був даний білоруській стороні для врегулювання питань заборгованості за поставку російського газу”, – пояснив голова правління “Газпрому” Алєксєй Міллєр. Переговори тривали всі вихідні, але компромісу сторони так і не досягли.
“Газпром” незадоволений тим, що Мінськ недоплачує йому за імпортований газ, оскільки платить за паливо за торішньою ціною 150 доларів за тисячу кубометрів. Водночас, за розрахунками “Газпрому”, цьогоріч рахувати мали б по 187 доларів за тисячу кубометрів (для порівняння – Україна в травні платила 332 долари). Під кінець року, якщо Білорусь і далі платитиме “свою” ціну, заборгованість виросте до 500 – 600 мільйонів доларів. У Мінську борг визнають, але переконують, що росіяни не на тому калькуляторі рахують. На думку Мінська, йдеться лише про 130 мільйонів.
Зауважимо, що аналогічна ситуація склалася і в 2009 році, коли Мінськ також в однобічному порядку вирішив оплачувати газ за середньорічною ставкою. У результаті “Бєлтрансгаз” заборгував “Газпрому” більше 230 мільйонів доларів. Тоді, щоправда, відкритого конфлікту вдалося уникнути. В 2009-му ціна на газ знижувалася слідом за падінням цін на нафту, і в результаті борг Мінська був автоматично погашений. Зараз ситуація кардинально змінилася, адже ціни на нафту й газ ростуть, але головне, що політичні відносини Москви й Мінська значно гірші.
Взаємини двох країн почали швидко погіршуватися завдяки нестриманому на язик білоруському президентові, котрий увесь минулий рік відкрито лаяв російську політику щодо Білорусі. Найбільше діставалося міністру фінансів Росії Алєксєю Кудріну та прем’єру Владіміру Путіну. В Москві імпульсивного й грубого сусіда терпіли, оскільки Білорусь повинна була стати третім учасником Митного союзу Росії й Казахстану, заради якого Москва пожертвувала вступом до Всесвітньої торговельної організації.
Але 28 травня 2010 року білоруський прем’єр-міністр Сєргєй Сідорскій демонстративно не приїхав у Москву на переговори, підсумком яких повинне було стати підписання тристоронньої угоди про створення Митного союзу. В результаті свої підписи під документами поставили лише прем’єри Росії й Казахстану, а роздратований Дмітрій Мєдвєдєв доручив “Газпрому” взяти непоступливого “бацьку” за газове горло.
Як розвиватиметься ситуація? Експерти кажуть, що Мінськ таки заплатить. По-перше, на урізаному газовому пайку Білорусь протримається не більше 20 днів, по-друге, настав час створювати запаси газу до зими, а найголовніше – тому, що є чим платити.
Як заявив екс-глава національного банку Білорусі Станіслав Богданкєвіч: “Це не така велика сума, адже наші золотовалютні резерви становлять близько шести мільярдів доларів”. Скорочення резервів на 200 мільйонів аж ніяк не виглядає критичним. Натомість обмеження поставок газу на 85% від запланованого обсягу, про що “Газпром” уже повідомив білоруську сторону, виявиться набагато проблемнішим для білоруської економіки. Не вірять експерти і в те, що білоруси несанкціоновано відбиратимуть з транзитних газонів призначене європейським споживачам паливо. В Лукашенки замало рішучості, щоб піти на такий крок, адже це означатиме пряме проголошення економічної війни проти Росії.
Юлія Блюс
ЦИТАТА:
“Якщо виходити з точки зору Росії, то це борг. Але зауважте, що економіка Білорусі сьогодні фактично працює на російську економіку. І не треба отут втирати, що ми надурняка хочемо прожити! Ні, ми дуже велику користь приносимо Росії, починаючи від виробництва й закінчуючи обороною та іншими питаннями. Так поводитися стосовно союзної держави, стосовно народу, з яким разом гнили в окопах, – це неприпустимо!”
Аляксандр Лукашенка,
президент Білорусі