У води Мексиканської затоки щодня витікає до 60 тисяч барелів
нафтопродуктів
Нові оцінки значно перевищують попередні цифри. У перші тижні після аварії на нафтовій платформі “Deepwater Horizon” говорилося про те, що щодня у воду може потрапляти лише близько 5 тисяч барелів нафти, а загальний обсяг витоку становитиме до 100 тисяч барелів. Експерти відзначили, що при підготовці нових даних узяли до уваги 20-відсоткове збільшення напору нафтопродуктів, що стався в результаті зрізання сегмента водовіддільної колони трубопроводу на глибині півтора кілометра. Операція була проведена фахівцями компанії “British Petroleum”, якій належить затонула платформа, на початку червня: дистанційно керовані субмарини розрізали трубу в надії послабити напір, однак операція виявилася невдалою, ще більше погіршивши ситуацію.
Припущення про те, що аварія на “Deepwater Horizon” стане найбільшою екологічною катастрофою в історії Сполучених Штатів, підтвердилося у вівторок увечері, коли Барак Обама виступив із телезверненням до американського народу. Основною темою промови власне була ситуація навколо нафтової плями в Мексиканській затоці. Це телезвернення стало першим за часів президентства Обами. Водночас американські президенти звертаються до народу тільки в надзвичайних випадках, наприклад, при оголошенні війни або надзвичайного стану в країні. Тож вівторковий виступ Барака Обами свідчить, наскільки серйозно у Білому домі сприймають ситуацію в Мексиканській затоці.
Для початку президент США пообіцяв обов’язково притягнути “British Petroleum” до відповідальності й змусити її “заплатити” за той збиток, що її діяльність заподіяла жителям Сполучених Штатів. Обама заявив, що має намір зобов’язати керівництво компанії створити спеціальний фонд, кошти з якого підуть на виплату компенсацій потерпілим від розливу нафти. Крім того, президент звернувся до керівництва штатів з проханням скерувати всі можливі сили, у тому числі Національну гвардію, на боротьбу з нафтовою плямою. А ще Обама закликав американців об’єднатися навколо нової національної ідеї – побудувати екологічно чисте суспільство. Президент нагадав про необхідність повсюдного впровадження екологічно чистих джерел енергії для того, щоб нинішня ситуація не повторилася знову. Нагадаємо, що раніше президент США наклав повну заборону на буріння нових свердловин на американському шельфі до встановлення причин катастрофи на “Deepwater Horizon”.
А напередодні ситуацію в Мексиканській затоці обговорювали в Конгресі США. Відкриваючи засідання, конгресмен-демократ Генрі Ваксман заявив, що решта нафтових компаній, які працюють у США, так само як і “British Petroleum”, “абсолютно не готові до боротьби з масштабними розливами нафти”. Конгресмен назвав плани компаній “Exxon Mobil”, “Chevron”, “Conoco-Phillips” і “Shell” на випадок подібних значних аварій “вправами у каліграфії”. За словами Ваксмана, Сполучені Штати “привчилися до нафти, і ця пристрасть призвела до забруднення пляжів і атмосфери, крім того, вона підриває національну безпеку США”.
Водночас представники найбільших нафтових компаній, які були присутні на слуханнях у Конгресі, хоча й бідкалися з приводу ситуації у Мексиканській затоці, проте дружно намагалися переконати конгресменів у важливості своєї галузі. Так, глава компанії “Conoco-Phillips” Джеймс Малва наголосив, що “нафтова і газова галузі забезпечують у США робочі місця, що є життєво важливим для багатьох американців, а також значну частину прибутків штатів і федерального бюджету країни”. Про те саме казав і Марвін Одум, президент “Shell”. За його словами, рішення припинити шельфове буріння “матиме серйозні наслідки: тисячі людей втратять роботу, зникнуть мільярди доларів заробітку і не тільки в Мексиканській затоці, а й, наприклад, на Алясці”.
Якщо коротко, то американці у своєму стилі: на словах – за правильні принципи, на ділі – усе вирішує його величність долар.