Міжнародний фонд “Відродження” спільно з Міністерством освіти та Міністерством сім’ї, молоді та спорту оголосили про намір надавати підтримку групам продовженого дня в рамках проекту “Школа – мій дім і родина”. Серед навчальних закладів оголошено конкурс, загальний бюджет якого становить 7,5 млн грн.
Як зазначив директор департаменту шкільної освіти Міністерства освіти і науки Олег Єресько, у навчальному році, що закінчився, працювало майже 18 тисяч груп продовженого дня, з них половина – на кошти батьків. 92 відсотки таких груп відвідують учні початкових класів, і їхнє закриття – серйозна проблема для батьків, стверджує він.
– У школах, де через дефіцит місцевого бюджету скорочено ставку вчителя продовженого дня, вона може бути відновлена за підтримки фонду – тільки потрібно знайти людей, які б передали свої знання, вміння та навички молодому поколінню, – розповіла “Пошті” координатор цього проекту Ірина Смаглій. – Було б добре, якби групу продовженого дня вів безробітний або ж учитель, який мав роботу, але зараз не має, чи студент, який закінчує навчання, здобуває педагогічну освіту, але ще не працевлаштований. Таким чином ми б поєднували вирішення кількох проблем одночасно.
Новим міжнародним проектом планується також сприяти діяльності гуртків, секцій та наукових клубів, які школярі могли б відвідувати після уроків. До їхньої організації, на думку представників фонду “Відродження”, повинні долучатись батьківські комітети та учнівське самоврядування.
Цей проект, за словами Ірини Смаглій, орієнтований на заклади середньої і загальної освіти і на громадські організації, які хочуть допомогти середнім школам організувати роботу позашкільного виховання. Також цей проект має допомогти з проведенням дрібних ремонтів шкільних туалетів, їдалень і спортивних майданчиків. Діятиме упродовж 12 місяців, середній кошторис однієї заявки – 10 –100 тисяч гривень.
До фонду вже почали надходити проектні пропозиції, але реальна картина буде відома після 20 червня – останнього дня подання на конкурс. На сьогодні уже надійшли заявки з Донецької, Закарпатської, Рівненської, Сумської та Львівської областей. З Львівської області сподіваються багато заявок, адже тут громадський сектор розвинений дуже сильно.
– 50% коштів скеровані на групи продовженого дня і організацію дозвілля школярів, і 50% – на ремонтні роботи, – каже координатор проекту. – І треба зазначити, що фонд не фінансує школу напряму: ми будемо звертатися до громадських організацій, щоб вони взяли на себе фінансування цих проектів. Усе це буде погоджено з директорами шкіл.
Як пояснили у столиці, під час розгляду цих проектів пріоритети надаватимуть групам продовженого дня і позашкільної освіти, бо цим Міжнародний фонд хоче запобігти дитячій безпритульності. Що ж стосується заявок на ремонти, то вони мають бути досить аргументованими і підкріплені наочним матеріалом – фотографіями стану цих приміщень. Тоді експерти будуть дивитися і визначати переможців. Підсумки обіцяють підвести до 20 липня – щоб до закінчення літа профінансувати ремонтні проекти.
Хто спонсорує усе це? Дізнатися, які конкретно країни у такий спосіб нам допомагають, у головному офісі фонду так і не вдалося. Там обмежилися поясненням на зразок “різні міжнародні донорські організації, які підтримують розвиток освіти в Україні, програми ООН. З їх підтримкою вже здійснювався проект Майкрософт, який надавав комп’ютери в сільську місцевість. До слова, і в цьому проекті перевага надаватиметься школам у селах, районних містечках і селищах сільського типу.
Така увага з боку міжнародних організацій до наших проблем, звичайно, тішить, але… Сьогодні на чужі кошти утримуються вчителі і вихователі груп продовженого дня, ремонтуються туалети у школах. А що буде завтра? Міжнародні фонди утримуватимуть нашу освіту? Може, ще й програму навчання нам рекомендуватимуть, бо хто платить, той і музику замовляє.