У Львові протестують проти нових правил проведення мирних заходів, законопроект про які Верховна Рада планує сьогодні розглянути у другому читанні. Відповідно до ідеї народних депутатів, новий закон встановить чотириденний термін повідомлення про зібрання, тоді як нині, згідно з Конституцією України, конкретного терміну не встановлено. Крім того, міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов висловив ідею, аби взагалі винести всі протести за межі міст.
“Треба для мітингів виділити яке-небудь невелике поле на окраїні Києва, де ніхто нікому не заважатиме”, – сказав міністр. “Дослухавшись” до поради міністра, львівська молодь у п’ятницю організувала протест у полі, на території міської насосної станції. Говорили протестувальники пошепки, аби своїми криками не завадити працівникам станції. Таким чином вони наочно показали, як можуть виглядати протести через 10 років, якщо зараз народні депутати проголосують за законопроект. Ще одна акція протесту, ініційована представниками “Демократичного альянсу”, відбулася вчора під стінами Львівської облради. Учасники акції влаштували “анімацію з людей”: спочатку вони своїми тілами виклали на землі слово “Ні”, тримаючи плакати з написом “2450” (номер згаданого вище законопроекту), потім перебудувалися у слово “Так”, тримаючи плакати “Свобода зібрань”. . Вони переконані, що законопроект, який сьогодні може затвердити Верховна Рада, не відповідає статті 39 Конституції України, яка гарантує свободу зібрань, та рішенням Європейського суду з прав людини щодо свободи зібрань. За словами правозахисників, він також унеможливить реагування громадськості на важливі події суспільного значення.
“Ми можемо констатувати, що держава, представлена в Україні новим Президентом і новим урядом, вирішила піти на невеличку переможну війну з власним народом за поганим прикладом Російської Федерації, де вже давно ліквідовано всяку свободу зібрань і вільного волевиявлення”, – переконаний Андрій Павлишин.
Нагадаємо, комітет Верховної Ради з питань прав людини рекомендував підтримати в другому читанні законопроект “Про порядок організації і проведення мирних заходів”. Однак правозахисники вважають, що документ дозволить владі забороняти акції протесту, принижуючи значущість їх приводів. До прикладу, в європейських країнах завчасно повідомляти про збори треба лише у тому випадку, якщо демонстранти хочуть, щоб їх охороняли.
Члени парламентського комітету заявили, що врахували вимоги правозахисників і за рекомендацією Венеційської комісії включили в другу редакцію законопроекту поняття “спонтанних зборів”. Воно визначається як “незаплановані мирні збори, що проводяться винятково за ініціативою громадян, викликані подією, що має важливе значення для суспільства, і яку неможливо передбачати завчасно”. Цю форму зборів пропонують зробити єдиною, такою, що не вимагає письмового повідомлення органам місцевої влади. Також у законопроект включено поняття “контрзборів” – це захід, який проводиться з того ж приводу, але з метою заявити про протилежну позицію. Проте і друга редакція законопроекту не влаштувала представників більше тридцяти громадських організацій. Вони звернулися з листом до голови Верховної Ради Володимира Литвина з проханням відкласти розгляд законопроекту, провести парламентські слухання з цього питання і погоджувати нову редакцію з Венеційською комісією.
“Поняття спонтанних мирних зборів визначене нечітко. Це дозволить представникам влади забороняти, наприклад, акції протесту екологів, борців проти забудови ущільнювача або незаконних затримань громадян міліцією, мотивуючи це тим, що заявлена ними подія в масштабах суспільства недостатньо важлива”, – пояснив один з авторів листа, член правління інституту “Республіка” Володимир Чемерис.
Схожі акції протесту відбулися і в інших обласних центрах України.