Понад 40% води, яку споживають жителі області, не відповідає стандартам
Про те, що в Україні система центрального водопостачання потребує модернізації, говорять давно і вищі посадовці, і чиновники на місцях, і пересічні громадяни. У лабораторіях, які контролюють якість води, запевняють: роблять усе, аби вода була чистою та безпечною. Принаймні наскільки це дозоляють фінанси та наявні технології. Проте порушень щодо якості питної води не бракує.
Тече вода каламутна
За результатами перевірок, які проводили впродовж п’яти місяців 2010 року, інспектори державного нагляду ДП “Львівстандартметрологія” забракували 36% води централізованого водопостачання: із 13 670 куб. м питної води 4957 куб. не відповідали вимогам державних стандартів. Зокрема, були порушення за хімічними показниками – загальною твердістю, мутністю, вмістом заліза і залишком хлору тощо, та мікробіологічними – завищене число бактерій групи кишкової палички. Порушення виявили у КП “Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства”, КП “Кам’янкаводоканал”, Сокальському міському комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства, КП “Новояворівськводоканал”, Самбірському управлінні водопровідно-каналізаційного господарства.
Загалом упродовж року, як повідомила Наталя Трубіцина, начальник відділу державного нагляду за якістю продукції, додержанням стандартів, норм і правил ДП “Львівстандартметрологія”, за результатами перевірок бракують до 40% води з водопровідної мережі. Гіршої якості вода буває переважно навесні та восени.
Перевіряє якість води, яку споживають жителі області, і Львівська обласна санепідемстанція. Як повідомив Дмитро Курівчак, лікар відділу комунальної гігієни обласної СЕС, за чотири місяці 2010 року працівники санстанції перевірили майже 500 водозаборів (приблизно 50% від загальної кількості), порушення вимог виявили у 40 (трохи більше 8%). Зокрема, щодо недотримання режиму на об’єктах, наприклад, не огороджено територію навколо джерела водопостачання, несвоєчасне проходження медогляду працівників, непроведення відомчого лабораторного контролю якості води.
Не бракує порушень і щодо якості питної води. За чотири місяці цього року з 3000 проб води відхилення виявили у 28. Зокрема, у воді з розвідної мережі м. Борислава виявили завищений рівень бактерій групи кишкової палички: при нормі 3 індекс бактерій становив 50. Завищений рівень кишкової палички виявляли також у воді, яку постачають у м. Добротвір, Кам’янка-Бузький район – індекс бактерій дорівнював 43. Та у санстанції запевняють, що такі відхилення у якості води не є постійним явищем: якщо такі проби виявляють, воду відразу очищають та дезінфікують.
Пан Курівчак також додає, що Львівщина за якістю води, яку постачають через централізовану систему водопостачання, входить у першу десятку. За рік відсоток відхилення за пробами води в області становить 1,5 – 2%, в інших регіонах ця цифра може доходити до 4–5%.
Кринична вода з “Ґалою”
Воду з криниць завжди вважали кращою, аніж водопровідну. Вона має справжній природний смак, її не хлорують, не додають різні хімічні сполуки, щоб очистити. Проте нині сказати, що кринична вода якісна та безпечна, спеціалісти не беруться.
– У селах майже в кожній хаті є ванна кімната, пральні машини, а добрих водовідводів нема, й вода, насичена хімічними сполуками від пральних порошків, шампунів, мила, через ґрунт потрапляє у криниці, яку потім споживають люди, – говорить лікар Курівчак. – А до очищення криничної води селяни ставляться скептично й п’ють її сміливо без кип’ятіння чи іншого очищення.
Д. Курівчак також додав, що відповідно до розпорядження уряду, всі криниці, які належать до помешкань, де є діти до трьох років, перевірятимуть. Проте, хто буде це робити – СЕС чи самі мешканці – наразі не відомо.
З джерела та не джерельна
Ще одним джерелом води, яке міське населення вважає альтернативою водопровідній, є природні джерела. У Львові та на околицях міста їх є з десяток. Біля деяких з них часто вишиковуються черги городян із бутлями. Все ж таки це вода з природного джерела, до того ж безкоштовна. Проте у СЕС наголошують: не з усіх джерел можна пити воду.
– Більшість таких джерел, звідки беруть воду, є декоративними, а не громадського користування, – говорить Дмитро Курівчак. – Таку воду ми також перевіряємо. За результатами лабораторних досліджень у джерелах виявили завищений рівень нітратів, заліза, бактерійне забруднення.
Наприклад, у джерелі, що є у Стрийському парку, часто виявляють підвищений рівень нітратів. У джерелі на вулиці Замковій вода не відповідає вимогам за мікробіологічними показниками – у 1,8 раза був перевищений рівень нітратів, у 1,1 раза – рівень свинцю. У джерелі, що на Погулянці, також виявляли завищений рівень свинцю в 1,1 раза. У парку Залізні Води майже у 10 разів був перевищений рівень бактерій групи кишкової палички.
Безпечними залишаються лише джерела у смт Брюховичах, а також у селі Раковець, що біля Львова. Принаймні там наразі нічого небезпечного не виявляли.