Анатолій Яцик, академік НААН України, директор Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, про головну проблему ХХІ століття, якість води у криницях та способи очищення води з водопроводу
Без їжі людина може прожити кілька тижнів, а без води – тільки кілька днів. Та вода може бути не тільки джерелом життя усього живого, але й приховувати багато небезпек. З води, як заявляють науковці, людина отримує до 60% хвороб, і негативний вплив неякісної води передусім відчуватимуть ті, хто має хронічні захворювання. Нині навіть воду з криниць, яку раніше вважали альтернативою водопровідній, спеціалісти не рекомендують пити без кип’ятіння чи очищення – у ній часто перевищений рівень нітратів, солей важких металів тощо.
Як уберегтися від небезпек, які приховує у собі вода? Звідки найбезпечніше споживати воду? Якої якості бутильована вода? Відповіді на ці та інші запитання – в інтерв’ю з академіком НААН України, директором Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем Анатолієм Яциком.
– Анатолію Васильовичу, який нині стан води, яку споживають українці?
– У нас на 70% питне водопостачання здійснюється з поверхневих вод, тобто з річок, звичайно після підготовки, щоб вона відповідала питним нормативам. Щоб гарантувати екобезпечне водокористування, вода в річках повинна бути першого класу якості, оскільки системи водопідготовки розраховані саме на такий клас. А у нас такої води майже немає. Є незначна частина води ІІ, а переважно – ІІІ-V класу. На те, щоб отримати воду І класу, йдуть великі затрати. У тому, що в нас така вода, винен кожен. На жаль, у нас немає культури поводження з водою. Наших громадян потрібно вчити, як ставитися до водних ресурсів.
Головною проблемою ХХІ століття буде не нафта чи інші ресурси, а саме проблема чистої питної води. У світі ця проблема вже відчувається, і щодо багатьох транскордонних річок усе частіше виникають міждержавні конфлікти. У нас, на щастя, такої проблеми ще немає, але деякий брак води все ж є. У державі на одного мешканця припадає 1000 м куб. води на рік, а повинно бути 5000 м куб.
– Споживати чисту, якісну воду має можливість далеко не кожен житель України. Більшість користується тою водою, яка у водопровідній мережі чи в колодязі. Якщо людина постійно споживатиме воду, яка може мати бактеріологічне забруднення, завищений рівень солей, як у Львові, надмірний вміст заліза, чи вплине це на здоров’я людини і як?
– Ще у XIX ст. відомий хімік Луї Пастер сказав: 80% своїх хвороб людина випиває з водою. Відповідно до даних міжнародних експертів, сьогодні ця цифра становить – 60%. Реагує на неякісну воду кожна людина по-різному, залежно від стану її здоров’я. Якщо є серцево-судинні, онкозахворювання, хвороби кишково-шлункового тракту, то такі люди найбільше відчуватимуть негативний вплив від вживання неякісної питної води. Неякісна вода найбільше впливає на пошкоджений орган.
– Поясніть, будь ласка, що таке біологічно активна, жива вода та мертва.
– Якщо вода відповідає природному стану, вона є чистою, незабрудненою, тоді вода жива. Якщо ж вона забруднена, змінюється її структура. Така вода є неживою, це просто хімічна рідина.
Людський організм на 80% складається з води. Вода у Світовому океані за мінеральним складом відповідала колись мінеральному складу нашої крові.
– А яка вода може бути альтернативою водопровідній. Яку краще споживати?
– Найкраща – це природна підземна вода із горизонтів понад 100 м, бо це є перший захищений горизонт від зовнішнього антропогенного впливу. У сільській місцевості, звичайно, є вода із колодязів, але споживати слід із тих, вода в яких є під постійним санітарно-епідеміологічним наглядом. У містах кращою є бутильована вода. Але і тут все залежить від чесності товаровиробника – звідки він бере цю воду і як її реалізує. Після вкрай неприємних випадків вживання неперевіреної води для приготування дитячого харчування Кабінет Міністрів України доручив перевірити криниці. Але господарі самі повинні хоча б раз у квартал перевіряти воду в СЕС за гідрохімічними, радіологічними та бактеріологічними показниками.
– Скажіть, а чи можна очистити воду в домашніх умовах?
– Очистити воду можна за допомогою фільтрів, але обирати їх потрібно відповідно до стану води у водопровідній мережі. Який обирати фільтр, варто радитися з фахівцями. Проте у будь-якому разі картриджі треба міняти залежно від якості води у водопровідній мережі: чим частіше, тим краще. І в жодному разі не користуватися ним упродовж місяців.
– Тепер активно рекламують різні мінеральні води, мовляв, якщо їх пити постійно й у значних кількостях – будеш здоровим. Це відповідає дійсності?
– Мінералізовані води не можна пити постійно. Їх можна вживати упродовж певного часу з лікувальною метою, а потім робити перерву. Але перш ніж проводити курси лікування такою водою, обов’язково треба порадитися з лікарем.
Львівщина багата на цінні води, які є у Моршині, Трускавці, Східниці. Ми повинні зберегти ці багатства. Ми повинні залишити нащадкам кращу воду, аніж залишили нам наші попередники. Якщо збережемо для прийдешніх поколінь чисту воду – збережемо життя.