Атракціони не втрачають потенційних ризиків. “Пошта” спробувала
дослідити, хто відповідає за безпеку дитячих розваг
Від
початку червня літо не лише офіційно, але й фактично увійшло у свої
володіння. У пошуках розваг для своїх маленьких непосид батьки часто не
оминають увагою таку недорогу та порівняно цікаву розвагу, як
атракціони. Щоправда, після нещасного випадку в Луганську 2008 року,
коли на одному з атракціонів померло двоє людей, далеко не кожен охоче
користає з них. Але навіть тим, кого не налякала ця трагічна подія,
варто було б знати, наскільки львівські атракціони готові до
сезону-2010.
За типом встановлення атракціони діляться на
стаціонарні та пересувні. Першими у Львові може похвалитися лише Парк
культури та відпочинку ім. Б. Хмельницького. Пересувні ж, як правило,
з’являються лише влітку. Завдяки їх близькості до домівок львів’ян та
порівняно невеликим цінам, саме їх часто обирають батьки за місце забав
для своїх дітей.
Встановили, коли захотіли
Якщо зі стаціонарними все чітко – є структура, яка відповідає за обслуговування та безпеку, то ситуація з пересувними, радше, нагадує стан хаосу. Кожен львів’янин цьогоріч уже міг бачити надувні атракціони (гірки чи батути) у Парку ім. І.Франка, біля Порохової вежі чи неподалік кінотеатру ім. О.Довженка на Сихові. Як вдалося з’ясувати “Пошті”, стояли вони там незаконно, адже жодного дозволу на встановлення атракціонів міська рада цього року не видавала, а, отже, і їхню безпеку ніхто не контролював.
Загалом міська рада своєю ухвалою визначила вісім місць встановлення пересувних атракціонів. Здебільшого це паркові зони та сквери, а також площа перед оперним театром. Щоправда, аби самі атракціони з’явилися, посадовці Ратуші мали провести конкурс і визначити, хто саме їх ставитиме та обслуговуватиме. Як запевнив “Пошту” Олексій Побурко, досі такий конкурс не відбувся, ба більше, наразі навіть не затвердили положення його проведення. Розміщення атракціонів у паркових зонах мало б відбутися і за погодженням з постійною депутатською комісією природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міськради. Тетяна Крушельницька, заступник голови цієї комісії, запевнила, що комісія жодних погоджень не давала.
– Ще у 2009 році в міській раді я наполягав на врегулюванні питання розміщення надувних атракціонів, – розповів “Пошті” Анатолій Забарило, депутат Львівської міськради. – Тоді й створили конкурсну комісію та прийняли ухвалу, де були прописані умови встановлення, а головне – ціни на послуги атракціону. Але досі конкурсна комісія жодного разу не збиралася. На останній сесії міської ради я знову порушив те ж питання. Запитував міського голову, чи провели конкурс, на що мені відповіли, що обов’язково проведуть. Натомість на сесії погодили місця, де мають розміщуватися надувні атракціони, але не визначили, хто має право їх встановлювати. Атракціони, що уже почали працювати, діють напівлегально, адже жодних дозволів не мають.
Атракціонів, які у певний момент з’явилися у львівських парках, посадовці Ратуші, здається, не помітили. За словами Олексія Побурка, ймовірно, їх власники мали дозволи балансоутримувача, тобто тих ЛКП, на чиїй території і розміщується атракціон. Водночас, яке право має комунальне підприємство видавати такі дозволи, чиновник не пояснив. Як вдалось з’ясувати “Пошті”, жодних дозволів комунальники не давали. Щобільше, їхні керівники, зазвичай, дізнались про атракціони, які мають встановити на їх території, від... кореспондента “Пошти”. І ще одна промовиста деталь – деякі ЛКП, перелічені в ухвалі, не обслуговують приписаних їм територій…
“А у вас нещасні випадки на будові були?..”
Атракціони вже працюють, і правомірність їх встановлення навряд чи турбує пересічного львів’янина. А от що особливо цікавить батьків, то це безпека та технічний стан. Механічні пересувні атракціони, як і стаціонарні, перевіряє Держгірпромнагляд. А от надувні… не перевіряє ніхто.
– Ніхто ці атракціони не перевіряє і в експлуатацію не вводить. Гарантією їхньої безпеки є документи, які ми маємо від виробника. Проте на моїй пам’яті ще не було жодних надзвичайних випадків на таких надувних атракціонах, – розповів Остап Крукельницький, власник одного з них
Випадків не було… Це, напевно, має бути достатньо ґрунтовним аргументом для стовідсоткової впевненості у безпеці атракціону. Не враховуючи хіба той факт, що раз на рік і палиця стріляє. За словами Анатолія Забарила, якщо на такому майданчику трапиться нещасний випадок, влада відповідальності не нестиме, бо атракціони діють без її дозволу.
Зразок порядку?
Здавалося б, після такої колотнечі з пересувними атракціонами до Парку культури та відпочинку мало б виникнути у кілька разів більше запитань. Адже тамтешні атракціони небезпечніші і куди складніші в експлуатації. Однак фахівці стверджують, що машини цілком безпечні для відвідувачів.
– Сезон у нас розпочався ще у квітні, – розповів “Пошті” Олег Мазяр, директор Центрального парку культури та відпочинку ім. Б.Хмельницького. Після зими атракціони відновили свою роботу без помітних проблем. Можливо, щось десь недофарбували, але суттєвих пошкоджень, а тим паче тих, що несуть якусь небезпеку для життя чи здоров’я людей, точно немає. Від початку сезону в парку атракціонів уже було дві перевірки від Держгірпромнагляду, і під час жодної не було суттєвих зауважень. Окрім того, за станом атракціонів постійно наглядають наші технічні працівники, кожен з яких має допуски від Держгірпромнагляду. Термін дії атракціонів встановлює той же таки Держгірпромнагляд, від якого ми зараз маємо дозвіл на експлуатацію кожного з 16 атракціонів до 2014 року. Звичайно, наші атракціони зовні не нові, але механізми повністю справні. Маємо ідеї, як поліпшити й змінити їх зовнішній вигляд. Для цього радимося зі спеціалістами та чекатимемо закінчення сезону, аби зараз не припиняти діяльності.
У Держгірпромнагляді підтвердили, що парк атракціонів пройшов усі необхідні перевірки. Виходить, дати раду з шістнадцятьма стаціонарними механізмами легше, аніж з кількома надувними? Та й не в тому суть. Як би – правомірно чи не зовсім – був встановлений той чи інший атракціон, головним залишається питання безпеки. Адже головна клієнтура атракціонів – діти. А там, де нема контролю, починається хаос. А діти і хаос – надто небезпечне поєднання.