Усе більше господарів нині вже не вдаються до фарбування підлоги, а покривають її лаком, що надає помешканню якогось особливого вигляду. Під лаком дошки чи паркет виглядають природно, красиво, до того ж лаковані поверхні легко прибирати. Але доволі часто виникають запитання: який лак вибрати? Останнім часом у будівельних супермаркетах з’явилися лаки на водній основі. Продавці стверджують, що вони є значно кращими, а головне, безпечними, чого не скажеш про синтетичні. І хоч коштують вони доволі дорого, споживачі все частіше віддають перевагу їм, бо безпека, здоров’я – понад усе. Але чи справді лаки на водній основі нешкідливі? Чи, може, їм приписують властивості, якими вони не наділені? З цими запитаннями “Пошта” звернулася до спеціалістів.
На думку Василя Лукашова, доцента кафедри товарознавства непродовольчих товарів Львівської комерційної академії, лаки на водній основі мають значні переваги, порівняно із синтетичними, але однозначно сказати, що вони є кращими, він не береться.
– Які лаки є кращими, які гіршими, це поняття відносні, – каже доцент. – Будь-який лак у чомусь ліпший, у чомусь гірший. Водорозчинні лаки кращі, бо працюють з водою, а не розчинником, а це дешево, нешкідливо. Якщо ними забруднив руки, їх можна легко змити водою, але відразу, поки лак не засох. Лаки на полімерній основі при лакуванні виділяють шкідливий ацетон, є вогне- та вибухонебезпечними.
Ще одна перевага водорозчинного лаку, як пояснив Василь Лукашов, – пористість. Якщо, наприклад, у кухні для фарбування підлоги використали лак на полімерній основі, він дає суцільну гладеньку плівку без пор й через конденсат пари на стінах збирається вода. А водоемульсійний лак, оскільки він пористий, поглинає пару. Василь Самійлович також рекомендує поцікавитися, чи має товар сертифікат якості, адже від якості товару залежить, який вигляд матиме підлога чи паркет після покриття. Після лакування якісним лаком, покриття стає прозорим, твердим, на ньому не залишається слідів, скажімо, від каблуків, лакована поверхня стійка до води, лак на ній не стирається. Якщо такого ефекту нема, значить, придбали товар неякісний і гроші викинули на вітер.
На думку Бориса Кузьмінова, керівника Центральної науково-дослідної лабораторії та лабораторії промислової токсикології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, усі лаки є шкідливими. Адже і для водорозчинних також використовують полімери.
– Лаки як на водній основі, так і на синтетичній містять шкідливі речовини, які поступають у повітря під час висихання, – каже керівник лабораторії. – Тому при лакуванні обов’язково треба використовувати засоби індивідуального захисту – респіратори. А після лакування забезпечити інтенсивне провітрювання кімнати, оскільки всі шкідливі речовини виділяються саме під час висихання.
Сохнуть лаки повільно, навіть до 14 діб. Хоча виробники часто йдуть на хитрість – пишуть, що лак висихає за кілька годин. Та найчастіше йдеться, як каже Борис Кузьмінов, про утворення плівки, а всередині процес висихання ще не закінчився.