Іспити для першачків

31 травня розпочинаються вступні випробування для майбутніх першокласників спеціалізованих шкіл

31 травня розпочинаються вступні випробування для майбутніх першокласників спеціалізованих шкіл

Секундомір, трамвай  і тролейбус

... Коли мій син вступав до спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови, ми чотири дні ходили на вступні випробування. Це були справжні іспити, які шокували нас, батьків, і, здається, не спричиняли особливих труднощів дітям. Нам дозволялось бути лише на  деяких з них. Пригадую, що на останньому - з  малювання - діти самі пішли у класи, а ми, мами, чекали на вулиці. У цей час діти малювали... портрет мами. З уяви. Ще й мали його підписати. Цього малюнка я так  і не бачила. А перед тим були математика, читання, психологічні тести на загальний розвиток. З математики синові продиктували задачу на логічне мислення. Мушу зізнатися, що він розв'язав її швидше за мене. Потім лічив від двадцяти у зворотному порядку, називав максимальну кількість слів з десяти, які вдалося запам'ятати. Далі перевіряли навики читання і дитині ввімкнули... секундомір. Мені відняло мову, а він вирішив, що це забіг на далеку дистанцію і прочитав 36 слів за хвилину. Як - це вже інше питання. Здається, це було більше, ніж дитина має прочитати після закінчення першого класу. І ще було багато питань, які вимагали знання народних казок,  потрібно було пояснювати значення досить непростих абстрактних слів, що викликало багато питань... Ми ці тести успішно пройшли й опинилися у списку зі 150 дітей, яких зарахували у перші класи. А було вісімсот охочих! Це випробування ми проходили 13 років тому, а мені  здається, що вчора, бо відлуння цього стресу відчувається ще донині. А яка ситуація зараз?

- Мій онук вступав минулого року до спеціалізованої школи з поглибленим вивченням іноземних мов, - розповіла львів'янка пані Христина. -  Я водила його на вступні тести, точніше - на співбесіду. Пережила справжній стрес. Внук вступив до школи, але після цієї співбесіди у мене виникло багато питань. На мій погляд, дітям ставлять занадто складні питання:  шестилітки мають пояснювати абстрактні  поняття. Онук не відповів на питання, що таке батьківщина. Ми  вдома про це з ним не говорили...

Інша шестирічна дівчинка під час такого опитування не могла пояснити, чим тролейбус відрізняється від трамвая, бо ніколи цими видами транспорту не їздила, лише -  машиною. Також провалила наступне питання: що таке молоток і цвяхи? Чи  конче знати дівчинці, майбутній жінці, що це таке? У її сім'ї вживали слово "гвіздок", і  родина була  кількамовною. Дитина у шість років вільно розмовляла трьома мовами, а вступ до спецшколи провалила. Звичайно, батьки із цим не погодилися, подали на апеляцію, і дівчинка тепер успішно навчається у цій  школі. Тож якими мають бути ці іспити ? Як вони виглядатимуть цього року? Хто їх  укладає? Що взагалі потрібно для вступу у перший  клас?

Школа має право...

- Батьки мають право вибору школи для своєї дитини, - пояснила  начальник  міського управління освіти  Надія Оксенчук. - До загальноосвітніх шкіл жодних вступних іспитів немає, є лише визначений термін подачі документів. Це прописано у статуті школи. Буває, що директори вимагають документи, не передбачені статутом, як-от довідку з місця роботи батьків або довідку з місця  проживання. Для вступу дитини у перший клас потрібна лише завірена копія свідоцтва про народження (і це може зробити директор школи), медичні довідки (про стан здоров'я і щеплення) і заява від батьків. Ото й увесь пакет. До школи йдуть діти з шести років. Якщо з якоїсь причини дитина не пішла у шестирічному віці до першого класу, то іде в сім  років і навчається із шестирічками. Окремих класів для шестиліток і семиліток уже нема. Інша річ, якщо батьки хочуть віддати дитину у спеціалізовану школу чи у приватну. Зараз до приватних шкіл особливих конкурсів нема, від батьків береться заява і погоджується оплата. Це пов'язано із загальною економічною кризою. Раніше приватні школи мали вступні іспити, і хочу сказати, що вони оправдовують себе: засновник має право підбирати вчителів - творчих, ініціативних, які вміють працювати з дітьми. Там і умови навчання кращі, і дітей  у класах менше, і харчування калорійніше, що вирішують самі батьки.

За словами Надії Оксенчук, вступні випробування є тільки у перші класи спеціалізованих шкіл або у навчально-виховні комплекси при гімназіях (так звані молодші класи при гімназіях - "Пошта"). Це регламентується  інструкцією Міністерства освіти і науки. Такі школи мають право добирати здібніших учнів. Зараз вони самі готують тести, до їх розробки залучається весь педколектив, обов'язково задіяний психолог, який має враховувати вікові можливості дитини. Тести затверджують на пед­раді  і погоджують з управлінням освіти. Усе прозоро, батьки мають право на апеляцію. А що стосується стресів, то вони, на думку головного освітянина міста, передаються дітям від батьків. Від тих батьків, які ще не звикли виборювати собі місце під сонцем, які жили в часи зрівнялівки.

- Зараз ми добилися того, що вступні іспити  відбуваються в максимально комфортній для дитини атмосфері, - продовжує пані Оксенчук. - Її до цього не потрібно додатково готувати, як раніше. Вона не мусить уміти читати і переповідати прочитане. Усе це ми скасували чотири роки тому. Не можна вимагати від шестилітньої дитини того, чого її мають навчити у школі. Зараз є лише загальноприйняті тести на увагу, сприйняття, мислення. І не кожна дитина може впоратися з ними у повній мірі - якщо з нею вдома не розмовляють, не розвивають її словниковий запас. Якщо ж усе це є, якщо дитина знає казки, не боїться розмовляти з  людьми, то вона успішно з усім впорається. Загалом, я є прихильником того, аби іспити для шестиліток скасували взагалі. Ми вже писали  про це в Міністерство освіти, але наразі ще нічого не змінилося. Коли я працювала директором початкової школи, батьки захотіли ввести додатково іноземну мову з першого класу. Ми відразу ж узяли три години. Дітей спеціально не підбирали, бо школа була загальноосвітньою, але усі вони прекрасно вивчали іноземну мову. Мабуть, справа у тому, як її викладати.

Спецшкола має більше годин обов'язкових занять. Дітям задають більше домашніх завдань, і, мабуть, це право школи вибрати собі здібніших, але сказати сьогодні однозначно, що це можна виявити у шестирічному віці, на думку педагога, важко. Бувають випадки, коли дитина проходить тестування, а потім змушена залишити спеціалізовану школу, бо не дає ради з навантаженням.

Заступник начальника Львівського обласного управління освіти Богдана Біляк вважає, що конкурсний відбір у перші класи спецшкіл має бути, але тут дирекція кожної школи, кожне управління освіти мають чітко дотримуватись усіх  нормативних документів, тоді жодних стресів ні для дітей, ні для батьків не буде. Ці вступні випробування не повинні  вимагати від дітей знання програми першого класу.

Щоб дитина якнайкраще підготувалась до такого вступу, і в міському, і в обласному управліннях освіти радять віддавати її до дитячої дошкільної установи. У чотири з половиною - п'ять років це навіть обов'язково. Інша річ, що місць у дитячих садочках зараз бракує. Як вихід із ситуації у Львові запроваджують при школах прогулянкові групи для таких дітей - на чотири години без харчування. З ними займаються педагоги дошкільних закладів, діти мають ті ж заняття, що й у садочках, а найголовніше - мають свій  маленький колектив, свій  соціум, у якому вони мають адаптуватися і себе проявити. Тоді жодні тестові випробування їм будуть не страшні.

Надія  Пастернак

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4449 / 1.62MB / SQL:{query_count}