Велика вода

Жертвами повені в Європі стали понад два десятки осіб

Жертвами повені в Європі стали понад два десятки осіб

Травневі зливи обернулися для Центральної та Східної Європи справжньою катастрофою. Найбільше постраждала Польща, де переповнена рясними дощами Вісла рвонула з берегів, позаливавши міста і села.

Велика вода прийшла в Європу ще в середині травня, коли впродовж лише однієї доби випала майже двомісячна норма опадів. Першими наслідки негоди відчули на собі Угорщина та Чехія, де мешканцям багатьох населених пунктів довелося терміново споруджувати загорожі з мішків із піском, щоб не дати воді залити підвали й перші поверхи будинків. Повалені вітром дерева обривали дроти електропередач, і багато населених пунктів виявилися відрізаними від енергопостачання та зв'язку. Там же 17 травня з'явилися й перші жертви стихійного лиха. Одна людина загинула в угорському місті Мішкольц за нез'ясованих обставин, а в Чехії померла 69-літня жінка, чий будинок затопило водою.

Уже наступного дня повінь далася чути й у Польщі. Дощі вперто не вщухали - Вісла постійно поповнювалася, й вода проривала імпровізовані дамби. За останнім даними, в одній тільки Польщі від повені загинули 15 осіб, а загалом у Європі велика вода забрала життя більше як 20 людей, з них двоє загинули в Сербії, стільки ж - в Угорщині й одна у Словаччині.

У Кракові води Вісли піднялися майже на метр вище від рекордного рівня 1997 року й на три метри вище оцінки надзвичайної ситуації. На щастя, саме місто постраждало не дуже сильно, а вода незабаром впала. Схожа картина спостерігалася й у Варшаві, де рятувальники встигли зміцнити береги Вісли й не допустити повного затоплення міста. Влада польської столиці вважає, що загрози затоплення наразі немає, однак можливо, що бар'єри з мішків з піском, яких рятувальники заготували понад 200 тисяч штук, зрештою не витримають. Окремі райони Варшави, де загроза прориву бар'єрів найвища, оточені військовими підрозділами.

Невеликим польським містам пощастило набагато менше. Незважаючи на те, що попередження про загрозу повені було поширено завчасно, багато жителів просто не встигли підготуватися до евакуації і змушені були покинути свої будинки, маючи при собі тільки одяг та документи. Серед затоплених міст виявився Вроцлав, що повинен прийняти чемпіонат Європи з футболу 2012 року.

Незважаючи на очевидність серйозних наслідків повені, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск вирішив не запроваджувати надзвичайний стан. Логіка прем'єра проста: нині у Польщі, що переживає трагічну загибель Лєха Качинського й інших високопоставлених чиновників країни, немає легітимно обраного президента, а введення режиму НП спричинило б перенесення призначених на 20 червня виборів. "Я запитував рятувальників, чи допоможе режим надзвичайного стану їхній роботі, й дістав негативну відповідь", - заявив Туск.

Прем'єр уже пообіцяв, що жоден потерпілий поляк не залишиться без державної підтримки. Поки що відомо про одноразові виплати всім постраждалим родинам у розмірі близько 1200 євро. Загалом уряд Польщі пообіцяв виплатити два мільярди злотих допомоги сім'ям, що постраждали через повені. За словами прем'єра Туска, загальні збитки можуть сягнути 10 мільярдів злотих.

Повінь загрожує й сусідній Німеччини, де вже з'явилася перша жертва негоди - шестирічна дівчинка, яку в автівці на смерть прибило повалене вітром дерево. У Франкфурті-на-Одері прогнозують, що в найближчі дні рівень води перевищить звичайний на чотири метри.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4336 / 1.56MB / SQL:{query_count}